UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Неофіційне» батьківство у Великобританії

Дані британського управління з національної статистики, опубліковані недавно, знову привернули увагу до метаморфоз, яких зазнає сучасна сім’я...

Автор: Оксана Приходько

Дані британського управління з національної статистики, опубліковані недавно, знову привернули увагу до метаморфоз, яких зазнає сучасна сім’я. Торік 41,4 відсотка всіх новонароджених народили незаміжні жінки. Проте адреса постійного проживання батька й матері збігається лише у 26 відсотках. При цьому в кожної 14-ї дитини у свідоцтві про народження в графі «батько» взагалі стоїть прочерк.

У доповіді, підготовленій управлінням, ідеться про те, що показники стосовно дітей, котрі не мають «офіційних» тат, істотно відмінні від середньостатистичних. Їхніми матерями зазвичай виявляються молодші жінки — середньостатистична різниця становить чотири роки. Серед таких дітей більше недоношених і з меншою вагою. Найчастіше не мають татусів діти вихідців із Карибського регіону й Африки (відповідно кожна п’ята й кожна восьма дитина). Найрідше офіційне сирітство трапляється серед вихідців із Індії, Пакистану й Бангладеш — не більше одного відсотка від загальної кількості дітей. Серед уроджених британок вісім відсотків таких, які поставили прочерк у графі «батько».

Відповідно до британського законодавства, незаміжня жінка може вписати у свідоцтво про народження дитини ім’я батька лише в разі його згоди, а її дають далеко не всі. Втім, іноді чоловікам навіть не повідомляють про те, що вони стали батьками, а іноді самі жінки не знають, хто батько дитини.

Юридичні колізії, які виникають у разі суперечок про права дітей та їхніх татусів, ускладнюються прийняттям нового законодавства, відповідно до якого батьки дітей, не одружені на їхніх матусях, хоч і офіційно зареєстровані, не мають права вирішального голосу в багатьох питаннях. Приміром, при виборі навчального закладу або в разі виникнення медичних проблем. Проте той факт, що відсоток офіційного сирітства знижується, досить обнадійливий. Так, у 1960-х роках понад 60 відсотків дітей, народжених поза шлюбом, мали прочерк у відповідній графі. Нині — лише 17. Правда, сама кількість дітей, народжених незаміжніми жінками, дуже зросла.