Навесні так хочеться бути вродливою! Але зображення в дзеркалі не тішить: шкіра бліда, волосся тьмяне... Магазини послужливо пропонують розсипи диво-кремів, салони краси — різноманітні процедури для поліпшення зовнішності. З чого ж почати «похід за вродою»?
— Нікому не раджу самостійно «призначати» собі той чи інший крем або косметичну процедуру. Не слухайте порад подруг і «телелікарів». Для початку — завітайте до справжнього лікаря-дерматолога, — вважає головний лікар Київського інституту краси Інна Волощенко. — Тільки фахівець може правильно оцінити стан шкіри й визначити, які процедури підійдуть саме вам. Адже будь-які відхилення — вугровий висип, ранні зморшки, мішки під очима, лущення виникають не просто так. Стан шкіри відбиває стан наших внутрішніх органів. Часто саме на прийомі в дерматологів люди дізнаються, що в них погано працюють печінка, нирки, жовчний міхур, кишечник. Й лише кремів, косметичних процедур тут замало. Необхідна збалансована дієта, комплекс вітамінів, очищення кишечника, зондування тощо... Є і такі шкірні захворювання, розпізнати які може тільки лікар. Слід знати, що будь-яка косметична процедура, починаючи з «невинного» чищення або масажу, має цілу низку протипоказань. Приміром, недавно до нас звернулася жінка, в котрої на обличчі були пласкі бородавки. Але в приватному салоні краси, куди вона прийшла на консультацію, на це не звернули уваги та призначили сеанси масажу. У результаті бородавки швидко поширилися на все обличчя. Довелося довго лікувати пані від цієї напасті... Отже, вирішивши зайнятися своєю зовнішністю, почніть із кабінету дерматолога.
Особливу увагу треба приділити нігтям. Якщо вони раптом стали грубішими або тоншими, набрали темно-сірого чи жовтого кольору, почали кришитися — проконсультуватися з дерматологом слід обов’язково! Це може бути наслідком ураження тією чи тією грибковою інфекцією, вилікувати яку може лише досвідчений фахівець. У жодному разі не намагайтеся виправити становище за допомогою яскравого манікюру чи педикюру: при грибкових ураженнях вони протипоказані — інфекція почне швидко поширюватися й на здорові нігті.
Уже помічено, що навесні попит на послуги косметологів різко зростає. Пройшли часи, коли до майстра треба було їхати через усе місто, та ще й у черзі стояти. Сьогодні вибір досить великий: на кожному кроці — приватні салони й кабінети. Та чи завжди клієнти одержують від них бажане?
— Останнім часом значно почастішали випадки дерматиту, різноманітних алергічних реакцій, інші ускладнення після відвідування приватних салонів краси, — повідомила головний лікар Українського держепіднагляду Любов Некрасова. — Пов’язано це з тим, що далеко не всі працівники сфери косметичних послуг додержуються необхідних вимог. Одна з них — ретельна стерилізація інструментів після кожного пацієнта. Мало просто помити їх під краном — потрібне спеціальне обладнання, яке нищить мікроби й віруси. Крім того, обов’язкова 10—20-хвилинна перерва після кожного відвідувача, щоб встигнути продезінфікувати приміщення й робоче місце. Але часто майстри, у гонитві за прибутком, працюють взагалі без перерв. Тож дезінфекція та стерилізація робочих місць проводяться не досить скрупульозно. А либонь щодня через ці салони проходять десятки клієнтів, серед котрих можуть зустрічатися носії гепатиту, герпесу й інших вірусних інфекцій. Без належних запобіжних заходів поширення хвороб неминуче. Дуже часто салони краси пропонують відвідувачам продукцію власного виготовлення — креми, маски, лосьйони. Формально це заборонено, та позаяк готова косметика відомих фірм коштує набагато дорожче, клієнти радо погоджуються. Якість підпільної продукції не проходить ніякої гігієнічної оцінки, не контролюється і часто виявляється сумнівною. Тож розумніше все-таки розщедритися на продукцію відомих фірм.
Багато масажистів і косметологів приймають пацієнтів удома, не реєструючи свою діяльність офіційно. Але в домашніх умовах важко забезпечити дотримання санітарно-гігієнічних норм, адже, приміром, необхідні пристрої для дезінфікування та стерилізації, фізіотерапевтичні прилади досить громіздкі й у стандартній квартирі просто не помістяться. Крім того, для виконання багатьох процедур потрібні спеціальні меблі й освітлення. Наприклад, косметичний масаж включає понад 40 різноманітних рухів, які виконують, сидячи під певним кутом до пацієнта. У домашніх умовах цього домогтися важко, тож і користі від таких процедур мало. Краще все-таки звертатися до спеціалізованих медичних закладів чи фірм, які мають великий досвід роботи в косметології та хорошу репутацію. При цьому неодмінно поцікавтеся, чи має салон дозвіл на роботу, виданий санепідстанцією, а в майстра — ліцензія саме на цей вид діяльності Адже щоб працювати самостійно, фахівець мусить мати принаймні середню медичну освіту і пройти тривале навчання у великому косметологічному центрі.
Крім цього, справжніх професіоналів можна визначити... за запахом. Досвідчений косметолог не дозволить собі перед прийомом їсти цибулю, часник, перець, іншу гостру їжу. Не користуватиметься парфумами, й тим паче не куритиме, оскільки це може викликати в пацієнтів алергію. Окрема розмова — про руки. Вони повинні бути доглянутими, гладенькими, з акуратними короткими нігтями. Адже руки косметолога — такий самий медичний інструмент, як і скальпель. І якщо в масажистки мозолі, довгі нігті чи шорстка шкіра — відмовтеся від її послуг, вона вас просто не поважає.