UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПІЛЬГОВИЙ ВІДПОЧИНОК — ЦЕ РЕАЛЬНО

У рамках власного проекту «Здоров’я дитини — майбутнє родини» журнал «Пізнайко» провів всеукраїнську «гарячу» телефонну лінію «Оздоровлення дітей улітку»...

Автор: Валерія Савченко

У рамках власного проекту «Здоров’я дитини — майбутнє родини» журнал «Пізнайко» провів всеукраїнську «гарячу» телефонну лінію «Оздоровлення дітей улітку». Виявилося, що населення, особливо в маленьких містах і сільській місцевості, абсолютно не поінформоване про те, як отримати пільгову путівку на санаторно-курортне лікування, не знає механізму її отримання, а також про те, яка категорія населення має на це право і які громадські та державні організації надають допомогу в оздоровленні дітей-інвалідів і дітей із малозабезпечених і неповних сімей.

В Україні путівки на санаторно-курортне лікування надаються дітям безплатно. Процедура отримання таких путівок починається з того, що треба звернутися до дільничного педіатра. Питаннями оздоровлення й організованого відпочинку соціально незахищених дітей займаються Державний комітет у справах сім’ї та молоді (філії комітету є в кожній області), Служба зі справ неповнолітніх, управління освіти. До категорії соціально незахищених належать: сироти, діти-інваліди, напівсироти, діти із багатодітних родин (від трьох дітей), малозабезпечені (не більше 80 грн. на людину), діти службовців МВС, що загинули при виконанні службових обов’язків; діти, позбавлені батьківської опіки.

Розповісти про роботу однієї з таких організацій ми попросили в.о. начальника Служби зі справ неповнолітніх Оболонського району Ганну Кобзаренко.

— Міська адміністрація виділяє кошти на кожне міське управління або службу і, залежно від кількості неповнолітніх дітей, по районах розподіляються путівки. У нашому районі таких дітей — як мінімум 90 тисяч.

Охочі отримати путівку на оздоровлення дитини мають написати заяву на ім’я голови районної адміністрації, яка, пройшовши через загальний відділ, реєструється і потрапляє до районної служби зі справ неповнолітніх або в управління з питань молоді і спорту і т.д. У цьому разі заява перебуває на контролі в голови районної адміністрації. Співробітники служби телефонують до батьків і з’ясовують, до якої категорії належить дитина, потім пропонують варіанти путівок. Для дітей чорнобильської категорії їх виділяється набагато більше, у тому числі до Криму.

У відповідності зі ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи», діти, які підпадають під цю категорію, мають право на щорічне безкоштовне забезпечення путівками на оздоровлення. Діти віком до 10 років забезпечуються путівками разом з одним із батьків або тим, хто їх заміняє, за умови, якщо останні також належать до категорії постраждалих.

Відповідно до положення про організацію оздоровлення громадян, а також постанови Кабінету міністрів України від 16 травня 2000 р. № 800, щорічне оздоровлення постраждалих громадян організовують підрозділи місцевих держадміністрацій, до компетенції яких належать питання соціального захисту населення.

Зазначені органи визначають місця відпочинку для санаторно-курортного лікування постраждалих винятково на конкурсній основі. Ті, хто претендують на ці путівки, подають письмову заяву і медичну довідку (форма
070-у), в якій зазначаються діагноз, доцільність санаторно-курортного лікування, сезон і профіль санаторію.

За сприяння управління освіти при деяких школах формуються літні табори. Враховуються приміщення і матеріальна база школи. Зазвичай таких шкіл у районі сім—вісім. На це виділяє кошти районний бюджет.

Багато старшокласників хочуть працювати під час канікул, щоб мати гроші на кишенькові витрати або допомогу сім’ї. Таку можливість цього року їм надало управління освіти, створивши трудові загони при шкільних таборах. Окрім того, діти від 14 до 16 років їздять у табори, що розташовані в Сергіївці Одеської області, де відпочивають і працюють. Багато дітей нашого району проводять літо в таборі «Салют» (Бортничі), у санаторіях, розміщених у Яремчі й Одеській області. Путівки безкоштовні, не враховуючи проїзду, на який для цієї категорії дітей також є знижки. Керівники груп — педагоги шкіл, центрів творчості, психологи.

Велику увага Служба зі справ неповнолітніх надає дітям з неблагополучних сімей. Якщо вихованням дитини займаються не батьки, а бабусі та дідусі, їм не обов’язково оформляти офіційне опікунство. У школах, де навчаються ці діти, прекрасно знають про те, із ким вони живуть, а також про проблеми в сім’ї, тому заява на оздоровлення таких дітей пишеться на підставі акта про житлово-побутові умови, офіційно завіреного адміністрацією школи.

Але найбільша проблема — це безпритульні діти . Про них також не забувають. До з’ясування особистості, місця проживання дітей розміщають у притулки. Якщо притулок подає до служби списки дітей, які потребують оздоровлення, їм також надають путівки.

Для реабілітації дітей, що потрапили в стресові ситуації, міською службою було створено спеціальний медико-оздоровчий центр. У ньому цілий рік працюють досвідчені педагоги і психологи. У такий спосіб діти оздоровлюються й навчаються протягом учбового року в класах по вісім осіб. Дитина може провчитися в такому центрі одну або дві чверті, а потім комісія вирішує — чи готова вона повернутися до звичайної школи, надсилає характеристику, табель успішності та рекомендації для класного керівника і шкільного психолога.

Існують пільги і для студентів. Управління з питань молоді і спорту, до складу якого входять відділ фізичної культури і спорту та відділ сім’ї і молоді Оболонського району, надає студентам 10-процентні путівки до Карпат. Тому слід принести довідку з інституту, що підтверджує стаціонарну форму навчання.

Районна адміністрація не займається путівками за кордон. Очевидно, до цього мають відношення благодійні фонди, що самі відповідають і за якість таких путівок, і за дітей. Районній адміністрації такі фонди не підпорядковуються. Батькам варто звертати увагу на досвід роботи фондів і на те, як вони себе зарекомендували.