UA / RU
Підтримати ZN.ua

Незнайомець у вашому домі

Знаєте, що, містере, — кажу, — ви через мене не засмучуйтесь. Не варто, чесне слово. Все налагодиться...

Автор: Роксолана Гнатюк

Знаєте, що, містере, — кажу, — ви через мене не засмучуйтесь.

Не варто, чесне слово. Все налагодиться.

Це в мене перехідний вік, розумієте. У всіх це буває!

Джером Д.Селінжер. «Над прірвою у житі»

«Здається, ще вчора ти був чарівним малюком, якому всміхались усі зустрічні. А що тепер... це незграбне тіло з довгими ногами, руки, які не знаєш куди подіти при розмові, ці проблеми зі шкірою, дурні думки, які наповзають у твою голову...» — все це спадає на думку більшості підлітків, які дивляться на себе у дзеркало.

Підлітковий вік недарма називають «перехідним». Людина в цей час долає шлях від малюка до дорослого. Це один із найуразливіших моментів людського життя. Приблизно 80% підлітків незадоволені своїм відображенням у дзеркалі. А у частини розвивається синдром дисморфофобії — ілюзорне відчуття власної непривабливості.

Одні ненавидять свої «вуха-лопухи», інші — веснянки на носику... Хлопці переживають, що вони недостатньо високі чи накачані, дівчата хвилюються, що вони не такі худі, як моделі з популярного журналу. Якщо в дитинстві мало хто замислюється над своєю зовнішністю, то ставлення підлітка до свого тіла є надзвичайно важливим фактором його самооцінки і має значний вплив на його самореалізацію в будь-яких сферах життя. Полюбити себе таким, який ти є і яким тебе створила матінка-природа, — це одна з основних умов людського щастя і благополуччя.

Як підліткам подолати ці проблеми? Звичайно, батьки чи рідні мають допомогти підлітку зрозуміти себе. Пояснити, що в період переходу від дитини до дорослого іноді відчуваєш себе «гидким каченям», але це неодмінно мине. Можливо, вашій дитині треба піти в спортивний зал і вибрати заняття до душі — це поліпшить і фізичні дані, і психологічний стан підростаючої людини. Не треба гнатися за спортивними результатами, головне — відчути себе сильнішим і спритнішим.

Дівчаткам особливо важко, часто вони мордують себе дієтами або виснажливими фізичними вправами, щоб скинути «зайві», як їм здається, кілограми. В помірному фізичному навантаженні немає нічого поганого, але коли ви помітите, що ваша красуня «тане» на очах, — це вже може бути ознакою «нервової анорексії». Це небезпечне захворювання, яке характеризується критичним зниженням маси тіла, часто небезпечним для життя. Відповідно до статистики, нервова анорексія найчастіше проявляється у підлітків, особливо в дівчаток. Тому, якщо ви помітили такі тенденції у своєї дитини, слід звернутися до лікаря-психіатра.

У підлітків особливо гостро проявляється страх бути неприйнятим (друзями чи людиною, якій він (вона) всім серцем симпатизує). Він хоче бути «таким, як усі». Це своєрідна мімікрія в середовищі підлітків. Не виділятися з-поміж інших, щоб не засміяли. Варто поговорити зі своєю дитиною й пояснити, що всі люди дуже різні, і в цьому є своя привабливість.

А скільки гострих суперечок точиться в сім’ях стосовно зовнішнього вигляду підлітка. У вашої дитини змінюється все: від манер, ходи — до смаків у одязі. Тут теж існує принцип — «хочу одягатися так, як інші», або «хочу одягатися не гірше за інших». Якщо підліток одягається не так, як інші (немодно, занадто бідно, або, навпаки, надто розкішно), він може стати об’єктом агресії з боку ровесників. Діти інколи бувають дуже жорстокі до тих, хто «не такий», як вони.

Звичайно, варто пояснити, що «зустрічають за одягом, а проводжають за розумом», але розуміння цього вислову прийде у старшому віці. Добре було б, якби ви погортали разом зі своєю донькою чи сином молодіжні журнали, разом подумали, що найкраще підійде їй (йому). Якщо немає матеріальної можливості придбати модний одяг, чому б вашій дитині самій не заробити на бажану річ — можливо, сусідам треба вигуляти собак або приглянути за немовлям... Якась нескладна робота допоможе підліткові відчути себе дорослішим і самостійним. Можна також навчитися моделювати й шити одяг, такий, про який можна тільки мріяти...

До речі, у Франції останніми роками дуже популярний метод лікування підліткової депресії з допомогою модного одягу. Французькі психіатри науково довели, що сучасний одяг допомагає підліткам упоратися зі своїми психологічними проблемами.

З дівчинкою варто поговорити про косметику й підібрати її індивідуально, адже дуже важливо навчитися правильно доглядати за обличчям і тілом. Хлопчикам треба теж допомогти, — у них часто з’являється висип на обличчі й тілі, а вони соромляться з цією проблемою піти до косметолога.

Важливу роль у формуванні особистості відіграє так звана референтна група — група однолітків, погляди яких багато важать для підлітка. Це можуть бути однокласники, друзі по гуртку або компанія з двору. Члени такої групи є авторитетами для вашої дитини, і ваша донька чи син прислухатимуться до їхньої думки уважніше, ніж до вашої. В цій групі підліток намагатиметься утвердитися.

Відомий психолог Еріх Фром сказав: «…коли в людини розвивається індивідуальність, їй замало присутності батьків». Тобто підліток намагатиметься проводити більше часу вже не з батьками чи рідними, а з друзями або коханою людиною. Так, так, саме в такому віці починаються перші захоплення протилежною статтю. І не слід обурюватися й кричати: «Тобі ще рано про це думати», — підліткові почуття такі вразливі. Краще поговорити з підлітком відверто, як із дорослим, і серйозно поставитися до його почуттів. Тим більше що кохання у підлітковому віці, швидше, скидається на дуже міцну дружбу, ніж на, власне, любов.

Іноді зміни, які відбуваються з підлітком, такі разючі, що батьки заявляють, ніби в їхньому домі замість рідної дитини з’явився незнайомець. У підлітка вже є своя позиція, і він хоче, щоб до нього ставилися (вчителі, батьки, знайомі) як до рівного. Підліток намагається все вирішити сам (це нагадує малюків двох-трьох років, коли вони заявляють «я сам»!). Дорослим важливо зрозуміти це і дати дитині більше самостійності. У підлітка з’являються власні смаки й уподобання (які часто не збігаються зі смаками й уподобаннями батьків). Можливо, ви не згодні зі своєю дитиною, і музику він слухає голосну й «неправильну», але постарайтеся якомога толерантніше це сприймати. Хіба ваш власний тато не критикував вашу надміру коротку спідницю? Хіба мама не сварилася, що викине всі платівки з «тією жахливою музикою» у вікно? Підлітки — максималісти, для яких дуже важливий моральний комплекс справжньої дружби. Вони цінують взаємопідтримку, зберігання таємниці, повагу до внутрішнього світу іншого. Ненавидять повчання, критику і не прощають зради. З тими, хто не поважає правил дружби, підлітки можуть повестися часом дуже жорстоко.

Батькам важливо пам’ятати, що зміни, які відбуваються з їхньою дитиною, — не просто «вибрики», ці зміни характерні для всіх підлітків. Тому дорослим слід постаратися бути тактовнішими й терплячішими. Хоч би які помилки зробили ваші донька чи син, вони завжди мають знати, що знайдуть розуміння і підтримку з боку батьків. Насамперед батьки і рідні мають стати найкращими друзями своєї дитини в такий складний для неї час — час дорослішання.