UA / RU
Підтримати ZN.ua

КАЛЕЙДОСКОП

Кока-колу геть зі школи! Понад 200 американських шкіл підписали контракти з компаніями Coca-Cola і PepsiCo. Відповідно до них, на території навчального закладу може продаватися лише продукція даної фірми...

Автор: Оксана Приходько

Кока-колу геть зі школи!

Понад 200 американських шкіл підписали контракти з компаніями Coca-Cola і PepsiCo. Відповідно до них, на території навчального закладу може продаватися лише продукція даної фірми. Ці контракти школам принесли мільйони доларів, а компаніям — чимало прикрощів. Зокрема, звинувачення в надмірній комерціалізації середніх шкіл, з одного боку, а з другого, надмірне захоплення американських дітей шипучими напоями — одна з основних причин появи зайвої ваги. Джеффрі Дан, президент Північно-Американського департаменту компанії Coca-Cola, нещодавно визнав, що з маркетинговою кампанією в школах допущено явні перегини, і заявив, що вважає неприпустимим «переносити «колові війни» на територію середніх шкіл». Відтепер серед роздрібних торгівців продукцією компанії заохочуватимуть тих, хто відмовляється торгувати шипучими напоями в межах шкіл, пропонуючи замість мінеральної води соки та молоко, а також тих, чиї фургони не розмальовані занадто нав’язливою й агресивною рекламою компанії.

Вже укладені зі школами контракти не переглядатимуться, проте надалі від такої практика доведеться відмовитися. Адже нині на території шкіл продається близько одного відсотка всієї продукції Coca-Cola, проте найближчим часом цей показник планується скоротити до нуля.

Генетики юристам не указ

ДНК-тестування на встановлення батьківства в Америці стало повсякденною процедурою. Лише в 1999 році таких тестів було проведено понад 280 тисяч, утричі більше, ніж десять років тому. Прикметно, що в 28 відсотках випадків результат тестування виявився негативним: тобто той, кого тестували, не був батьком даної дитини. Проте в судах при оформленні розлучення ці результати не враховуються, і «не батько» не звільняється від необхідності виплачувати аліменти на дитину, чиїм батьком він був визнаний, одружившись із її матір’ю.

Чимало американців вважають такий стан речей неправильним і вимагають перегляду чинного законодавства. Проте більшість юристів цього робити не поспішають, виходячи насамперед з інтересів дитини. Протягом багатьох століть юридична практика грунтувалася на визнанні факту, що всі діти, народжені в шлюбі, вважаються дітьми глави сімейства. І навіть очевидні докази невірності дружини не можуть бути підставою для перегляду питання про батьківство. Дитина завжди є безневинно потерпілою стороною, і позбавляти її матеріальної підтримки юристи не поспішають.

Проте ДНК-тестування має і зворотний бік. Адже воно дозволяє відповісти не лише на запитання, чи є чоловік батьком дитини, а й на запитання, а хто ж тоді її батько. Виявляється, що обманутий чоловік ще й нестиме матеріальну відповідальність за дитину, тоді як її біологічний батько буде позбавлений і матеріальної, і юридичної відповідальності. Цей аспект проблеми змусив деяких юристів переглянути свою позицію в ній, і в деяких штатах уже лунають голоси за звільнення чоловіків, чиє батьківство не підтвердилося, від сплати аліментів. Щоправда, пропонують встановити граничний термін для тих, хто сумнівається у своєму батьківстві, — в одних випадках до досягнення дитиною двох років, в інших — п’яти. Хоча, як свідчить практика, найчастіше сумніви з приводу власного батьківства виникають у чоловіків під час проведення складних медичних процедур, пов’язаних із проблемами успадкування певних ознак. Приміром, у процесі добору донорських органів серед найближчих родичів. А потреба такої операції може виникнути незалежно від віку дитини.

Канцерогенні чоловіки

Концентрація канцерогенів у сечі жінок, які не курять, проте курять їхні чоловіки, у 5—6 разів вища, ніж у тих, чиє подружжя не курить. Ці результати були оприлюднені в березневому номері Journal of the National Cancer Institute і вже встигли привернути широку увагу. Стівен Хеч, один із авторів дослідження, каже, що медики давно вже виявили зв’язок між так званим «пасивним» курінням і підвищеним ризиком виникнення ракових захворювань, насамперед раку легень, проте достовірні біохімічні докази цього зв’язку з’явилися лише нині. Зокрема, у процесі пасивного куріння жіночий організм поглинає всі канцерогени, які містяться в тютюновому димі й надходять безпосередньо в легені курців. У ході дослідження в сечі пасивних курців були виявлені підвищені концентрації сполук під назвами NNAL і NNAL-Gluc, які є продуктами метаболізму NNK, уже давно визнаного канцерогену, причому специфічного саме для тютюнового диму.