UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПРЕЗИДЕНТИ, ЧЕМПІОНИ СВІТУ ТА ЗІРКИ ЕСТРАДИ ЗУСТРІНУТЬСЯ НА ЯЛТИНСЬКІЙ НАБЕРЕЖНІЙ

Гурмани в плані відпочинку вважають, що на курортах Південного узбережжя треба відпочивати саме у вересні...

Автор: Наталия Агаркова

Гурмани в плані відпочинку вважають, що на курортах Південного узбережжя треба відпочивати саме у вересні. Море, як і раніше, тепле, але сонце вже не обпікає, немає виснажливої задухи, пляжі вільні, у місті повно квартир на будь-який смак і гаманець, а ринки завалені овочами та фруктами. У повітрі літають, переливаючись на сонці, найтонші павутинки. Настає знамените «бабине літо», або оксамитовий сезон. Сухе повітря, неспекотна погода (у середньому 19—20 градусів), ласкаве море (20—21 градус) — ось чому цю пору року порівнюють з оксамитом.

У вересні до Ялти приїжджають в основному люди, не обтяжені дітьми-школярами, котрі розуміються на відпочинку. Ціни на путівки в санаторії й у приватному секторі традиційно падають на 10—12 відсотків. Якщо в липні—серпні в Ялті одночасно відпочивають у санаторіях 33—35 тисяч чоловік і десь стільки ж у приватному секторі, то вже починаючи з 1 вересня ця цифра неухильно знижується. Крім того саме у вересні, за дослідженнями учених НДІ імені Сєченова, у Ялті найбільш підходяща погода для відпочинку та лікування людей із легеневими й серцево-судинними захворюваннями.

Ще наприкінці XIX століття знаменитий російський лікар Сергій Петрович Боткін писав: «Як лікарняна станція Крим має велику майбутність. Згодом він займе місце значно вище від Монтрьо». Саме Боткін першим заговорив про винятковість кліматичних умов Південного берега Криму. Можна сказати, що завдяки йому Ялта стала курортною столицею Росії: будучи лейб-медиком царської сім’ї, Сергій Петрович порадив імператриці перебувати в Ялті, у Лівадії. З ініціативи лікаря було створено перший протитуберкульозний санаторій у Ереклику і закладено лікувальний корпус на Полікурівському пагорбі в Ялті, де зараз розташований НДІ фізичних методів лікування та медичної кліматології ім. І.Сєченова. Одночасно з Боткіним палко пропагував кліматолікування на ПБК не менш відомий лікар Володимир Миколайович Дмитрієв. До речі, завдяки цілющому повітрю Ялти він сам позбувся виснажливої хвороби легень і потім усе життя присвятив пропаганді кліматолікування в Ялті.

Багато керівників санаторіїв скористалися досвідом і знаннями знаменитих лікарів. Нинішнього року в санаторії імені Куйбишева розпочав роботу оздоровчий кабінет натуральної медицини. Фахівці пропонують природні методи для поліпшення здоров’я без медикаментозного лікування — відновлення енергетики, китайський і тибетський масажі, системи очищення організму. Це тим більше значимо, що санаторію, котрий є комунальним підприємством міста, цього року було нелегко: він був позбавлений фінансування з фондів соцстраху. Довелося на ходу перебудовуватися, приймаючи будь-які пропозиції, чи то проведення семінарів, відпочинок на 3—5 днів, продаж курсівок із частковим харчуванням. У липні—серпні, за словами головлікаря санаторію Олександра Довгого, заповнюваність здравниці становила 90 відсотків. А вже до жовтня є надія вийти на прибуток. У санаторії лікують захворювання органів дихання, нервової та серцево-судинної системи. Як повідомив Олександр Довгий, у вересні—жовтні ціни становитимуть 80 грн. на добу без лікування, із триразовим замовленим харчуванням, і 90 — із лікуванням і харчуванням.

Не менш унікальне відділення з’явилося нинішнього року в санаторії «Україна» — єдине в Україні відділення реабілітації страждаючих на гіпертонічну хворобу. «Наше завдання — не усувати тяжкі наслідки інфарктів й інсультів, а запобігти їм, — вважає головлікар санаторію Віталій Тимошенко. — Ми навчаємо людей, як треба поводитися, аби уникнути загострень. Закуплено спеціальне устаткування, ведеться цілодобовий моніторинг кардіограми. Люди із серцевими захворюваннями, які зуміли змінити спосіб життя, у середньому живуть на 10 років довше». «Україна» працює цілий рік і одночасно приймає до 400 чоловік. Ціни на путівки у вересні будуть знижені на 25%, а в жовтні — і ще більше.

А взагалі профільним провідним санаторієм у лікуванні серцево-судинних захворювань залишається «Лівадія». Тут навіть навесні 70% заповнюваності — для ялтинських санаторіїв це високий показник. «Лівадія» працює цілий рік, лише частково закриваючи спальні корпуси на ремонт. Головлікар санаторію Олександр Плахотний поставив завдання: якомога швидше модернізувати здравницю, провести сучасну реконструкцію будинків, перейти на автономне забезпечення теплом, електроенергією, водою. У вересні вартість путівок знизиться на 30 відсотків і в середньому становитиме 130 гривень на добу з харчуванням і лікуванням.

Для любителів елітного відпочинку має сенс придбати путівки в санаторій «Сосновая роща». Він кілька років поспіль за рейтингами посідає перші місця серед здравниць ПБК і усього Криму, нагороджений численними міжнародними призами, у тому числі в Парижі, як найкраща здравниця. А головлікар санаторію Юрій Назаретян нещодавно здобув ступінь професора управління і бізнесу Міжнародного слов’янського університету. Досить сказати, що зростання обсягів реалізації нинішнього року становило понад 7 млн. грн., це на 28,7% вище, аніж торік. За попередніми підрахунками у бюджети всіх рівнів від одного ліжко-місця, із початку року надійшло 9,7 тис. гривень, зростання становило 15%. Усього санаторій розрахований на 217 місць. У вересні—жовтні ціни знизяться на 10—12%.

До речі, саме в «Сосновой роще» Гаррі Каспаров забронював на вересень шість номерів. Як відомо, із 18 вересня по 7 жовтня в ялтинському санаторії «Росія» Гаррі Каспаров і Руслан Пономарьов оспорюватимуть звання чемпіона світу з шахів за версією ФІДЕ. Перші ходи в чемпіонаті зроблять президенти України та Росії, котрі приїдуть до Ялти на саміт глав держав країн СНД і обговорюватимуть питання подальшого співробітництва і можливості створення зони вільної торгівлі. Трохи пізніше відбудеться ще один саміт — Євросоюзу. Тож нинішній «оксамитовий сезон» приверне до Ялти увагу всього світу.

Крім того, у цей же час у місті-курорті пройде черговий фольклорний фестиваль «Ялта-2003», який проведе ЗАТ «Таврійські ігри». У ньому візьмуть участь 500 артистів із 19 країн світу. Родзинкою фестивалю стане виступ колективу «Арабські бедуїни» з ОАЕ.

У вересні пройде і шостий телекінофорум «Вместе», на який з’їдуться відомі телеведучі, актори та режисери. Згоду на участь уже дали Георгій Данелія, Олександр Пороховщиков, Арина Шарапова.

Тож у вересні на набережній Ялти можна буде зустріти і президентів, і шахістів, і акторів, і естрадних зірок. Таке буває рідко.