UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПОРЯДОК ВИЩИЙ ЗА КЛАС

Віталій ГАЛИНСЬКИЙ Старт 10-го чемпіонату країни позначений безкомпромісною боротьбою: у 14-ти матчах зафіксовано лише дві нічиї...

Автор: Віталій Галинський
Віталій ГАЛИНСЬКИЙ

Старт 10-го чемпіонату країни позначений безкомпромісною боротьбою: у 14-ти матчах зафіксовано лише дві нічиї. Зменшення кількості учасників, безперечно, загострить стосунки між командами, змусить їх діяти в кожному поєдинку з високою самовіддачею. Адже за винятком київського «Динамо», донецького «Шахтаря» і «Кривбасу», інші клуби займуть свої звичні місця в турнірному пелетоні. Правда, на відміну від велосипедного, «час» їхнього фінішу в підсумковій таблиці фіксуватиметься індивідуально, відповідно до набраних очок.

Майже безпомилково можна спрогнозувати тріумвірат претендентів на три комплекти нагород чемпіонату: «Динамо», «Шахтар», «Кривбас». Не зрозуміло тільки, в якій черговості ці клуби піднімуться на п’єдестал пошани. Можливо, до визнаних лідерів підтягнеться ЦСКА, який у міжсезоння очолив один із кращих вітчизняних тренерів Михайло Фоменко. Михайло Іванович належить до рідкісного типу фахівців, котрі вміють у найстисліший термін поставити гру, внести в дії команди організованість і тактичну дисципліну. Саме в такому режимі столичні армійці провели поєдинки в Алчевську та Києві, здобувши на старті дві перемоги підряд. Особливо цінною виявилася остання, здобута в зустрічі з донецьким «Шахтарем», чиє керівництво не приховує своїх прагнень потіснити на п’єдесталі пошани київське «Динамо».

З такою грою, яку показали гірники в Києві, вони навряд чи зможуть багато чого добитися. Гості провели весь матч у невисокому темпі, покладаючись на клас своїх окремих виконавців — Зубова, Кривенцова, Орбу, Вороб’я, а не на колективізм. Армійці ж, помітно поступаючись гірникам у доборі гравців, мали вигляд, проте, цілісного ансамблю, хоч і не завжди збалансованого. Це був той випадок, коли порядок бив клас. Спорудивши перед власними воротами солідні оборонні редути, армійці змусили гостей збитися на банальні верхові передачі до їхнього штрафного майданчика, де ні в талановитого форварда гірників Вороб’я, ні в його партнера з Румунії Саву, ані в Ателькіна, що замінив його потім, не було шансів перемогти в повітряних дуелях рослих армійців і голкіпера Реви, який чітко грав на виходах. Коли ж гірники вирішили на мить розслабитися, господарі різко ринули в атаку на правому фланзі й заробили пенальті. Закарлюка пробив щосили в центр воріт, де Вірта не виявилося, — 1:0.

Після перерви гості намагалися відігратися. Проте їм так і не вдалося перервати неприємну для них традицію виступів на армійському стадіоні: другий рік підряд «Шахтар» залишає його територію «на щиті».

Перемога «Динамо» в домашньому матчі з «Таврією» могла викликати сумнів хіба що в інопланетянина. У рідних пенатах біло-блакитні перемагали команди й авторитетніші від кримської. Гості мали приречений вигляд упродовж усього поєдинку, і, здавалося, їхнє завдання-максимум зводилося до бажання програти з гідним для себе рахунком. Техніко-тактичного діалогу на полі стадіону «Динамо» не вийшло. Було чутно лише монолог господарів, у якому часом лунали грізні інтонації. Частіше за все це траплялося після розумних передач Белькевича, що дали їхнім форвардам Шацьких і Деметрадзе змогу майже десять разів уразити ціль. Проте, відверто кажучи, незважаючи на два забитих м’ячі у виконанні Максима та Георгія, багатьох глядачів не полишала ностальгія за майстерністю їхніх попередників — Шевченка і Реброва, які ще зовсім недавно додавали динамівській атаці свіжих барв. І якщо Шацьких за останній сезон помітно поліпшив якість гри, то Деметрадзе «вживляється» в динамівський організм з черепашачою швидкістю. Правда, є надія, що з одужанням Каладзе та Кардаша, які залюбки підтримують атаку, форвардам стане привільніше, а сама група атаки складатиметься не з обмеженого дуету форвардів, а, як мінімум, квінтету гравців, готових скерувати м’яч у ворота суперників. Без укрупнення калібру динамівської мортири дуже непросто буде подолати кваліфікаційний бар’єр Ліги чемпіонів — турніру, де біло-блакитні стали старожилами.

Київський матч також був позначений появою в динамівських воротах третього з початку року охоронця. Після травмованого Шовковського та його штатного дублера Кернозенка тренери довірили місце на останньому рубежі оборони Близнюкові, який довго приходив до тями після травм і чудово зарекомендував себе в чемпіонаті Росії. Там Ілля робив справжні дива, боронячи честь ростовського «Рост- сільмашу» практично самотужки. Особливо складної роботи в Близнюка в матчі з «Таврією» не було. Після гри він сказав мені, що напередодні двобою трохи хвилювався, але цілком задоволений «сухістю» воріт «Динамо». Близнюкові поки що не вистачає досвіду в матчах міжнародного рівня, але фаховий потенціал його великий, що Ілля і продемонстрував у кількох епізодах зустрічі, яку господарі, ніби по настилу, довели до перемоги — 3:0.

Криворіжці, відпустивши в міжсезоння «на вільний хліб» Лавренцова, Зотова та Мороза, зуміли пройти два перших тури без втрат. Місце в воротах зайняв Правкін, видужав після тривалої хвороби Колчин, як і раніш грізний вигляд має зв’язка форвардів Гецько—Паляниця. Матч у Полтаві «Кривбас» провів трохи обачно, побоюючись активності «Ворскли», котра програла в першому турі і горіла бажанням відпустити бронзового призера країни додому з «бубликом». Повернення до Полтави екс-динамівця Костюка передбачало осмисленість у діях господарів. Проте, тривала відсутність ігрової практики у вищій лізі негативно позначилася на грі полтавського плеймейкера, який поки що не ввійшов у смак конструювання атаки.

Гості поліпшили гру лише після перерви, провівши ряд атак на високих швидкостях. Під час однієї з них захисник «Ворскли» Доценко, не встигаючи за Гецьком, пустився на всі заставки, за що і був покараний суддею Хібліним червоною карткою. Ігрова розплата настала відразу ж: Гецько зі штрафного удару провів єдиний у цій зустрічі м’яч, що подарував «Кривбасові» перемогу і вивів самого криворіжця з трьома голами в лідери серед бомбардирів.

І

ТУРНіРНА ТАБЛИЦЯ

І В Н П М О

1. «Кривбас» 2 2 0 0 6—2 6

2. ЦСКА 2 2 0 0 3—1 6

3. «Динамо» 2 1 1 0 4—1 4

4. «Дніпро» 2 1 1 0 3—2 4

5. «Шахтар» 2 1 0 1 3—1 3

6. «Металіст» 2 1 0 1 4—3 3

7. «Карпати» 2 1 0 1 5—5 3

8. «Таврія» 2 1 0 1 3—3 3

9. «Металург» М 2 1 0 1 3—4 3

10. «Металург» Д 2 1 0 1 2—4 3

11. «Сталь» 2 0 1 1 1—2 1

12. «Нива» 2 0 1 1 0—3 1

13. «Металург» З 2 0 0 2 2—5 0

14. «Ворскла» 2 0 0 2 1—4 0

ІІ