UA / RU
Підтримати ZN.ua

КУДИ ПЛИВЕШ, «ТИТАНІКУ»?

Починаєш курити, щоб довести, що ти чоловік. А потім намагаєшся кинути курити, щоб довести, що ти чоловік...

Автор: Хома Ігус

Починаєш курити, щоб довести, що ти чоловік. А потім намагаєшся кинути курити, щоб довести, що ти чоловік.

Жорж Сіменон

Віднедавна у столиці з’явилися величезні щити з антирекламою тютюнових виробів. На одному з них зображено, як розтинає хвилі «Титанік», у якого замість чотирьох труб димлять чотири сигарети. Інший стенд, де намальовано курців-динозаврів, багатозначно запитує: «Ти знаєш, що з ними зараз?» Але, мабуть, найбільш вражаючим був щит із двома ковбоями, котрі димлять «Мальборо». Один із них радісно повідомляв іншому: «А я вже підхопив емфізему легень!» На жаль, напис був англійською, тож не всі українські «ковбої» її зрозуміли.

Недорозуміння небезпеки паління підтверджує і той факт, що світовий експорт американських сигарет за останні десять років збільшився з 120 до 200 мільярдів штук на рік. Автору не відомо, скільки з цих мільярдів викурюють українські чоловіки. Втім, судячи з димного марева на наших вулицях і площах, споживання тютюну зростає.

Причин, що ведуть до паління, багато. Одну з них вигадав великий автор Марк Твен: «Спочатку Бог створив чоловіка. Потім створив жінку. Після чого Богу стало шкода чоловіка, і він дав йому тютюн». Щоправда, той же Твен роз’яснив, що від тютюну можна запросто відвикнути: «Немає нічого легше, аніж кинути курити — я кидав уже тридцять разів».

Та все ж слід визнати, що американці, дуже піклуючись про своє здоров’я, за останнє десятиліття значно скоротили споживання сигарет — із 580 мільярдів до 460 мільярдів штук на рік. 1985 року 43 відсотки американських чоловіків перетворювали зелененькі долари в сіренький попіл. Нині їх лише 30 відсотків. Представниці прекрасної статі теж стали диміти менше (було 35, стало 26 відсотків). Цікаво, що серед американців із початковою освітою курці становлять 37, а серед випускників коледжів — лише 15 відсотків.

Час вже й українцям слідувати прикладу заокеанських курців. Шановні співгромадяни, врахуйте, що в тих, хто в даний момент раз і назавжди виплюнув останній недопалок, через 30 хвилин нормалізується тиск крові. Через 8 годин рівень окису вуглецю в крові прийде в норму. Через місяць на третину збільшиться функція легень. Через рік наполовину зменшиться ризик коронарних захворювань серця. І через десять років удвічі впаде можливість раку легень.

Однак у затятих курців, у тому числі й американських, прозріння настає занадто пізно. Тоді хворі люди звинувачують у своїх недугах тютюнові фірми, подаючи на них у суд. Наприклад, 1999 року виробники курева сплатили в Каліфорнії 26 мільйонів доларів компенсацій постраждалим.

Звісно, для тютюнових гігантів подібні втрати — комариний укус. Але влітку цього року у Флориді відбувся грандіозний судовий процес. Відомий адвокат Розенблат від імені п’ятисот тисяч флоридських курців звинуватив тютюнові фірми в тому, що саме їхня продукція була причиною захворювань його клієнтів. Шестеро присяжних (у їхньому числі один курящий, один, котрий кинув курити, і четверо некурящих) визнали, що фірми винні в продажі шкідливого продукту без достатнього повідомлення споживачів про небезпеку паління. А потім суддя Роберт Кайе виніс приголомшуючий вирок: тютюнові фірми зобов’язані виплатити постраждалим... 145 мільярдів доларів!

У такий спосіб на кожного з п’ятисот тисяч флоридців повинні були б звалитися 290 тисяч баксів. Зазначені санкції призвели б до повного збанкрутіння усіх фірм. Наприклад, знаменита «Філіп Морріс» повинна виплатити 74 мільярди, тоді як її ринкова вартість становить 56 мільярдів.

Слід зазначити, що подібні масові позови в судах досі не задовольнялися. Флоридський казус перший. Але від судового рішення до його виконання — величезна дистанція. Поки що тютюнові королі згодні виплатити лише 375 мільйонів (тобто лише 750 доларів на людину). Крім того, фірми подають апеляцію й вимагають, щоб позов кожного, хто захворів в результаті куріння, розглядався індивідуально. Якщо апеляційний суд погодиться з таким доказом, то справа буде тягтися десятки років. А за цей час усе може статися...

Природно, фірми пручаються щосили. Але тютюновий процес набув широкого розголосу. Вже зараз вартість акцій «Філіп Морріс» упала на два відсотки. Поки що «Титанік» не одержав катастрофічної пробоїни нижче ватерлінії й продовжує плисти, димлячи всіма своїми трубами. Але айсберг уже маячить на обрії...