UA / RU
Підтримати ZN.ua

НА ПОРОЗІ СЕЗОНУ

Українські учасники престижної туристичної виставки MІTT-2003, що відбулася наприкінці березня в столиці Росії, надовго запам’ятають шлях із Києва до Москви...

Автор: Володимир Царук

Українські учасники престижної туристичної виставки MІTT-2003, що відбулася наприкінці березня в столиці Росії, надовго запам’ятають шлях із Києва до Москви. Через російських митників, а потім патрулів міліції, вони два дні долали відстань, на яку зазвичай витрачають не більше 10—12 годин. Керівництво Держтурадміністрації України підняло на ноги вищі чини російської митної служби, намагаючись довести, що рекламно-інформаційні матеріали, які везуть на виставку, москвичам роздаватимуться, а не продаватимуться. Пізніше такі самі запитання виникли й у місцевої міліції. У результаті цих перипетій українці потрапили на виставку лише ввечері першого дня. Наші туроператори жартували: мовляв, росіяни просто бояться пускати нас на свій ринок, щоб не відбивали туристів.

А ось російські туроператори, які прибули на квітневу турвиставку в Києві, особливих проблем на українській митниці не мали. У контексті цих подій, тим паче року Росії в Україні, питання з митно-прикордонним контролем стоїть особливо гостро. Та це вже тема для окремого матеріалу. Хотілося б лише, щоб керівництво митних служб двох країн розібралося в незліченній кількості дозволяючих документів, які з’явилися за останні два—три роки, адже попереду літній туристичний сезон.

Та повернемося до виставок.

Найбільший туристичний салон України «Подорожі та туризм» нинішнього року зібрав не лише рекордну кількість учасників (понад 40 країн), а встановив рекорд відвідування — всі чотири дні його роботи яблуку ніде було впасти. Виставка цього року змінила своє місце прописки — замість затишного, але дещо тіснуватого Палацу спорту вона розташувалася в комплексі біля метро «Лівобережна». Це позначилося на самій організації виставки. Багато учасників скаржилися на відсутність покажчиків, належного сервісу, однак й проведення трьох виставок одночасно в одному павільйоні було зовсім не кращим рішенням.

Втім, попри всі ці негаразди, весняна виставка стає дедалі популярнішою. Про це свідчить як приїзд трьох повноважних іноземних туристичних делегацій — Росії, Польщі та Литви, так і інтерес до неї багатьох іноземців. На відкриття виставки спеціально приїхав заступник міністра економічного розвитку Росії Володимир Стржалковський, давши зрозуміти, що український ринок для росіян, як і раніше, один із пріоритетних. У зв’язку з іракською війною росіяни нинішнього року сподіваються на суттєве збільшення потоків внутрішнього туризму, особливо в Сочі. Величезні торішні бюджетні вливання зробили цей курорт привабливим не лише для росіян.

І все-таки туроператори переконані, що значна кількість росіян має намір цього року приїхати відпочивати до Криму. Торік близько 45% відпочиваючих в автономії були саме росіяни. Кримські турфірми розраховують на значне збільшення припливу відпочиваючих — маючи на увазі війну в Перській затоці. Та й законодавча база їм у цьому допоможе. До сезону-2003 термін перебування за турпутівками іноземців, які прибувають до аеропорту Сімферополя, збільшений до 14 днів. На черзі така сама система в міжнародному аеропорту Бориспіль.

Як розповів міністр туризму та курортів Криму Олександр Таряник, якщо не заважатиме масовий антикримский піар, то нинішнього року очікується збільшення кількості відпочиваючих. На туристичних виставках у Москві (MITT) і Києві Крим користувався особливою популярністю. Можна зазначити деяке підвищення вартості путівок, та як зауважив Олександр Таряник, цінова політика тепер така, що кожний бажаючий зможе вибирати — чи зупинитися йому в санаторії, у відомому готелі, чи скористатися послугами приватного сектора.

За словами кримського віце-прем’єра Володимира Раєнка, цього сезону уряд автономії має намір відстежувати ціни на всі види харчування, щоб регіон став привабливим для туриста. «Запровадження нових видів податків, про які так багато пишуть у пресі, навряд чи суттєво вплине на вартість путівок», — зауважив він. Той самий курортний збір у п’ять гривень є в багатьох країнах і навряд чи стане перешкодою для будь-якого мандрівника. Отже, в України нинішнього року справді є шанси стати туристично привабливою, і не лише для власних громадян.

Головне, щоб прийняли необхідні закони (зокрема, закон «Про туризм»), і, що теж важливо, — щоб погода не підвела.