UA / RU
Підтримати ZN.ua

КЛУБ ПСИХОЛОГІЧНИХ ХИЖАКІВ

Проблема — це завжди або випадок, або ланцюг несподіваних подій, які шикуються в таку ситуацію, коли людина змушена долати перешкоду чи труднощі...

Автор: Віт Ценєв

Проблема — це завжди або випадок, або ланцюг несподіваних подій, які шикуються в таку ситуацію, коли людина змушена долати перешкоду чи труднощі. Складно добиратися до роботи? Проблема! Болить голова? Проблема! Кепська погода на вулиці? Проблема! Посварилися чи не знайшли спільної мови? Проблема! Навколо суцільні проблеми, якщо розібратися. Всі ці перешкоди та труднощі найчастіше розглядаються як підступи якоїсь злої сили, доля чи прикре непорозуміння, де людина виступає жертвою фатальних обставин.

Якщо, приміром, кран перестав щільно закручуватися і вода крапає й крапає, дуже легко стати жертвою неякісної сантехніки, недбайливого чоловіка, несумлінних майстрів з жеку, власного невміння чи фатальних збігів. І чим частіше ми відчуваємося жертвою, тим менше шансів, що ситуація вирішиться швидко й ефективно.

А проблема, як правило, одна. Просто коли ви не в змозі її як слід розв’язати, вона поступово перетворюється на цілий клубок проблем. Проблемою стають люди навколо вас, обстановка, політична ситуація в арабському світі, ціни на нафту й падіння індексу Доу-Джонса. У цьому клубку людина невдовзі заплутується сама і вже не знає, як усе виправити. Погодьтеся, все-таки у світі, де протікає кран, жити набагато комфортніше, ніж у світі, де протікає кран, поганий чоловік і всі чоловіки — сволота. Бо першу проблему, якщо не перекидати її на інших, розв’язати не так і важко, а другу — майже неможливо.

Крок перший:
проблемна медитація

Якщо ви не можете дати ради проблемі, розпочніть із проблемної медитації. Проблемна медитація — це запевнення самого себе, що в усіх випадках і ситуаціях це — твоя проблема, лише твоя і ще раз твоя. Можливо, це не завжди справедливо, але дуже корисно, коли йдеться про необхідність знайти певне рішення.

Тут усе просто. Якщо проблему створює близька людина, вона існуватиме вічно, поки ви вважатимете, що та людина в усьому винна. Але якщо на півгодинки ви спробуєте уявити, що це ваша і тільки ваша проблема, можуть з’явитися досить цікаві рішення. Як мінімум, погляд абсолютно іншими очима.

Світ, за рідкісними винятками, передбачуваний. І якщо у вас з’явилася проблема, це — результат вашого вибору. Візьміть свою найактуальнішу проблему й дайте відповідь на запитання, що ви робитимете, якщо ніхто не захоче вам допомогти. Ніхто не прийде й не полагодить кран. Ніхто не принесе високої зарплати на тарілочці з блакитною облямівочкою. Ніхто не подарує здоров’я, добробуту, щастя, безтурботності. Всього доведеться досягати самотужки. Ваші дії?

Крок другий:
карта місцевості

Я не здивуюся, якщо в розв’язанні своїх проблем ви остаточно заплуталися й заблукали. Справжні мисливці не йдуть на проблему, як на барикаду, а спочатку спробують обзавестися картою місцевості. Це корисно з кількох причин. У процесі створення карти ви можете з’ясувати, що проблема перебуває зовсім в іншому місці. Або краще зрозуміти, яким чином її можна розв’язати. Або знайти правильний підхід, уникаючи довгих шляхів і відшукуючи короткі. В окремих випадках взагалі виходить так, що на карті, де відбита ваша проблема, можна знайти і її розв’язання.

Візьміть чистий аркуш паперу й намалюйте вашу проблему. Як завгодно — художня майстерність тут не грає великої ролі. Головне, аби малюнок символізував вашу проблему. Намалювали? А тепер домалюйте на цьому аркуші щось, що буде розв’язанням вашої проблеми. Або, навпаки, приберіть з малюнка певну частину, яка найбільше заважає вам жити. І цілком можливо, що в голові проясниться й ви дізнаєтеся, що робити далі.

Можу вам також запропонувати дуже модифікований варіант розв’язання проблеми з допомогою НЛП. Знайдіть пару десятків гудзиків, найрізноманітніших, і висипте їх на стіл. Трохи поміркуйте про вашу проблему, а потім викладіть з цих гудзиків щось, схоже на символ вашої проблеми. Зовсім не обов’язково це має бути зрозуміло навколишнім — цілком достатньо, що гудзикова конструкція зрозуміла вам і позначає вашу проблему. Тепер перекладіть гудзики так, щоб вони символізували розв’язання цієї проблеми, складіть їх якось інакше, зрозумілим для вас чином. Що ви думаєте, коли дивитеся на них? Що цікаве й важливе ви взяли з цього?

Крок третій:
дафлокс усьому!

Карта проблеми має одну важливість, якою гріх не скористатися. Якщо проблема не розв’язується, то чому б над нею не познущатися? Малюємо проблему наново. Намалювали? Серйозна проблема, просто слів забракнуло. Мерзенна, нехороша, огидна проблема. А якщо додати до вашої проблеми дурнувату пику з кривою посмішкою? Або розфарбувати її в найвеселіші кольори? Навіщо мазюкати світ лише чорними барвами? Додамо яскравих, соковитих, фруктових кольорів.

Або ось іще: можна повісити вашу проблему на стіну й кидати в неї стріли з гри дартс. А якщо немає стріл, можна просто плюватися. Усі засоби хороші. Це дуже нервує джерело вашої тривоги, воно починає зіщулюватися, стискуватися й ойкати. Плюйте собі на здоров’я, а проблема нехай втрачає останні ознаки звичайної своєї нахабності й агресивності.

Крок четвертий: сталкінг

Визнати, що проблема — це тією чи тією мірою твоє породження, аби потім як слід в неї поплювати, — відмінний спосіб знайти вихід зі становища, яке склалося. Але для особливо «просунутих» пропоную фірмовий засіб: узагалі відмовити проблемі в тому, що вона може бути породжена зовнішніми обставинами! Це ніяка не проблема, ні. Ви самі створюєте собі проблеми для того, аби жити на повні груди, на всі сто, переживати найгостріші відчуття, приплив адреналіну, азарт боротьби. У вас є проблема? Чудово! Ви на старті. В уяві — напіввоєнна ситуація, маскувальний костюм, ніс краще внюхує запахи, око краще бачить, розум гарячково працює, ви збуджені. Навколо вас — вороги, котрі позбавляють проблему розв’язання, і друзі, з допомогою котрих проблему можна вирішити. Завдання: обдурити всіх ворогів і залучити на свій бік якнайбільше корисних ресурсів. Звертайте увагу на все, на будь-яку дрібницю. Кожна незначна деталь в навколишньому просторі може відіграти важливу роль у досягненні перемоги. Стежте за собою й за навколишнім світом. Кожен крок, слово, жест, кожна хвилина наближають вас до перемоги та тріумфу.

Справжні мисливці завжди сприймають будь-які обставини як виклик, як пропозицію розпочати змагання, помірятися силою. Життя — гра, і завжди хочеться бути переможцем, а не жертвою. Але навіщо грати тільки в щось віддалене й цілеутворююче, що ми часто зазвичай називаємо сенсом життя або чимось подібним? Розв’яжи проблему крана, що протікає, проблему не досить високої зарплати. Вибори своє місце в житті, розпочни свою боротьбу й виграй її. І відразу розпочинай нову! Не чекаючи, поки світ запропонує тобі подумати, що ти, можливо, — жертва. Нічого подібного. Жертва — обставини, які ми зламаємо й змінимо на свою користь. Ми — мисливці! Вступайте до Клубу психологічного пейнтболу! Вступайте до клубу психологічних хижаків! Розпочинайте гру й пишайтеся своїми перемогами!