UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кримський відпочинок зі страшилками, або чому все-таки закордон?

…а тому, що, хоч як прикро це усвідомлювати, але відправити влітку любе чадо не в Крим або Карпати, а за кордон означає убезпечити себе від безлічі проблем, а дитину — від неякісного відпочинку...

Автор: Дарина Сніцарєва

…а тому, що, хоч як прикро це усвідомлювати, але відправити влітку любе чадо не в Крим або Карпати, а за кордон означає убезпечити себе від безлічі проблем, а дитину — від неякісного відпочинку. Більше того — закордонні канікули нерідко обійдуться дешевше за вакації у рідних пенатах.

— Ми приїхали в Крим цієї весни, об’їздили безліч баз і таборів, — розповідає Людмила Стаучан, директор одного з найбільших столичних туристичних центрів, що спеціалізуються на дитячому відпочинку. — Але нам ледь не всі їхні керівники заявили: доки не продамо місця в табір на турвиставці в Москві, українським фірмам нічого не пропонуватимемо. Мовляв, із росіянами працювати простіше, там усі путівки оплачують фонди, претензій від дітей і батьків жодних: адже путівки їм дістаються безплатні. А з українськими туркомпаніями, які скрупульозно дотримуються букви закону й підписують усі необхідні документи, співпрацювати важко. І справді важко — наприклад, ми об’їздили весь Крим і протягом місяця не могли знайти жодного (!) табору, який би надав нам нормальну програму дитячого перебування з відповідним харчуванням тощо. Нарешті знайшли базу в Ялті. Туди нещодавно поїхала група, і... буквально наступного дня до нас надійшло кілька дзвінків від обурених батьків. Діти незадоволені харчуванням — прибувши до табору, вони не одержали обіду, в кімнатах замість обіцяних шести-восьми ліжок — десять-дванадцять. Як нам бути в такій ситуації, адже ми відповідаємо за відправлених дітлахів? Ми свої договірні зобов’язання виконуємо, наш партнер — на жаль, ні. Отже, я, оздоровлюючи дітей в Україні, ризикую ліцензією. При співпраці з тими ж іспанцями або болгарами таких проблем не виникає у принципі. Тому не потрібно, напевно, звинувачувати українські турфірми в тому, що вони мало працюють у галузі внутрішнього туризму. На жаль, баз високого рівня за реальною ціною в Україні дуже мало.

— У Карпатському регіоні теж недостатньо баз, куди можна відправити дітей, не остерігаючись бути заваленим претензіями з боку батьків, — каже засновник солідної львівської турфірми Тетяна Дмитрук. — Так, Карпати — це чудові повітря та природа, але там, окрім відсутності місць розміщення належного рівня, немає і відповідних можливостей для пізнання багатющої культури, історії, традицій цього чудового краю. Маю на увазі відсутність належним чином підготовлених гідів, захоплюючих екскурсійних маршрутів тощо.

— Тож і не дивно, що після трьох тижнів перебування у вітчизняному таборі діти трохи деградують, їх потім потрібно повертати «в русло», — до розмови приєднується директор відомої київської туркомпанії Ігор Захаренко. — Коли ж відправляєш дітлахів за кордон, такої небезпеки немає. Вони там удосконалюють іноземну мову, дізнаються багато нового. Якщо хочете — стають навіть більш вихованими.

У зв’язку з падінням долара та євро відпочинок в Україні подорожчав, а відпочинок у Європі (у гривневому еквіваленті) — знизився в ціні. У результаті, навіть з урахуванням шляху, закордонний відпочинок нерідко обходиться дешевше, ніж, скажімо, кримський. А хіба можна порівняти їхні й наші рівень сервісу, інфраструктуру, якість шляхів, чистоту моря? Звісно, колись і в нас усе стане на свої місця, вітчизняна туріндустрія відповідатиме світовим стандартам і стане конкурентоспроможною. Та сьогодні відпочинок в Україні не може суперничати з закордонним. У «дитячому» сегменті зокрема. Підтверджує це і статистика Національної туристичної організації України, що свідчить: щороку кількість дітей, які їдуть відпочивати за кордон, збільшується на 15—20%.

Отже, ви, зваживши всі «за» і «проти», вирішили відправити дитину до іншої країни. Є два основні варіанти відпочинку українських дітей за кордоном: у таборах (національних, міжнародних, літніх школах) і в сім’ях. Обидва варіанти нерідко передбачають вивчення іноземної мови, переважно англійської, менш популярні німецька та французька. Програма вивчення мови, як правило, розрахована на 15 годин навчання на тиждень.

Перебування в сім’ї здешевлює поїздку. Такий варіант проживання нерідко вибирають ті, хто хоче відправити дитину до Великобританії, Німеччини, Франції. Відпочинок у міжнародних таборах, де зустрічаються діти з різних країн світу, переважно триває 12—18 днів (разом із дорогою). Найчастіше наші туроператори пропонують поїздки в табори Словаччини, Болгарії, Туреччини.

Цього літа, на думку фахівців, найбільш затребуваними «дитячими» напрямками будуть Іспанія, Польща, Угорщина і, незважаючи на дорожнечу, Великобританія. Двотижневе перебування на батьківщині Сальвадора Далі та кориди коштує близько 400 євро, два тижні в Польщі або Угорщині обійдуться приблизно в 150. 14-денний тур на туманний Альбіон — 1100 євро плюс близько 400 у.о. за переліт. У вартість поїздки входить навчання англійської.

Не забувайте, що для виїзду за кордон дитині потрібно мати «закордонний паспорт» — дитячий проїзний документ. Він оформляється через ОВІР, коштує близько 170 грн. (документ видають десь через місяць із часу подання), у терміновому порядку (два-три дні) — 300 грн. Але майте на увазі: з оформленням термінового паперу можуть виникнути проблеми, тому про наявність цього абсолютно необхідного документа варто подбати заздалегідь. Як і про нотаріально завірений дозвіл батьків на виїзд дитини за кордон. Наголошу — обох, навіть якщо один із них може мешкати в іншому місті або сидіти у в’язниці.

Бувалі мандрівники радять обов’язково забезпечувати дітей перед поїздкою надувною подушкою (переїзд або переліт буде для дитини набагато комфортнішим), упаковкою вітаміну С і пачкою зеленого чаю в пакетиках (вони допомагають легше перенести зміну клімату). Ну і, звісно, хорошим настроєм, куди ж без нього?