"Я воював, маю УБД та інвалідність, не пов'язану з війною. В мене сім'я: дружина, троє дітей, найменша дівчинка - з інвалідністю. Я працюю охоронцем у супермаркеті, і ми знімаємо однокімнатну квартиру. Майже всі кошти йдуть на оплату оренди. Ми маємо прописку в гуртожитку, але не живемо там, бо нелюдські умови. Придбати житло ніколи не зможемо. Як нам отримати його від держави?"
Подібні запитання надходять юристам, які допомагають ветеранам, майже щодня. При низькому рівні життя люди сподіваються на державу. На жаль, такі мрії справджуються нечасто. Задовольнити запити всіх - нереально. Тому адекватним видається зосередити фінансові зусилля на забезпеченні житлом сімей загиблих, людей з інвалідністю - тобто тих, хто втратив від війни найбільше. Питання про безоплатне надання квартир здоровим працездатним людям, скоріше, з розряду утопічних.
Є різні способи отримання житла - безоплатно, за рахунок програм держбюджету або регіональних (обласних, міських) бюджетів; за програмами співфінансування або пільгового кредитування. Розібратися з нагромадженням інформації складно, але ми спробували.
Безоплатне отримання житла від держави
Потреба в поліпшенні житлових умов визначається одним із критеріїв: житлова площа менша за певний рівень; приміщення не відповідає встановленим вимогам; тяжкі форми деяких хронічних захворювань; оренда житла; проживання в гуртожитку.
За наявності одного із цих критеріїв слід стати в чергу в підрозділі місцевої ради, що займається обліком осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
На практиці ця пільга працює не для всіх. Отримати компенсації за належні житлові приміщення можуть:
- сім'ї загиблих, особи з інвалідністю I-II груп - відповідно до постанови Кабміну №719 від 19.10.2016 р.;
- особи з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасники бойових дій, якщо вони є ВПО, - відповідно до постанови Кабміну №280 від 18.04.2018 р.
Інші категорії ветеранів можуть стати на облік, однак чекати на безоплатне житло доведеться дуже довго.
Пільгова купівля житла
Більш реальними є програми, які передбачають пільгове кредитування, співфінансування купівлі власного житла.
Як-от фінансовий лізинг для учасників бойових дій з числа поліцейських та осіб зі служби цивільного захисту - відповідно до постанови Кабміну №1201 від 14.11.2018 р. Фінансовий лізинг - як кредит, але вигідніший. Ви сплачуєте лізингові платежі, які частково компенсує держава. Для отримання квартири в лізинг слід звернутися до органів Нацполіції або ДСНС.
Є програма "Доступне житло", що передбачає державну підтримку в розмірі 50% вартости житла для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, членів сімей загиблих. Порядок її надання визначено постановою Кабміну №819 від 10.10.2018 р. Програма фінансується і, згідно зі звітами, працює. Наприклад, 2018 року на неї було виділено 100 млн грн.
Для жителів села за постановою Кабміну №1597 від 5.10.1998 р. працює програма "Власний дім", що фінансується з держбюджету та обласних бюджетів. Учасники бойових дій, сім'ї загиблих, які живуть або будують у селі, можуть отримати кредити під 3% річних у сумі 300 тис. грн для спорудження нового житлового будинку, 150 тис. грн - для реконструкції житлового будинку або добудови незавершеного будівництвом житла, 200 тис. грн - для придбання житла і 50 тис. грн - для спорудження інженерних мереж та підключення до комунікацій. Програма має додаткові переваги -перший платіж через рік, першочергове отримання кредиту тощо.
Однак останні спроби допомогти оформити такий кредит були неуспішними через брак фінансування. Тому, подавши заяву, маєте відслідковувати, коли воно надходить.
Забезпечення житлом за рахунок місцевих бюджетів
Завдяки децентралізації регіони отримали більше фінансів і повноважень. У різних областях - різні можливості щодо забезпечення житлом.
Вінницька область
Комплексна регіональна програма пільгового довгострокового кредитування громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2018–2022 роки, з фінансуванням 210 млн грн, передбачає надання кредитів учасникам АТО, членам їхніх сімей.
Дніпропетровська область
Регіональна програма розвитку житлового будівництва на 2015–2020 роки (обсяг фінансування 96 млн грн) спрямована на забезпечення житлом військовослужбовців, членів їхніх сімей.
Житомирська область
Обласна комплексна програма забезпечення житлом педагогічних, науково-педагогічних, медпрацівників, учасників АТО та членів їхніх сімей на 2018-2021 роки (29,9 млн грн) передбачає надання пільгових довгострокових кредитів учасникам бойових дій, членам їхніх сімей.
Закарпатська область
Комплексна соціяльно-економічна програма забезпечення молоді, учасників АТО та ВПО житлом на 2018–2022 роки. Обсяг фінансування 2018 року - 18 млн грн.
Запорізька область
Програма забезпечення житлом учасників АТО на 2018–2022 роки
(97 млн грн) передбачає надання кредитів для будівництва (реконструкції) та придбання житла.
Обласна програма "Молодій запорізькій родині - доступне житло" на 2018-2022 роки (96 млн грн) передбачає надання кредитів молоді.
Івано-Франківська область
Обласна програма підтримки сімей загиблих і постраждалих під час масових акцій громадського протесту, учасників бойових дій, учасників добровольчих формувань передбачає поліпшення житлових умов сімей загиблих, осіб з інвалідністю І групи. Обсяг фінансування визначається окремими рішеннями.
Регіональна цільова програма розвитку молодіжного житлового будівництва в області на 2018–2022 роки (86 млн грн) передбачає надання кредитів учасникам АТО.
Кіровоградська область
Обласна програма забезпечення молоді житлом на 2018–2022 роки (44 млн грн) передбачає надання кредитів молоді на будівництво та придбання житла, компенсацію відсотків за банківськими кредитами. Пріоритетів для учасників ООС/АТО немає, але варто спробувати в загальному порядку.
Луганська область
Регіональна цільова програма житлового кредитування учасників АТО та членів їхніх сімей на 2017–2021 роки (17 млн грн) передбачає надання учасникам АТО, їхнім родинам пільгового кредиту на 30 років.
У Луганській області також діє Регіональна цільова програма забезпечення молоді житлом на 2018–2020 роки.
Львівська область
Комплексна програма соціяльної підтримки у Львівській області учасників АТО (ООС) та їхніх родин, добровольців АТО, а також родин Героїв Небесної Сотні на 2018–2020 роки передбачає співфінансування при придбанні житла учасникам АТО.
Миколаївська область
Комплексна програма соціяльного захисту населення "Турбота" на період до 2020 року (261 млн грн) передбачає надання ветеранам житла.
Комплексна соціяльно-економічна програма забезпечення громадян житлом на 2018–2022 роки (181 млн грн) передбачає надання кредитів молоді для придбання житла.
Одеська область
Комплексна регіональна програма забезпечення громадян житлом на 2019–2022 роки (83 млн грн) передбачає надання житла учасникам АТО, особам з інвалідністю.
Полтавська область
Обласна програма забезпечення молоді житлом на 2018–2022 роки (244 млн грн) передбачає першочергове надання кредитів молоді, яка є учасниками бойових дій.
Рівненська область
Обласна програма забезпечення молоді житлом на 2018–2023 роки (513 млн грн) передбачає зменшення вартости будівництва житла для молоді, пільгове кредитування. Не містить пріоритетів для учасників ООС/АТО, але може бути ними використана на загальних підставах.
Тернопільська область
Програма кредитування молодіжного житлового будівництва на 2018–2020 роки (5,9 млн грн) передбачає кредитування молоді. Не містить пріоритетів для учасників ООС/АТО, але може бути ними використана на загальних підставах.
Харківська область
Програма надання підтримки учасникам АТО й ООС для будівництва житла на 2019–2021 роки (112 млн грн) передбачає підтримку будівництва в розмірі до 40% вартости.
Херсонська область
Регіональна програма будівництва (придбання) доступного житла на 2018–2022 роки (68 млн грн) передбачає пріоритетне надання учасникам АТО, їхнім родинам безповоротної фінансової допомоги в розмірі 50% вартости будівництва.
Черкаська область
Обласна програма забезпечення учасників АТО та членів їхніх сімей житлом у 2015–2020 роках. Обсяг фінансування визначається окремими рішеннями. Програма передбачає надання кредитів під 3%, перший внесок у розмірі 20% за рахунок бюджетних коштів.
Чернігівська область
Програма Підтримки розвитку житлового кредитування молоді на 2011–2020 роки (158 млн грн) передбачає надання довгострокових кредитів для будівництва (придбання) доступного житла. Пріоритетних умов для ветеранів не передбачено.
Чернівецька область
Комплексна програма будівництва (придбання) доступного житла на 2018–2022 роки (44,9 млн грн) передбачає надання допомоги для будівництва (придбання) доступного житла без визначення пріоритетів для учасників ООС/АТО.
Волинська, Донецька, Київська, Сумська, Хмельницька області та місто Київ окремих програм забезпечення житлом ветеранів не затверджували.
Чи працюють обласні програми?
Миколаївська область звітує, що 2016 року придбала житло для 16 учасників бойових дій, осіб з інвалідністю з числа учасників АТО, воїнів-інтернаціоналістів. 2017 року отримали житло 40 сімей, 2018-го - 34.
У Запорізькій області 2018 року в рамках програми надано три кредити учасникам АТО на суму 1,8 млн грн.
Департамент будівництва та житлового забезпечення Київської міської ради розповів про передачу ветеранам війни 245 квартир протягом 2016–2018 років.
Як бачимо, програми працюють, хоч і не в повному обсязі. А чи будуть кошти використані на забезпечення житлом - залежить від вас.