Через душевне й фізичне подразнення щоденне гоління протягом усього життя багато хто з чоловіків спересердя ладен поміняти на муки жінки під час пологів.
Людство ніколи не любило голитися. В історії можна знайти приклади каральних заходів, з допомогою яких державні мужі намагалися змусити чоловіків щодня видаляти порість з обличчя (запитання «навіщо» залишимо без обговорення). Судячи з результатів, Петро Великий віднайшов найрадикальніший спосіб привчити росіян до гоління: неслухняним просто відрубували голову разом із бородою. Отож охочих залишитися з бородою практично не було. А тих, хто сумнівався, голили привселюдно, попри становище бороданя в суспільстві. Як свідчать історики, привселюдне гоління було досить жорстоким. Бояри, яких піддавали цьому катуванню на початку загальної екзекуції, відчували під зацікавленими поглядами співвітчизників швидше душевні муки, ніж фізичні, проте останнім, після двох-трьох десятків «сеансів гоління», було досить несолодко від затуплених сокир.
Сьогодні знайти необхідне приладдя для гоління не проблема. Системи з трьома лезами, смужки для пом’якшення шкіри, просочені лосьйонами, «плаваючі голівки» та інші технічні рішення швидко ввійшли в наше життя. Проте кількість чоловіків, які щодня страждають від гоління, не зменшується.
Джерелом неприємних відчуттів при усуненні щетини на обличчі можуть бути захворювання шкіри, а багато хто з представників сильної статі ці відчуття сприймає як властиві шкірі від природи.
Найпоширеніше захворювання шкіри — акне, або прищі. З’являючись на шкірі щік і підборіддя, вони порушують рівність поверхні і цим ускладнюють рівномірне ковзання бритви по шкірі. Додаткові зусилля, спрямовані на те, щоб зрізати щетинки під самісінький корінь, призводять до ушкодження епітелію, а потім і подразнення. Причинами виникнення акне можуть бути гормональні порушення, тому звичайним видушуванням прищиків цієї проблеми не розв’язати. Краще звернутися по допомогу до дерматолога, щоб убити відразу двох зайців — зробити шкіру обличчя гладенькою і позбутися «щоденних пологів» на обличчі.
Менш поширена, але більш небезпечна причина неприємного гоління та хворобливих відчуттів на обличчі — хвороба із загадковою назвою стафілококовий сикоз. Суть цього захворювання полягає в хронічній, тобто регулярно повторюваній появі запалення волосяних луковиць на бровах, по краях повік, волосистої частини голови і, природно, у місцях, які потрібно поголити. Виникає стафілококовий сикоз внаслідок появи у шкірі стафілококів. Втім, для розвитку захворювання наявності цих мікробів недостатньо. Часто чоловіки, що потерпають від сикозу, мають ендокринні порушення, а нерідко й функціональні порушення нервової системи. Появу проблем із нервами досить легко пояснити. Адже гнійники, регулярно з’являючись навколо волосся, що відростає, спотворюють обличчя і можуть розхитати нервову систему будь-якого представника сильної статі. Відрощування бороди в такому разі не розв’язує проблеми. Адже стафілокок уражає волосяні луковиці, тому волоссю дуже важко відрости.
Після стафілококового сикозу може виникнути фурункульоз. Відомо, що гній завжди знайде собі шлях назовні, тому рано чи пізно фурункул розкривається. Видушувати фурункули на обличчі небезпечно для життя. При роздушуванні гнійної порожнини її вміст може потрапити не тільки назовні, а й у кровоносні судини. Мікроби можуть потрапити в судини головного мозку, а внаслідок запалення венозних сплетінь у двері може постукатися негарна дама з косою.
І при акне, і при стафілококовому сикозі, і при фурункульозі неодмінно слід звертатися до лікаря. Крім того, що від цих захворювань з’являються неприємні відчуття на обличчі, вони псують вигляд шкіри, — причиною їх появи можуть бути серйозні захворювання. Наприклад, цукровий діабет може викликати фурункульоз. Організм, намагаючись усунути надлишок цукру з крові, видаляє його разом із потом на шкіру. А для мікробів кращої поживи, ніж легко засвоювані вуглеводи, немає.
Прикрощі під час гоління може викликати й банальне подразнення шкіри внаслідок постійного травмування тупим лезом. Хоча подразнення і банальне, інколи усунути його буває так само важко, як вилікувати фурункульоз та сикоз.
Нижче наведені рекомендації можуть здатися занадто простими, проте невиконання цих простих правил найчастіше і призводить до бажання поміняти щоденне гоління на пологи.
1. Перед голінням обличчя необхідно обмити теплою водою. Тим, для кого усунення щетини — занадто хворобливе відчуття, рекомендується розпарити обличчя. Якщо немає гарячої води, можна скористатися лосьйоном для гоління, який пом’якшує волосся і шкіру. Для зменшення хворобливості можна використовувати крем або пінку для гоління з маркіруванням «для чутливої шкіри». Якщо ж фінансові можливості не дозволяють придбати такі засоби, то краще віддати перевагу тим кремам і пінкам, що містять ментол. Ця речовина не тільки освіжає шкіру, а й викликає незначне оніміння.
2. Крем для гоління слід наносити помазком, а пінку — рукою. Використання помазків краще тим, що тісніший контакт мильної речовини зі шкірою. Пінка й пінні гелі не так добре вбираються шкірою, тому для поліпшення «дифузії» треба ретельніше розпарювати обличчя. Найкращі щіточки для гоління — зі смуху борсука. Помазки зі свинячої щетини жорсткіші й самі можуть викликати подразнення шкіри. Перш ніж почати користуватися помазком, його потрібно потримати в гарячій воді, щоб щетина стала м’якшою. Щіточки слід регулярно міняти, тому що згодом у них поселяються мікроби, які під час гоління можуть потрапляти в малі ранки шкіри, викликаючи запалення. Не слід користуватися чужими помазками. Батьки й діти повинні зберігати своє приладдя для гоління окремо.
3. На бритву краще не шкодувати грошей. Не варто також, економлячи, намагатися якомога довше голитися одним лезом. Гоління треба починати зі щік. Щоб уникнути травмування, потрібно голити щетину по ходу росту волосся, як кажуть — «по шерсті». У важкодоступних місцях доведеться піти «проти шерсті», тому їх потрібно якомога краще намащувати кремом. На кінець треба залишати губи й підборіддя. Тут розміщені найдошкульніші ділянки шкіри, а від болю рука може смикнутися, і це призведе до порізів. Ці місця треба голити насамкінець, щоб крем або пінка для гоління діяли на них якомога довше. У разі порізу можна скористатися давнім і перевіреним способом — прикрити ранку клаптиком газети (тільки не забудьте зняти його перш ніж вийти з дому).
4. Безумовно, поміняти щоденне гоління на пологи неможливо, а от поголитися один раз і назавжди можна (звісно, не як за петровських часів, позбувшись голови). Сьогодні чоловікам, які потерпають від постійного запалення на обличчі, а також тим, кому лінь голитися щодня, у косметичних салонах можуть запропонувати лазерну епіляцію. Таку саму лазерну епіляцію, яку жінки роблять на ногах. Після «лазерного гоління» кількість порості різко зменшується, а після кількох сеансів волосся взагалі зникає. Причому видалення волосся у такий спосіб зовсім не означає, що інші чоловічі ознаки також будуть втрачені. Потенція, волосся на грудях, спині і ногах та грубий голос залишаться.