Марко Хаас з університету Дюкейн опублікував дослідження «Глобальне старіння: можливості та загрози для безпеки США», в якому стверджує, що Америка виграє війну з міжнародним тероризмом. Причиною перемоги буде демографія. За прогнозом ученого, ситуація з тероризмом у світі стабілізується до 2030 року.
Хаас доводить, що такі країни, як Пакистан і Саудівська Аравія, нині переживають демографічну революцію: у цих суспільствах непропорційно велика кількість молодих людей і водночас дуже високе безробіття. У результаті багато молодих людей починають висловлювати невдоволення ситуацією в суспільстві. Ці настрої створюють живильне середовище для терористів, що загрожує політичній та економічній стабільності в цих державах.
З другого боку, у багатьох країнах (наприклад, у Великобританії, Китаї, Франції, Німеччині, Японії, Росії та інших) населення «старішає», а частка молоді в суспільстві зменшується. Так, у Росії частка працездатного населення (15—64 роки) до 2050 року скоротиться на 34% порівняно з рівнем 2005 року. У 2050 році середньостатистичному жителю Китаю буде 45 років. Цей процес, з одного боку, приведе до стабілізації ситуації, а з другого — до зростання рівня бідності та банкрутства систем соціального захисту, які обслуговують пенсіонерів. Як наслідок, вважає Хаас, країни, що старіють, будуть змушені скорочувати витрати на оборону, аби утримувати старше покоління своїх громадян. Порівняно з іншими військовими та економічними «велетнями», США у вигіднішому становищі — тут спостерігається найбільший рівень народжуваності та стабільний приріст населення.
Хаас далеко не перший дослідник, який зв’язує тероризм і демографію. Так, німецький учений Гуннар Хейнсон у 2003 році опублікував книжку «Сини та світове панування», в якій навів теорію «молодіжного збою». Він порівнює кількість чоловіків 40—44 років із кількістю хлопчиків у віці до чотирьох років. Збій відбувається тоді, коли на кожних десятьох чоловіків припадає менш ніж вісім хлопчиків у віці до чотирьох років. На думку Хейнсона, найбільшою напругою (і кількістю жертв) внутрішні конфлікти відрізняються в країнах, де частка молодих рекордно висока. Так, у секторі Газа на 100 чоловіків припадає 464 хлопчики, в Афганістані, відповідно, — 403 хлопчики, у Сомалі — 364, в Іраку — 351. У суспільствах, де молоді люди 15—29 років становлять понад 30% населення, конфлікти гарантовано закінчуються насильством. За підрахунками дослідника, у 67 країнах світу частка молоді перевищує 30%, причому в 60 з них відбуваються громадянські війни, масові хвилювання, акти тероризму, геноциду тощо.
Аналогічно автор пояснює причини появи насильницьких ідеологій: більшовизму, націонал-соціалізму, фашизму, маоїзму і т.п. На його думку, колоніальна експансія європейських держав XIV—XIX століть також пояснюється не зростанням чисельності населення (до моменту прибуття Колумба в Північну Америку індіанців було більше, ніж налічувалося жителів Європи), а різким збільшенням частки молодих людей.
У 2003 році організація Population Action International опублікувала доповідь «Демографія безпеки» про ризики початку громадянських конфліктів у різних країнах світу. Прогноз грунтувався на трьох критеріях: частка молодих людей 15—29 років, темпи урбанізації та доступність продовольства й прісної води. За даними доповіді, найбільш вибухонебезпечне майбутнє загрожує країнам Африканського Рогу (Сомалі, Ефіопії, Еритреї, Судану, Ємену та ін.), Заїру та ще ряду країн Західної Африки, Мавританії, Мадагаскару, Лаосу, Непалу, Бангладеш. У зоні ризику також перебуває весь африканський континент і Близький Схід, плюс Пакистан і Афганістан, а також частина Латинської Америки, В’єтнам, Камбоджа та Монголія. Країнам колишнього СРСР, Західної Європи та Північної Америки такі пертурбації не загрожують.
За матеріалами
Washington ProFile