UA / RU
Підтримати ZN.ua

Молитва за гетьмана

У селі Мазепинці, розташованому за дванадцять кілометрів від Білої Церкви, в родині козака Степана-Адама з шляхетського роду Мазеп-Колединських, народився один із найвидатніших українських гетьманів...

Автор: Надія Гоцуєнко

У селі Мазепинці, розташованому за дванадцять кілометрів від Білої Церкви, в родині козака Степана-Адама з шляхетського роду Мазеп-Колединських, народився один із найвидатніших українських гетьманів. Так вважає більшість істориків і краєзнавців. Але багато років, крім назви, тут не було ніяких матеріальних свідчень про особу, на честь якої село названо. Від родового маєтку не залишилося й сліду, така ж доля спіткала й церкву, де хрестили малого Івана.

Знищення матеріальних чинників пам’яті про інтелектуала і реформатора, за гетьманства якого було об’єднано Правобережну і Лівобережну Україну, а шкільництво, торгівля, культура і мистецтво дістали потужний поштовх до розвитку, доповнювалося духовною «зачисткою». За невдалу спробу вирвати Україну з пазурів двоголового царського орла Івана Мазепу було піддано анафемі. Між тим, на його кошти або з його ініціативи було розбудовано близько двох десятків церков.

Але час минає. А з ним змінюється ставлення до видатного діяча XVII—XVIII сторіччя. І ці зміни починаються з Мазепинців. Названа іменем гетьмана одна з вулиць. У 1994 році тут було відкрито перший і поки що єдиний пам’ятник Іванові Мазепі роботи скульптора Є.Горбаня. Монумент став місцем паломництва козаків зі всієї України. Щороку 20 березня, в день народження Івана Мазепи, і на свято Покрови тут збираються козаки Білоцерківської Січі, інших козацьких формувань, відбувається посвячення в козаки.

Усе більше Мазепинці пре­тендують на роль козацького центру. Особливо після того, як нещодавно тут урочисто відкрили й освятили церкву Святого Миколи Чудо­творця, на спорудженні якої наполягли козацькі формування Білоцерківщини. Проектувальники і майстри прагнули, щоб новий храм був схожий на той, що три сторіччя тому стояв на цьому ж місці.

На відкриття храму прибуло багато гостей. Козаки цього дня влаштували парад і спортивні змагання, велику козацьку раду. Селяни, з’їхавшись зі всього району, відкрили легкі павільйони, де гостинно частували приїжджих. Народні майстри демонстрували витвори своїх рук. І всі разом помолилися в новоспорудженому храмі, поминаючи видатного земляка.

Нинішній і наступні роки — особливі в історіографії Івана Мазепи. 25 липня виповнилося 320 років з часу обрання його гетьманом України на Коломацькій раді. А через два роки — 300 років з дня смерті гетьмана у Бендерах. Наступного ж ми відзначатимемо 300-річчя з дня укладання договору між шведським королем і українським гетьманом. Відтепер, коли в Мазепинцях з’явився храм, жителям рідного села Івана Мазепи слід очікувати дедалі більшого напливу гостей.