UA / RU
Підтримати ZN.ua

Не збідніє рука, що дає

Щороку Charities Aid Foundation - провідна світова організація, яка розвиває благодійність на шести континентах 90 років поспіль, - проводить дослідження в 146 країнах світу і публікує рейтинг World Giving Index.

Чи зробили ви щось минулого місяця з наступного переліку: допомогли незнайомцеві чи комусь, кого ви не знали, але хто потребував допомоги; зробили грошову пожертву на благодійність; витратили свій час як волонтер на користь організації? Саме за такими трьома показниками визначається місце країни в рейтингу благодійників. 2018 року Україна посіла в ньому 81-ше місце - найвища сходинка, яку наша країна займала за весь час своєї незалежності. Цього року за відсотком людей, залучених у благодійність, на десять і більше пунктів від України відстають Польща, Естонія, Росія і Грузія. Згідно з дослідженням, торік 42% українців допомагали незнайомцям, 29% жертвували кошти на благодійність і 15% займалися волонтерством. За кількістю грошових пожертв Україна посідає 58-му сходинку World Giving Index другий рік поспіль.

Цікаво, що 2018 року рейтинг уперше очолила Індонезія, зумівши піднятися на 50 сходинок за вісім років. До топ-5 країн-благодійників також увійшли Австралія, Нова Зеландія, США й Ірландія. Найнижчі показники благодійності цього року виявилися в Китаю, Греції та Ємену.

Найпоширенішим видом благодійності на всіх континентах є допомога незнайомцям, далі йдуть грошові пожертви, і на останньому місці - волонтерство. У розвинених країнах більше схильні жертвувати гроші (42%), тоді як у країнах, що розвиваються, більше допомагають незнайомцеві (54%). Показники волонтерського часу майже подібні в розвинених країнах (24%) і країнах, що розвиваються, (21%), проте волонтерська допомога менш уживана в країнах перехідного типу (15%), серед яких і Україна.

Кількість людей, які допомогли грошима, зменшується другий рік поспіль, і має найнижчий показник із 2013 року. Серед розвинених націй він зріс (з 40 до 42%), проте зменшився серед країн, що розвиваються (з 25 до 24%). Також цей показник зменшився в старших вікових групах, які традиційно найбільше допомагали в такий спосіб. Найвищий показник із грошової пожертви впродовж шести років поспіль утримує М'янма.

Волонтерству більше приділяє часу населення Індонезії, Лівії та Кенії. Жінок-волонтерів більше у Швейцарії (44% жінок у порівнянні з 29% чоловіків), у Франції ( 35 і 27% відповідно) і Польщі (18 і 11%).

Чоловіки-волонтери представлені значно більше, ніж жінки, у Ліберії і Пакистані. Останній - у п'ятірці країн у світі з найгіршим показником гендерної рівності.

Першу сходинку за показником допомоги незнайомцеві посідає Лівія, а от США - на 10-му місці. У світі допомагати в такий спосіб більше схильні представники чоловічої статі. Жінки більше схильні допомагати незнайомцеві в Білорусі й Австралії.

Лише половина країн, що увійшли до двадцятки Всесвітнього індексу благодійності, належить до розвинених країн за класифікацією ООН. Інші десять - це країни, що розвиваються, з поєднанням різних типів прибутку, включно з Індонезією на чолі рейтингу, яка, за класифікацією ООН, вважається мало/середньо прибутковою економікою.

Шість країн із цьогорічної двадцятки лідерів - це країни Європи (п'ять з них - у Північній Європі), п'ять - Азії (чотири з них входять до десятки лідерів), чотири - Африки (включаючи Кенію, яка за останній рік є однією з тих, що найбільше поліпшили свої показники), ще три - Північної та Південної Америки. Океанія представлена лише Австралією і Новою Зеландією.

Три країни з десятки лідерів - Ірландія, Велика Британія і Сінгапур - поліпшили свої показники за останній рік (на 3, 5 і 13% відповідно). Далі за ними розташувалися Норвегія, Нігерія і Гаїті, які також поліпшили свої результати у порівнянні з 2017 роком. Країни з нижчими показниками цього року - це М'янма (зниження на 11%), Канада (зниження на майже 6%) і Кенія (зниження приблизно на 5%). Більшість країн із двадцятки лідерів за п'ятирічним показником з'являлися у відповідному списку й торік. Це наводить на думку, що багатьом із цих країн притаманні міцні й досить стабільні моделі благодійності.

Інформація DT.UA