UA / RU
Підтримати ZN.ua

«МРІЯ» ІЗ СЄВЕРОДОНЕЦЬКА ДЛЯ ПОЖЕЖНИКІВ

Пожежі на об’єктах нафтохімії, нафто- і газопроводах на сьогодні найбільш небезпечні. Щороку газовий або нафтовий вогонь забирає життя тих, хто бере участь у ліквідації наслідків аварій...

Автор: Олег Коберник

Пожежі на об’єктах нафтохімії, нафто- і газопроводах на сьогодні найбільш небезпечні. Щороку газовий або нафтовий вогонь забирає життя тих, хто бере участь у ліквідації наслідків аварій.

Подія, що сталася в Луганській області на навчально-тренувальному полігоні загону пожежної охорони м. Сєверодонецька, скидалася на фантастику. На очах здивованої публіки, що складалася із представників Українського НДІ пожежної безпеки МВС України, УМВС, МНС Луганської області, пожежної охорони та керівників великих підприємств Луганської, Донецької, Харківської областей, двоє чоловіків, екіпірованих, як космонавти, зайшли у нафтовий вогонь. Висота й інтенсивність полум’я не дозволяли підійти до палаючого об’єкта ближче, ніж на 30 м, а тим часом прямо в епіцентрі вогню вільно рухалося двоє чоловіків.

Коли під захоплені вигуки люди, ніби нічого й не сталося, вийшли з вогняного пекла і почали роздягатися — усі впізнали начальника управління державної пожежної охорони УМВС у Луганській області полковника І.Савельєва та кандидата технічних наук, творця унікального костюма В.Очкуренка. Пожежник і учений проводили випробування термоізолюючого костюма «Індекс-1200», розробленого й виготовленого на підприємствах «Пірена» та «Індекс» холдингової компанії «Мрія-інвест» м. Сєверодонецька. Температура, яку зафіксували прилади працівників НДІ, коливалася від 1000 до 1200 градусів. Однак костюми витримали вогняну атаку, і матеріал лише трохи потемнів.

«Відчуття парадоксальні. З одного боку, страх, що вогонь буквально обіймає твоє тіло, а з другого — повна безпека. Нам би такі костюми 1994 р., коли сталася аварія на Лисичанському нафтопереробному заводі, можливо, тоді наші пожежники не загинули б. Адже зайти в осередок пожежі і закрити засувку чи вентиль — це початковий етап ліквідації будь-якої аварії», — ділився пізніше своїми враженнями І.Савельєв.

«Костюми «Індекс-1200» призначені передусім для гасіння пожеж великої інтенсивності на нафтосховищах, нафтових і газових фонтанах тощо. Конструкція костюма та матеріали, які для нього використовуються, забезпечують його багаторазове використання при прямому контакті з відкритим полум’ям до 1400 градусів протягом п’яти хвилин. Аналогів йому у світовій практиці немає», — розповідає С.Чишевський, генеральний директор ВПО «Пірена».

Зараз у бойовому екіпіруванні пожежників України та Росії — два види костюмів: «шторм» (в основу покладено гуму, яка при найменшому зіткненні з вогнем плавиться) і брезентові, які пропускають воду, що особливо неприємно взимку у 30-градусний мороз.

Луганські пожежники, екіпіровані в бойовий одяг «Мрія», пройшли смугу вогневої психологічної підготовки, долаючи палаючий віконний отвір, тунель, естакаду й інші перепони, зазнаючи впливу вогню та води. Принципово новий матеріал «Мрія» виявився стійким до впливу температур до 300 градусів, а також водостійким.

Насамкінець сєверодончани продемонстрували ізолюючі хімзахисні костюми серії «Рятувальник» для роботи в агресивному середовищі, основу якого становить кислота.