Стрибки у воду останніми роками стабільно зараховуються до пріоритетних в Україні. Може, комусь здасться скромною одна-єдина (у восьми видах програми) «бронза» представників збірної на минулій Олімпіаді. Однак мало хто зі співвітчизників домігся в Сіднеї більшого.
А два місяці тому на проведеному в Стокгольмі Кубку європейських чемпіонів українці викликали справжній фурор. У тих-таки восьми видах програми в чоловіків і жінок — чотири золоті, дві срібні та бронзові нагороди! Це була дуже серйозна заявка на лідерство (принаймні в Європі) на самому початку нового міжолімпійського шляху до Афін.
Однак життя, як відомо, не стоїть на місці. І кожним новим виступом мусиш доводити закономірність попередніх досягнень. Тож незабаром на чемпіонаті світу з водних видів спорту, що пройде в японській Фукуоці з 17 по 29 липня, Олену Жупіну, Романа Володькова і К0 чекає найвідповідальніше випробування. І там з ними боротимуться не лише кращі майстри Старого Світу, а й китайці, мексиканці, американці...
Українці, попри фінансову скруту, на повну силу готуються до майбутнього випробування. Немає можливості провести централізовані збори? Не біда. Кандидати у збірну надзвичайно серйозно, професійно підходять до справи, тренуються на місцях. Важлива й така деталь. Якщо в синхронних стрибках виступають представники різних міст, то один із них приїжджає до другого. Разом вони продовжують шліфувати програму. А нещодавно національний чемпіонат, який пройшов у запорізькому басейні «Славутич», зібрав найсильніших. Чим же відзначився турнір?
В українських стрибках у воду протягом останніх сезонів склалася певна ієрархія. І мало кому вдається порушити її. Головний тренер національної збірної Юрій Осипчук каже, що після Сіднейських ігор багато лідерів, попри помітний вік, залишилися у лавах. Та мова тут не про паспортні дані. Основним критерієм зарахування до збірної України залишається рівень майстерності. Саме завдяки цьому і лідирують Жупіна, Володьков та Ольга Леонова. Така тенденція простежується в національних командах інших провідних країн.
Те ж саме, якщо повернутися до подій у басейні «Славутич», було й на чемпіонаті України. Нема сенсу перераховувати прізвища переможців в окремих номерах програми. Тут знайомі імена. Але є в цій непохитності і позитивний момент.
«Молодняк», як зазначив Юрій Осипчук, усе ж підтягується. Підкреслю, що в Україні протягом останніх років виросла група неординарних майстрів зі стрибків у воду. Це насамперед дніпропетровець Юрій Шляхов, маріуполець Дмитро Лисенко і луганчанин Олександр Скрипник, які вже затвердилися серед дорослих. 15-річна Олена Федорова з Миколаєва вже сміливо кидає рукавичку першим номерам збірної. Перспективні і 14-річні Олена Сидорчук із Христиною Іщенко з того ж причорноморського міста, 15-річна харків’янка Анастасія Романова. Продовжує вирощувати таланти визнаний запорізький центр на чолі з відомим спеціалістом Тетяною Туровою. Його нова зірочка — 12-річна Ірина Бабухіна. Тож цей вид спорту в країні багатий і резервами, і майбутнім.
У програмі національного чемпіонату проходив також турнір всеукраїнської універсіади як відбірної до всесвітньої. Вона, до речі, відбудеться в Китаї наприкінці серпня. І тут можна було побачити деякі несподівані пари. В окремих випадках це було викликано травмою постійного партнера. Приміром, такий лідер як Володьков виступав разом із 15-річним Антоном Захаровим. Це була вимушена заміна, бо останній увійшов у звичний тандем замість Скрипника. Новачок не схибив, і дует виграв синхронні стрибки з вишки. А Олександр Скрипник лікує травму і незабаром приєднається до постійного партнера. Проте факт залишається фактом: очевидна досить повноцінна взаємозамінність, і резерв готовий стати поруч із лідерами. Що готові продемонструвати перші номери, побачимо вже скоро. До світового чемпіонату залишається трохи більше місяця.