UA / RU
Підтримати ZN.ua

Літо у «кам’яних джунглях»

Літо добігає кінця, а відпочити вдалося далеко не всім. Як свідчить статистика, мінімум 20—25% наших співгромадян або взагалі не беруть відпусток, або використовують їх аж ніяк не за призначенням...

Автор: Лариса Ніконова

Літо добігає кінця, а відпочити вдалося далеко не всім. Як свідчить статистика, мінімум 20—25% наших співгромадян або взагалі не беруть відпусток, або використовують їх аж ніяк не за призначенням. Одні затівають ремонт, інші займаються городом, треті — готують дітей до школи. Чимало людей розглядають відпустку як чергову можливість поповнити сімейний бюджет. Отримавши відпускні на одному підприємстві, вони відразу влаштовуються на інше. Так, не дуже приємно провести літо в задушливому і галасливому місті. Але фахівці вважають, що навіть у цьому разі сумувати не варто. Важливо навчитися правильно використовувати вихідні дні.

За рубежем, особливо в Англії, США, Франції, існує справжній культ вихідних днів. Тут давно зрозуміли: ефективно працювати без повноцінного відпочинку неможливо! Хоч би якою сильною і витривалою була людина, якщо вона трудиться без перепочинку, то зрештою продуктивність праці падає. Для відновлення сил недостатньо просто піти у відпустку один чи два рази на рік, необхідно використовувати кожен вільний день. Тому вже на початку робочого тижня службовці планують, як краще провести вихідні. На допомогу їм приходить ціла армія туристичних агентств, що спеціалізуються винятково на організації уїк-ендів. Правильно організувати коротку відпустку — із вечора п’ятниці до вечора неділі — справжнє мистецтво. Дуже важливо правильно розпорядитися вкрай обмеженим часом. Тому фахівці радять не їхати занадто далеко від дому: різка зміна погодних умов, годинних поясів може вплинути несприятливо. Бажано, щоб переліт чи поїздка були короткими і якомога комфортабельнішими, щоб утомлені за трудовий тиждень люди могли відіспатися. Досвідчені туроператори розробляють цілу систему заходів, здатних дати людині можливість відпочити і розважитися відповідно до її смаків та уподобань.

Зазвичай перед виїздом кожного клієнта консультує фахівець. Він з’ясовує фізичний і психологічний стан людини. Якщо напередодні у клієнта стався той чи інший конфлікт, він пригнічений або переживає стрес, отже, йому потрібна спокійна, умиротворена атмосфера. Для цього відмінно підходять риболовля, посиденьки біля вогнища, похід у гори з досвідченим інструктором. А от тим, хто втомився від повсякденної рутини, не завадить гарне потрясіння. Їм рекомендують відвідати веселий карнавал, яскраве костюмоване свято, де можна досхочу повеселитися, поклеїти дурня. Останнім часом дедалі більшої популярності набувають так звані жахливі тури — екскурсії по місцях, де відбувалися знамениті злочини, аварії, катастрофи. Любителі гострих відчуттів охоче відвідують паризький тунель, у якому загинула принцеса Діана, або шостий поверх далласької бібліотеки, звідки Лі Харві Освальд розстріляв президента Кеннеді, або замок графа Дракули в Румунії. Прагнення людей полоскотати собі нерви фахівці пояснюють підсвідомою агресією, рівень якої в сучасному суспільстві зростає. Тож нехай краще дадуть вихід негативним емоціям під час туристичних поїздок, а не в реальному житті.

До речі, чимало процвітаючих компаній самі організовують для своїх співробітників безкоштовні розваги під час вихідних днів. Спільні пікніки, виїзди на природу, короткі екскурсії допомагають людям краще познайомитися, знайти порозуміння, зняти стрес. Це особливо прийнято в Японії, де інтенсивність праці і тривалість робочого дня — одні з найвищих у світі. Тому роботодавці тут не скупляться на організацію вихідних для співробітників. І подібна практика себе окупає.

Однак повернімося до вітчизняних реалій. Більшості наших співгромадян не по кишені туристичні поїздки, і вони гають вихідні в домашніх клопотах або біля екранів телевізорів. «А що ще залишається, коли зараз будь-які розваги коштують грошей?» — виправдують себе чимало людей.

— Гарний відпочинок аж ніяк не завжди залежить від товщини гаманця! За бажання психологічно розвантажитися і відновити сили можна навіть із дуже обмеженими коштами, — переконаний психолог Ганна Онищенко. — Припустимо, у вас немає можливості відвідати кафе, нічний клуб, театральну постановку чи концерт модного виконавця. Нічого страшного, усьому можна знайти альтернативу. У сучасних мегаполісах досі проводять масу цікавих заходів, де можна побувати безплатно або за суто символічну плату: виставки, концерти, спортивні змагання, конкурси.

Шкода, що не всі знають про такі можливості. Тому можу дати городянам пораду: у вільний час насамперед займіться... вивченням міста, де ви живете. Передбачаю заперечення: «Та ми ж знаємо місто як свої п’ять пальців!» Нічого подібного. Як показує практика, більшість жителів мегаполісів, особливо в першому поколінні, знають лише кілька маршрутів, по котрих зазвичай добираються на роботу чи навчання. Практично не знають соціально-культурних закладів — бібліотек, клубів за інтересами, будинків культури. А отже, й не користуються наданими можливостями. Для початку пропоную вам озброїтися картою, надіти кросівки — і вперед. А щоб блукання по місту не було безцільним, пропоную зробити кожну прогулянку тематичною. Наприклад, «місто спортивне». Дізнайтеся, чи є неподалік спортивна школа, клуб, пройдіть на найближчий стадіон. До речі, дуже багато аматорських команд і клуби саме по вихідних проводять змагання, і вхід туди вільний. Присутність на спортивних змаганнях нікого не залишає байдужим. І аж ніяк не обов’язково уболівати за відомі команди чи знаменитих спортсменів. Повірте, поєдинок боксерів-початківців, борців чи футболістів так само захоплює. Розжарення пристрастей тут нітрохи не менше, аніж на змаганнях світового рівня. Азартні уболівальники отримують величезний емоційний заряд, відчувають приплив сил і повертаються додому в чудовому гуморі. До речі, багато хто після цього починає сам займатися спортом.

Другий напрям — «місто творче». Крім філармоній, театрів і концертних майданчиків, квитки в котрі не всім по кишені, існують і численні будинки культури, музичні школи, аматорські колективи. Будь-який будинок культури — воістину джерело можливостей добре провести дозвілля. Сходіть на звітний концерт у музичну школу, відвідайте заняття хорового чи танцювального колективу. А чому б вам самим не почати співати в народному хорі? Можливо, у вас відмінний голос, а ви й не знаєте про це? Дуже багато людей роками із задоволенням відвідують гуртки народної творчості і чудово почуваються. У них немає проблем, як провести вихідні дні: вільний час віддають улюбленому заняттю, спілкуванню з однодумцями. Як правило, ними дуже задоволені і на основній роботі, бо захоплені люди завжди бадьорі й у гарному гуморі. Пошукайте і для себе якесь цікаве хобі.

Головне — знайдіть у собі сили подолати сформований стереотип відпочинку, під впливом якого ви бездарно витрачаєте і без того короткі вихідні на стояння біля ненависної кухонної плити і генеральне прибирання.

— На жаль, це одна з наших національних традицій: замість відпочинку затівати ремонт чи займатися городом, — ремствує Ганна Онищенко. — Багато дбайливих господинь спеціально беруть відпустку в серпні, коли фрукти й овочі особливо дешеві, щоб заготовити вітаміни на зиму. І цілими днями консервують, перуть, шиють, готують дітей до школи. А потім виходять на роботу і радісно зітхають: «Ну, слава Богу, скінчилася домашня каторга, тепер відпочину!» Зрозуміло, від такого проведення часу мало сенсу. Тому раджу не залишати всю неприємну і важку роботу на вихідні. Краще розподіляти її рівномірно, на всі дні тижня: щось робити вранці, щось увечері після роботи. Інакше побачивши брудну білизну, що зібралася за тиждень, немитий посуд чи забите відро зі сміттям, у господарів опускаються руки, і ніякого настрою вже немає. Краще пожертвувати чистотою і порядком, але дати організму можливість відпочити.