UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пастка для пільговиків

В Україні вже понад місяць діє закон, який передбачає додаткові пільги для багатодітних сімей. Та тільки отримати їх виявилося непросто...

Автор: Олександра Тимощук

В Україні вже понад місяць діє закон, який передбачає додаткові пільги для багатодітних сімей. Та тільки отримати їх виявилося непросто. У нас часто так буває, що закон є, а грошей на його виконання немає. І, як правило, від цього страждають, висловлюючись словами українських політиків і законодавців, найбільш уразливі в сучасних соціально-економічних умовах верстви населення.

Яскравим підтвердженням цього може стати «армія» атакуючих суди матерів, котрим держава заборгувала з виплат на новонароджену дитину; дідусів і бабусь зі статусом «дітей війни», яким не виплачують призначених надбавок до пенсії. З нового року лави ошуканих пільговиків можуть поповнити і члени багатодітних сімей, яким доводиться просто виживати під час фінансово-економічної кризи, коли ціни на продукти і товари першої необхідності ростуть не щодня, а щогодини.

У цьому зв’язку ще в травні минулого року народні депутати більшістю голосів ухвалили законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей», запропонований президентом Віктором Ющенком. Його мета — посилити державну підтримку сімей, які мають п’ять і більше дітей. Адже не секрет, що для них питання, пов’язані з житлом, матеріальним становищем та здобуттям вищої освіти, стоять особливо гостро. Тому глава держави вніс пропозицію закріпити за багатодітними сім’ями, а також матерями, які народили трійню, право на позачергове надання житла із соціального фонду та установку телефона. Цим законопроектом також передбачається 50-відсоткове зниження оплати комунальних послуг і телефонного зв’язку. Крім того, було внесено пропозицію збільшити додаткову відпустку до 10—17 днів (зараз — від одного тижня до двох) матерям, які виховують п’ятьох і більше дітей.

Не залишив поза увагою автор законодавчої ініціативи і дітей із багатодітних сімей. Їм він вирішив надати право на безплатний проїзд у всіх видах транспорту, крім таксі; безплатне навчання у вишах і пільгове медичне обслуговування, куди входить безплатне отримання ліків за рецептами лікарів; щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних і комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних фахівців; першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках і першочергову госпіталізацію. На все це передбачалося, станом на 16 січня 2008 року, коли цей законопроект був прийнятий депутатами Верховної Ради в першому читанні, виділити з держбюджету близько 1,6 млрд. гривень. Якщо врахувати, що після прийняття в другому читанні цей закон набрав чинності тільки з 1 січня 2010-го, то коштів, закладених законодавцем для його виконання ще два роки тому, сьогодні буде недостатньо.

До речі, член парламентського комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту і туризму Катерина Лук’янова розповіла журналістам, що при розгляді цього законопроекту на засіданні комітету Верховної Ради у зв’язку зі складною фінансовою ситуацією в державі висловлювалася пропозиція про набрання ним чинності в 2011 році. «Адже головне, щоб багатодітні сім’ї могли отримувати ці пільги, а не просто знали про те, що мають на це право», — стверджує вона. У чому виявилася правою, тому що сьогодні проїхати безплатно, приміром, у столичному метро, не кажучи вже про отримання квартири від держави, та ще й позачергово, не можуть ті члени багатодітних сімей, для котрих такі пільги виписані в законі, який набрав чинності з 1 січня 2010 року. Так, мама двох синів і трьох доньок Оксана Глушко розповіла про те, що, працюючи в приватному магазині продавцем, вона вже забула, коли востаннє була у відпустці, не кажучи про додаткові вихідні. «Єдина пільга, яку мені вдалося вибити, то це половинна оплата відвідування нашими дітьми дитсадка. Щоправда, ця норма не поширюється на різні додаткові дисципліни, такі як іноземна мова, плавання, хореографія. Є, звичайно, й безплатні факультативні заняття, але ходити туди моїм дітям нецікаво. Навіщо їм малювання, якщо вони хочуть танцювати? Що ж стосується допомоги як «матері-героїні», то мені в соцзабезі сказали, щоб навіть не думала її оформляти, оскільки грошей усе одно на це немає. От і живемо обіцянками політиків».

Щоб перевірити правдивість цих слів, довелося обдзвонити ряд організацій, у яких надаються зазначені в законі пільги. Приміром, у Київському метрополітені про безплатний проїзд для членів багатодітних сімей нічого не чули. Диспетчер гарячої лінії метро запевнив, що ніяких розпоряджень згори до них не надходило. Зате в «Київпастрансі» про таку пільгу знають і завдяки розпорядженню столичного голови почали надавати її ще торік. Але про те, що з початку цього року безплатний проїзд у громадському транспорті для членів багатодітних сімей установлено законом України, там не чули. А от в «Укртелекомі» про таке положення знають, але з перерахунком абонплати за телефон пільговикам не поспішають, оскільки на це ще не виділено коштів із держбюджету. Приблизно така сама ситуація і з перерахунком квартплати для багатодітних сімей.

На запитання про позачергове надання їм житла із соціального фонду в Міністерстві ЖКГ відповіли, що закон про соціальне житло не працює і не працюватиме, бо на це немає коштів. «А все тому, що уряд так і не подав на розгляд у парламент проект змін і доповнень до держбюджету, через що в 2010 році країна залишилася без свого головного кошторису, — пояснює екс-прем’єр-міністр України, народний депутат Анатолій Кінах. — Через це виконання соціальних програм сьогодні виявилося під сумнівом. Зріс і рівень правового нігілізму, коли невиконання закону, у тому числі й щодо соціальних стандартів і забезпечення рівня соціального захисту громадян, для нинішнього уряду стало нормою».

Незважаючи на це, реєстрація багатодітних сімей в Україні триває. Щоб отримати цей статус, потрібно спочатку звернутися в районне управління у справах сім’ї і молоді з такими документами: копії паспортів батьків, свідоцтва про народження дітей, копії ідентифікаційних номерів, довідка про склад сім’ї (форма №3). Там складаються списки багатодітних сімей. Потім із тим самим пакетом документів, а також з отриманою в районному управлінні у справах сім’ї і молоді довідкою потрібно піти в соцзабез, де багатодітну сім’ю повинні внести в Єдиний державний реєстр осіб, що мають право на пільги. Щоправда, він не передається централізовано в держпідприємства та установи, відповідальні за їх надання. Приміром, щоб наполовину зменшити плату за телефон, той із членів багатодітної сім’ї, на кого його зареєстровано, зобов’язаний особисто звернутися з тим-таки пакетом документів в «Укртелеком», де йому доведеться написати відповідну заяву на надання належної пільги. Таку саму процедуру потрібно пройти і в ЖЕКу. Винятком з правил може стати тільки облгаз і обленерго, куди інформація про пільговиків передається з управління у справах сім’ї і молоді автоматично. От тільки гарантії, що багатодітні сім’ї зможуть користатися цими пільгами, на жаль, поки що ніякої немає, оскільки все впирається у відсутність бюджету і, як наслідок, єдиного плану виділення держкоштів на виконання соціальних програм.