UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Кривий Луг» в обіймах п’ятипелюсткової троянди

Це місто-замок практично невідоме українським туристам. Злата Прага, престижні курорти Карлові Вари й Маріанські Лазні, королівський замок Карлштейн, батьківщина празьких грошей Кутна Гора.....

Автор: Сергій Махун
Декорація спектаклю «Заграда» у замковому театрі

Перша письмова згадка про Старе місто на березі швидкої Влтави датується 1274 роком. Крумловський град «молодший» на 21 рік. У нього було важливе стратегічне розташування на півдні Чеського королівства, тому представники найзнатніших родів Вітковців, Рожмберків, Еггенбергів і Шварценбергів були активними постатями європейської політики й учасниками багатьох воєн. Маршал Габсбурзької імперії Карл Філіпп із Шварценберга — чехи пишуть саме так — примудрився ввійти у світову історію і як учасник наполеонівського вторгнення 1812 року в Росію (піддані Австрії, підневільні союзники, не відзначалися особливим завзяттям у боях), і як один із переможців французького імператора в грандіозній «Битві народів» під Лейпцигом 1813 року. Понад два десятиліття (1601—1622) замок був власністю імператорів Габсбургів.

У середньовіччя чехи частіше вели наступальні війни, і навіть під час повстання гуситів Чеський Крумлов «відбувся легким переляком». Місту, безперечно, щастило. Тільки одного разу ненадовго його окупували іноземці: у 1648 році шведська армія напередодні завершення Тридцятилітньої війни прийняла капітуляцію місцевого гарнізону, але після підписання Вестфальського миру Чеський Крумлов знову став жити розміреним життям.

У новітні часи мало що змінилося. 1938 року після Мюнхенської змови Німеччини, Великобританії, Франції й Італії на сім років без жодного пострілу прийшли нацисти; 1945-го на своїх «віллісах» в’їхали американці. І також невдовзі поїхали. Чехословаччина опинилася в орбіті сталінського блоку. Елегантне середньовічне місто з кривими вуличками, де вигадливо змішалися готика й ренесанс, бароко та класицизм, 1949 року позбулося свого дбайливого господаря з роду Шварценбергів, який мусив емігрувати. А ще раніше — і більшості споконвічних жителів-німців, виселених за указом президента Едварда Бенеша. 1968 року в місто ввійшли окупанти — радянські війська, які проїхалися котком по «Празькій весні». Але все це минуще, неповторна атмосфера заштатного містечка, яке жило розміреним життям, практично законсервувалася. Навіть у Празі модерн не на пташиних правах, а тут триває феєрія ренесансу й бароко.

Місто має не одну й не дві родзинки. Розповімо про най-най. Так, Чеський Крумлов — не лише один із найгарніших фортечних ансамблів у Європі. Воістину світову славу завоював барочний театр, побудований у замку 1682 року за наказом Яна Крістіана з Еггенберга, герцога Крумлова. Єдиний «суперник» крумловського театру — Дроттнінхольмський у Швеції — також пильно береже театральні фонди кінця XVIII століття. У1997 році було завершено реставрацію, і гід якнайсуворіше попередив нас: жодних зйомок зі спалахом, пожежники прибіжать негайно. Театр — надбання не лише республіки, а й усього світу.

Вражають уяву реквізити й театральні костюми (їх близько 600) тих часів. І сьогодні можна упродовж 12 секунд замінити велетенські декорації (їх загалом тринадцять), які вводилися в дію дуже складною системою дерев’яної механіки роботи теслі Лоренца Макха. Лебідки, троси, що керують декораціями, трюми, пересувні рами, машини для створення світлових і піротехнічних ефектів миттєво переносили глядача з розкішного залу у венеціанському палаці в нетрі суворого багатовікового лісу, воєнний табір або ж... у тюремну камеру. Все це доповнювала звукова какофонія: спеціальні машини імітували цокіт коліс карети, гуркотіння грому, свист вітру... Літальні апарати, феєрверки, гра світла й тіні створювали ілюзію присутності.

В останній уїк-енд червня замок і Старе місто Чеського Крумлова стануть центром грандіозного театрального фестивалю «Ніч Бароко». Магічна атмосфера барокової ночі вам гарантована. Історія нещасливого життя і смерті Перхти з Рожмберка, насильно відданої за жорстокого Яна з Ліхтенштейну, і сьогодні розбурхує уяву. Після її смерті в 1476 році «Біла дама» у довгій білій сукні з’являється в замку то в білій рукавичці (символ доброти), то в чорній або червоній (тоді чекай лиха).

А за тиждень до того відбудеться знамените «Свято п’ятипелюсткової троянди», що збирає тисячі музикантів, артистів, комедіантів із усього світу. Місто на три дні (цього року – з 16 по 18 червня) ніби повертається у XVII століття, у роки правління Рожмберків. Танці, театральні вистави, забави, гастрономічні новації... І вся ця святкова вакханалія розгортається в інтер’єрах замку. Ще рід Витковців, споконвіку чеський, найважливішою частиною свого герба вибрав п’ятипелюсткову троянду, але й Рожмберки залишили її як домінанту на своєму гербі. Штирійці (австрійці) Еггенберги проігнорували п’ятипелюсткову троянду, однак вона міцно ввійшла у свідомість крумловців і досі залишається символом міста.

Маскарадний зал замку в Чеському Крумлові переносить нас у середину XVIII століття, коли володіли ним уже князі Шварценберги, також австрійці. Персонажі з італійської комедії «дель арте», можновладні особи, ясновельможні сановники, їхні дами в барвистих костюмах і масках мирно уживаються зі слугами — індійцями, персами, турками та двометровими гренадерами із гвардії імператриці Марії-Терезії, що охороняють вхід до залу. Знайшлося місце тут і синьйору Панталоне, незмінному персонажеві таких модних тоді італійських комедій, і самому художнику Йозефу Ледереру, який розписав маскарадний зал у 1748 році. Він мирно попиває каву, не звертаючи уваги на мирську суєту. Тому і знайшов собі скульптор непримітне місце на стіні однієї з віконних ніш.

Ведмежий рів біля замку — ще одна визначна пам’ятка. І сьогодні ведмідь та ведмедиця розгулюють у своїх володіннях. Із появою в Чеському Крумлові ведмедів пов’язана напівлегендарна історія. Один пан із Рожмберка взяв за дружину представницю впливового італійського роду Орсіні. Orsa в перекладі з італійської — «ведмедиця». Ось і на гербі Рожмберків два ведмеді підтримують щит із темно-червоною п’ятипелюстковою трояндою...

Неповний день у Чеському Крумлові — термін, безумовно, недостатній, аби відчути ні з чим незрівнянну атмосферу міста на Влтаві. Варто повернутися…

За подорож Чехією автор дякує туристичній фірмі JASON TRAVEL, Чехтуризму й Чеським авіалініям.