UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЛИСИЙ ЛИСОМУ — НЕ ДРУГ...

Третій тиждень на спортивних аренах Бельгії і Голландії не вщухають футбольні пристрасті. Євро-200...

Автор: Віталій Галинський

Третій тиждень на спортивних аренах Бельгії і Голландії не вщухають футбольні пристрасті. Євро-2000, узявши розгін у групових турнірах і визначивши вісімку чвертьфіналістів, образно кажучи, перейшов із футбольних полів на мінні: одна-єдина помилка в матчах на нинішньому етапі може призвести до катастрофи. Так, власне, і сталось у поєдинку 1/4 фіналу між французами й іспанцями, коли на 89-й хвилині харизматичний рефері з Італії Колліна при рахунку 2:1 на користь чемпіонів світу призначив друге в матчі пенальті в їхні ворота. Перше впевнено реалізував Менд’єта, відправлений наставником команди з Піренеїв після перерви на лаву запасних. Лідер іспанської збірної Рауль «промазав», відкривши цим шлях у півфінал французам. Перед початком цього матчу захисник «триколірних» Блан традиційно чмокнув у лисину свого голкіпера Бартеза, «застрахувавши» в такий спосіб ворота збірної Франції від усіляких напастей із боку суперника та підступів судді, настільки ж відверто лисого, як і Бартез Колліна.

Суперником чемпіонів світу в півфіналі стала команда Португалії, яка без помітних зусиль узяла гору над турками — 2:0 і не дозволила собі на турнірі жодного разу зіграти внічию. Португальців не безпідставно вважають тут, на Євро-2000, «темною конячкою». Їхній наставник Умберто Коельо тримається скромно, не викликаючи в пресі шумових ефектів. Відповідаючи на запитання журналістів на післяматчовій прес- конференції після поєдинку з турками, Коельо зауважив, що його команда грає по своїй силі, а наявність у її складі Руя Кошти, Фігу й форварда Нуно Гомеша, який набрав обертів, викликає в суперників гострий головний біль.

— Не думаю, — сказав португалець, — що мій французький колега Лемер не шукає шляхів для нейтралізації цього тактичного трикутника з дуже гострими вершинами. Утім, — додав Коельо, — Франція показує на турнірі настільки яскраву гру, що й у нас самих напередодні зустрічі з чемпіонами світу турбот, як то кажуть, повен рот.

Найсенсаційніший результат — 6:1 принесла зустріч збірних Голландії і Югославії. Досі в історії континентальних турнірів, заголовну сторінку яких написано 40 років тому у Франції, жодна з команд не умудрялася пропустити у свої ворота в чвертьфіналі з півдюжини м’ячів. Не шкодуючи похвал на адресу голландців, котрі зім’яли оборону балканців по всьому фронту, не можна не відзначити тактичні прорахунки головного тренера югославів Бошкова. Досвідчений фахівець дозволив «помаранчевим» будувати атаку в їхній улюбленій манері через фланги і, найдивовижніше, — через центр. Югослави в обороні зіграли «в лінію», без вільного захисника, чим співгосподарі Євро-2000 скористалися з максимальною для себе вигодою. Неповороткі стопери Михайлович і Савельїч на тлі «летючих голландців» виглядали несміливими провінціалами, котрі казна-як потрапили на світський раут: практично кожна атака на ворота Краля закінчувалася прицільним ударом, а «катом» команди Бошкова став 24-річний форвард голландців Клюйверт, який записав на свій головий рахунок три м’ячі — найвищий показник на європейських футбольних форумах.

Місцева преса просто захлинулася в патокових епітетах на адресу своїх улюбленців. Їхню гру називають «зразковою», «досконалою» і навіть «футуристичною». Однак улюбленець місцевих болільників, багаторічний капітан «Аякса» й «помаранчевої збірної» зразка 70-х років Йоган Кройф, висловився в телевізійному інтерв’ю значно стриманіше:

— Нерозумно впадати в ейфорію після однієї вдало проведеної гри. Я порадив би нашому головному тренеру Франку Рейкарду заборонити доставляти пресу в тренувальний табір. Похвали з вуст журналістів розхолоджують гравців і заважають їм повноцінно готуватися до наступного поєдинку з італійцями. «Скуадра адзурра» не дасть нашій команді стільки часу та простору для підготовки й реалізації голових моментів. Нас чекає жорстка опіка з боку найкращих у світі захисників — Нести, Каннаваро, Мальдіні, Юліано, Альбертіні. Італійці, як ніхто тут, відчувають і володіють ритмом гри. Вони ніколи не кидаються в атаку, оголивши свої тили, вважаючи за краще віддавати ініціативу супернику. Підопічні Дзоффа відмінно діють у контратаці, професійно використовуючи найменший головий шанс. Спільний у югославів й італійців — тільки колір футболок, — резюмував Кройф, — і про це треба пам’ятати до фінального свистка.

Підопічні Дзоффа досягли півфіналу, забивши два «сухі» м’ячі у ворота румун. Перевага «небесно-блакитної команди» над її опонентом була помітна всі 90 хвилин поєдинку. Лише раз румунам удалося вивести свого балакучого лідера Хаджи на зустріч із голкіпером Тольдо. Це сталося в середині першого тайму і було винятком із правил побудови італійської оборони. Вікова румунська команда не часто встигала за миттєвими переведеннями м’яча італійських розпасувальників і двічі дозволила Тотті й Індзагі безперешкодно вдарити по воротах позбавленого будь- якої підтримки Стелі — 2:0.

Після закінчення матчів 1/4 фіналу визначився квартет півфіналістів, який продовжив боротьбу на Євро-2000. Півфі- нальні пари склали Франція—Португалія й Голландія—Італія. Головні фаворити турніру — французи — після перемоги над іспанцями залишились у Бельгії, переїхавши з Брюгге до Брюсселя, а голландці, будучи у відмінному настрої після розгрому югославів у Роттердамі, переїхали в Амстердам.

Однією з головних тем, які перебувають під невсипущим прицілом мас-медіа, залишається арбітраж на нинішньому турнірі. На адресу суддів журналісти випустили потужний залп критики і продовжували їх періодично поливати вогнем сарказму. Головна проблема полягає в неадекватності покарань, призначених представниками футбольної Феміди у схожих ситуаціях. Особливо дісталося податковому інспектору з італійського містечка Віареджи-Лука 40-річному Колліне, який провалив матч Голландія— Чехія і поставив під загрозу перебування на Євро-2000 чемпіонів світу — французів. Його критикують дружно чеські, італійські та французькі майстри пера.

— Ви уявляєте, що могло статися з Францією, забий Рауль пенальті? — мало не ридаючи запитував мене колега з «Фігаро».

— Підкажіть Бартезу, щоб не хапав суперника за ноги на своєму штрафному майданчику, — порадив я впрілому від хвилювання французу. Але той уже знайшов іншого співрозмовника.

Загалом інтернаціональна бригада журналістів, яка окупувала прес- центр, сходилася на думці, що віддати комусь явну перевагу в парах Франція— Португалія й Голландія—Італія просто неможливо. Попри окремі проколи арбітрів на нижчих фазах турніру, півфіналу досягли найдостойніші команди. Та пам’ятаючи про пов’язані з суддівством проблеми, на півфінальні й заключний поєдинки Євро-2000 дістали призначення арбітри, котрі поки що нічим себе не заплямували. Матч Франція—Португалія доручено обслуговувати австрійцю Гюнтеру Бенке, а зустріч Голландія—Італія віддано на відкуп суворому німцю Маркусу Мєрку. Найвищої честі удостоєно шведа Андреу Фріска. Саме 37- річний страховий агент зі Скандинавії першим назве переможця Євро-2000.

Півфінальні поєдинки завершилися з такими результатами: Франція—Португалія — 2:1, Голландія—Італія — основний і додатковий час — 0:0, по післяматчових пенальті — 1:3. Отже, завтра в Роттердамі збірні Франції і Італії розіграють звання чемпіона Євро-2000.