За перші шість місяців цього року Болгарію відвідало понад 1,5 мільйона іноземних туристів, що на 17 відсотків перевищило кількість відвідин за той самий час торік. Найбільше туристів прибуло з Німеччини — понад 200 тисяч. За нею ідуть Греція, Македонія, Росія, Великобританія. Україна в цьому списку лідерів на шостому місці, безпосередньо за Туманним Альбіоном. Значною мірою такому становищу сприяло те, що наші співвітчизники могли відвідувати Болгарію без оформлення в’їзної візи відповідно до угоди, укладеної між урядами НРБ і СРСР ще 1978 року. Але 13 грудня 2000 року нотою МВС Республіки Болгарія цю угоду скасовано, щоправда, потім болгарський Кабмін продовжив термін її дії до 1 жовтня 2001 року. Нині, аби відвідати Болгарію, громадянам Росії, України та Грузії необхідно одержати відповідну візу.
Розпад соціалістичного табору відкрив сьогодні для Болгарії Шенгенську зону. Візовий режим для наших громадян вона запровадила в зв’язку з рішенням ЄС вивести Болгарію з негативного візового списку з тим, аби її громадяни мали змогу вільно перетинати кордони Шенгенського простору.
Де і як можна одержати дозвіл на відвідання Болгарії? Як пояснили співробітники посольства Республіки Болгарія в Україні, для цього потрібно пред’явити запрошення в оригінальному вигляді. Проте воно не обов’язкове за наявності туристичного ваучера, документа про оплату відпочинку або ж документа на право на власність, одержання спадщини, про укладання шлюбу з особою, котра має болгарське громадянство.
Візи видають у консульських службах у Києві (вул. Госпітальна, 1) і Одесі (вул. Посмітного, 9).
Право на безвізовий в’їзд мають особи з дипломатичними службовими паспортами, які під час кожних відвідин можуть залишатися в країні не більш як 90 днів; службовці дипломатичного представництва та члени їхніх родин; акредитовані журналісти, а також члени морських і повітряних екіпажів.
Безплатні багатократні візи на один рік даватимуться провідникам пасажирських поїздів, членам рефрижераторних і локомотивних бригад, телеграфним і поштовим службовцям, особам, котрі перевозять пасажирів і вантажі автомобільним транспортом за встановленим маршрутом.
Безкоштовні візи зможуть одержувати діти віком до 16 років і особи старші 60-ти, учасники культурних заходів і спортивних змагань, учні курсів і спеціалізацій Міністерства освіти та науки.
На термін до 24 годин безплатну візу видають у разі хвороби одного з членів родини, похорону, участі в досудовому й судовому розслідуванні, супроводі вантажу гуманітарної допомоги.
У пам’ять про те, що Україна посідала одне з провідних місць у туристичному обміні з Болгарією, організованих туристів звільняють від сплати тарифу за оформлення візи.
Громадяни України, котрі в’їхали до Болгарії до 1 жовтня, можуть безперешкодно залишатися на її території до 31 грудня 2001 року.
Візи, які збирається видавати Болгарія, будуть готові в першій половині наступного року. На сьогодні, як повідомили в посольстві, триває робота над Угодою про обопільні відвідання громадян Республіки Болгарія й України. Підписання документа відбудеться найближчим часом.
Захід боїться навали нелегальних мігрантів зі Сходу та вживає заходів для зміцнення своїх кордонів. А ми поки що не в змозі обмежити цей рух через свою територію, тому повинні виконувати роль щита, яку засвоїли ще з часів Золотої Орди. І так триватиме доти, поки не засвоїмо просту річ — передусім потрібно прикривати себе, а вже потім інших. Актуальність цієї істини в світлі боротьби, що розгортається з міжнародним тероризмом, набуває особливої гостроти.