Ажіотаж навколо пташиного грипу не вщухає. Ця проблема особливо гостро зачепила країни, основну статтю доходів яких становить туризм. Серед них особливе місце посідає Туреччина.
Турецькі курорти давно стали незвичайно популярними серед жителів СНД. З широкими обіймами ця країна приймає любителів теплого моря та пляжів спекотного літа і шанувальників гірських лиж сніжної зими. Відомі турецькі гірськолижні центри — Улудаг, Карталкая, Ерджиєс, Сарикамиш і Паландокен працюють 120 днів на рік. Спокуса промчати по крутих білосніжних трасах велика. Їхати чи не їхати — от у чому запитання.
Одні закликають утриматися від поїздок до Туреччини, інші ж запевняють, що центри зимового туризму пташиний грип не зачепив. Щоб відповісти собі і вам, дорогі читачі, на це запитання, група журналістів вирішила ризикнути і вирушити на схід Анатолійського регіону в славне місто Ерзурум. Окрім представників київських ЗМІ, на турецьку землю прибули і їхні московські колеги.
Працівники міжнародного туроператора TEZ Tour організували зустріч журналістів із високопоставленими турецькими чиновниками, серед яких були заступник мера Ерзурума Касин Екелер, генеральний координатор холдингу «Полат ренесанс» Сердар Альп Туран, головний ветеринарний лікар міста й інші офіційні особи.
Заступник мера почав із того, що місцева влада проводить політику відкритості, не приховуючи своїх проблем. Зараз у Туреччині офіційно підтверджено 20 випадків захворювання людей на пташиний грип. Чотири особи із тих, хто заразився раніше, померли в лікарні міста Ван. За останніми офіційними даними, пташиний грип виявлено у 27 із 81 провінції Туреччини. Але ситуація перебуває під контролем. Безпосередньо в Ерзурумі захворювань на пташиний грип не зафіксовано. Тут же створено штаб по боротьбі з епідемією. Групи в складі трьох осіб виїжджають у населені пункти, проводять роз’яснювальну роботу, розповсюджують спеціальні пам’ятки. Адже щоб боротися із захворюванням, необхідно як мінімум знати його симптоми.
Так, у хворих птахів помітна дискоординація рухів, відсутність реакції на зовнішні подразники і пригнічений стан. Опухають, чорніють гребінь і сережки, дихання утруднене. У людини захворювання на пташиний грип починається із ознобу, підвищення температури тіла до 38 градусів і вище, з’являється м’язовий, головний біль, біль у горлі. Стан швидко погіршується. Через два-три дні з’являється задишка і вологий кашель, часто з домішкою крові, уражаються легені. Однак учені підкреслюють: зараження людини від людини досі є неможливим.
У трьох ерзурумських лікарнях відкрито спеціальні ізолятори, куди поміщають пацієнтів із підозрою на пташиний грип. Працює також спеціальна лабораторія, у якій виконують необхідні аналізи. Після прес-конференції нас запросили її відвідати. Одягнувши стерильні комбінезони, шапочки, респіратори та бахіли, ми бродили коридорами, зазираючи в різні приміщення. Люди в білому чаклували над нещасною курячою тушкою, щось розглядали в мікроскоп...
Місцева влада вважає, що найкращий спосіб боротьби з поширенням вірусу — знищення курей. Продаж м’яса птиці в будь-якому вигляді заборонено. Місцеве населення свідомо підходить до проблеми, не приховує домашню птицю. Натомість влада як компенсацію за кожну знищену курку сплачує близько чотирьох доларів, за індичку — 10—15.
Попри здійнятий галас, кількість туристів, які бажають цієї зими відпочити в Паландокені, не зменшилася. Тільки з Росії сюди приїжджає близько п’яти тисяч любителів гірських лиж за сезон. Велика кількість відпочиваючих із України та Голландії. До речі, тільки при нас у готелі висадився десант зі 180 голландців.
— З меню готелів виключено страви з птиці, — запевнив Сердар Альп Туран. — Весь персонал готелів проінструктований про симптоми захворювання і про те, яких заходів слід вживати у разі його виявлення. До того ж пташиний грип характерний для сільської місцевості, де іноземні туристи не бувають, а в готелі ні домашньої, ні перелітної птиці взятися просто нізвідки.
Їхати чи не їхати до Туреччини — вирішувати вам. Але передусім врахуйте той факт, що ЗМІ, і особливо телебачення, іноді нагнітають обстановку, роздмухуючи вогонь негативної інформації. Дотримуйтеся елементарних правил гігієни, не пийте сиру воду з-під крана, не відвідуйте ринки, не чіпайте руками птахів — ні живих, ні свіжоморожених, і вам вдасться уникнути неприємностей, пов’язаних із пташиним грипом.
Ми провели в Туреччині сім днів. І особисто у мене гірськолижний курорт Паландокен викликав винятково позитивні емоції. Чого і вам щиро зичу.