UA / RU
Підтримати ZN.ua

КУДИ ВІЄ ВІТЕР ЗМІН?

Намагатися прогнозувати перемогу в гонках так само складно, як прогнозувати вітер. Усе може змінитися за лічені секунди...

Автор: Ірина Кузнєцова

Намагатися прогнозувати перемогу в гонках так само складно, як прогнозувати вітер. Усе може змінитися за лічені секунди.

Так і сталося під час регати «Кубок Вадима Гетьмана», у якій брали участь 18 найкращих екіпажів України.

Екіпаж «Анатолії» — одесити. Брали участь у «Кубку Вадима Гетьмана» вперше. І перемогли, попри протести яхти «Океан», що посіла друге місце і стверджувала, що в одеситів спінакер — більший належного розміру.

Просто в «Анатолії» було все необхідне для перемоги. Сучасна яхта міжнародного класу, злагодженість дій добре підготовленої команди. Досвідчений стерновий Валерій Половой, котрий пройшов через найбільші змагання світу.

І в результаті саме їм віце-прем’єр-міністр Володимир Семиноженко вручив перехідний кубок Вадима Гетьмана з кубинського мармуру.

Хоча капітан екіпажу Володимир Богомолкін успіх прокоментував лаконічно: «Нам просто поталанило. Багато спортсменів тут були сильнішими від нас».

***

Якщо «Анатолії» і поталанило, то тільки завдяки тому, що не поталанило яхті «Гетьман» — одному з головних претендентів на перемогу й володарю першого кубка Вадима Гетьмана. Адже на чолі екіпажу були дві найвідоміші особистості національного яхтингу, майстри спорту міжнародного класу: стерновий Сергій Пічугін — переможець чемпіонату Європи, багаторазовий призер чемпіонатів світу, триразовий учасник Олімпійських ігор і капітан Юрій Семенюк — учасник навколосвітніх гонок «Вітбред», після яких елітний вітрильний світ уперше серйозно заговорив про Україну.

Екіпаж готував яхту до регати, намагаючись удосконалити її ходові характеристики. Просто для закінчення роботи забракло часу. Те, що кіль виявився за площею менший, ніж слід, вони зрозуміли вже першого дня гонок: яхта хитливо йшла проти вітру. За результатами першої 50-мильної гонки вони стали третіми.

Цю інженерну помилку не можна було виправити за ніч. Тож спортсмени мусили до кінця йти винятково на професіоналізмі. Вони вичавлювали максимум можливої швидкості. Вони ризикували там, де ніхто інший цього не робив би. І в третій гонці навіть стали першими. Але за сумарними результатами яхта «Гетьман» стала третьою.

Утім, як сказав Сергій Пічугін: «Хоч що говорили б наші суперники, такий результат ніяк не вплинув на наш імідж. Ми точно знаємо, у чому була наша помилка. Ми точно знаємо, як її виправити. Ми це зробимо. І братимемо участь у нових гонках».

***

У першій гонці яхта «Оксамит України» (капітан — досвідчений яхтсмен Василь Колобов) лідирувала. Правда, до моменту, поки не підійшла до першого знака, який обігнула... не з того боку. Елементарна неуважність. Але порушення, що загрожує дискваліфікацією. Ситуацію можна було виправити, повернувшись «мотузочкою» у вихідну точку перед знаком, і, зробивши правильний поворот, продовжити гонку. Замість цього Василь намагався зв’язатися з суддями по мобільному телефону, щоб пояснити... І порушив друге правило: не можна без екстреної необхідності зв’язуватися з берегом і просити консультації. «Оксамит України» дискваліфікували за протестом яхти «Енергія». І попри те, що заключного дня екіпаж «Оксамиту України» виграв п’яту гонку, за результатами змагань він посів лише дев’яте місце.

Цей випадок згадували навіть під час церемонії нагородження, коли Василя Колобова просили перед усіма продемонструвати, як правильно обходити знак.

І все-таки почесний президент «Вітрильної федерації України» і директор регати «Кубок Вадима Гетьмана» 2002 року Сергій Машовець екіпаж саме «Оксамиту України» назвав найцікавішим під час гонки: «Василь Колобов керує яхтою так, наче грає на скрипці. Він її відчуває. І мені здається, що він змусив би пливти навіть колоду. Такий у нього вроджений дар».

***

Професіоналізм. Якість. Чесна гра. Три цінності, притаманні регаті «Кубок Вадима Гетьмана». І без яких перемогти в ній просто неможливо.

Три цінності, за які «Кубок Вадима Гетьмана» здобув своє ім’я та підтримується такими великими організаціями, як «Українська міжбанківська валютна біржа», компанія ІСФП, банк ING, Промислово-фінансовий банк, «Райффайзен банк», «Укрсоцбанк», банк «Надра» і страхова компанія «Остра-Київ».

Три цінності, що можуть жити вічно. Як і «Кубок Вадима Гетьмана».