Нарешті в мерзлякуватих потугах передзим’я завершилося перше коло чемпіонату України з футболу у Вищій лізі. Останній календарний матч планували провести ще 28 жовтня, а відбувся він рівно на місяць пізніше. «Кривбас» приймав на своєму полі донецький «Шахтар» і поступився — 0:4. Кому ж тепер радіти?
Мабуть, багато хто погодиться, що у спорті немає чогось більш протиприродного, ніж футбол на крижаному полі. Хоч Кривий Ріг — не Колима, але й тут наприкінці листопада поки що годі зберегти зелений газон у літньому стані. Спостерігати за матчем, що проходить у нелюдських умовах, навіть по телевізору якось дискомфортно. І дивуєшся, як це майже трьом тисячам криворізьких відчайдух удалося до кінця зустрічі втриматись на стадіоні без підігріву. В усякому разі, справжнього задоволення від гри вони не отримали. Як і самі футболісти: ті швидше відбували повинність, ніж демонстрували, на що здатні. Та спасибі й на тому. Бо про яке двоборство можна говорити, коли кожної миті ризикуєш або наразитися на неприємність, або ненароком зробити боляче суперникові? Зрештою, під кінець матчу так і сталося. Гірники зазнали дуже небажаної втрати: Тимощука прямо з бігової доріжки машина «швидкої допомоги» повезла в лікарню. Залишається сподіватись, що рвана рана під коліном швидко заживе, бо без цього ключового гравця донеччанам у четвер буде дуже непросто протистояти напористій «Сельті».
Заключний матч сезону мав би стати докором нашій футбольній системі. Вже котрий рік точаться розмови про неприпустимість перенесення календарних зустрічей, а що змінилося? Адже в Європі подібне не практикується і там від твердого дотримання запланованого графіка ніхто не страждає. В Україні ж і досі продовжують глумитися над календарем чемпіонату, який самі затверджували, і виправдовують це як не інтересами збірної, то інтересами елітних клубів. Користі від таких перенесень кіт наплакав, а шкода очевидна. Слід би рахуватися з нашими кліматичними умовами. Ця проблема гостро постала і на недавньому спільному засіданні виконкому ФФУ та ради ПФЛ. Є підстави сподіватися, що нове керівництво федерації, зокрема її президент Григорій Суркіс, виявить рішучість, і вітчизняний футбол надалі не нагадуватиме колгоспний лан: поталанить із погодою — буде врожай, вдарить мороз на безсніжжя — доведеться навесні пересівати. А де ж набрати насіння і пального...
Та повернімося до криворізького матчу. Його трансляція на першому національному телеканалі почалась із затримкою на десять хвилин — за кілька секунд до того, як Воробей послав перший м’яч у ворота господарів. «Шахтар» робив ставку на флангові атаки. Мав нагоду збільшити рахунок той же Воробей, коли опинився сам на сам із воротарем, але схибив. На останній хвилині першого тайму Бєлик віддав точний пас Тимощуку — 2:0.
Після перерви темп гри не підвищився. І все ж гості домінували на полі завдяки вищій індивідуальній майстерності. Особливо запам’ятався момент, коли Попов у падінні ефектно спрямував м’яч у сітку воріт. Але за мить перед цим суддя зафіксував порушення правил із боку гостей. Попов досяг свого на останній хвилині гри і таки забив головою гол. А до цього мокра шкіряна куля втретє побувала у воротах криворіжців. Сталося це досить курйозно. Бахарєв подавав кутовий, закручений м’яч набрав таких обертів, що наче льодяник ковзнув по долонях молодого Лазарчука і опинився позаду нього.
На фініші першого кола «Шахтар» за набраними очками зрівнявся із київським «Динамо». З настанням весни можна сподіватися на запеклу боротьбу за звання флагмана вітчизняного футболу. Гірникам нелегко буде витримати конкуренцію із більш досвідченими й іменитими динамівцями. А поки що остання гра перед вирішальним матчем у Кубку УЄФА в Іспанії навряд чи стала для них належною репетицією. Донеччани досягли розгромного рахунку насамперед тому, що «Кривбас» не чинив їм опору. В двотижневому очікуванні цієї зустрічі рештки його ключових футболістів розгубили майстерність і прагнення перемагати. Команда, яка попередній чемпіонат завершила бронзовим призером (було це наприкінці червня), нині після першого кола опинилася біля небезпечної зони аутсайдерів.
Як видно з турнірної таблиці, ще гірше становище у полтавської «Ворскли». Попередній сезон вона завершила на почесному четвертому місці, а нині має у своєму активі всього дві перемоги. І це учасник єврокубкових змагань! Ні, справа тут не лише у гравцях. Вітчизняна футбольна машина вочевидь пробуксовує не тільки на замерзлому полі стадіону...
Підсумкова таблиця
І В Н П М О
«Динамо» 13 9 3 1 24—9 30
«Шахтар» 13 9 3 1 38—13 30
«Дніпро» 13 8 3 2 14—9 27
«Металург» Д 13 6 5 2 15—12 23
«Карпати» 13 7 0 6 23—18 21
ЦСКА 13 5 6 2 16—9 21
«Таврія» 13 4 7 2 14—11 19
«Металург» М 13 4 4 5 12—15 16
«Металург» З 13 4 3 6 17—22 15
«Металіст» 13 3 4 6 10—19 13
«Кривбас» 13 3 3 7 12—20 12
«Нива» 13 2 3 8 15—27 9
«Ворскла» 13 2 2 9 6—18 8
«Сталь» 13 1 2 10 8—22 5