Україна вперше за 12 років участі у найбільшій турвиставці світу — берлінській Міжнародній туристичній біржі (ITB-2005) — за результатами опитування учасників турсалону здобула почесне четверте місце серед європейських країн. Критеріями оцінювання були загальний дизайн виставкового стенда, якість рекламно-інформаційних матеріалів, робота з відвідувачами турсалону, оригінальність експозиції. Приємно зазначити, що нашу експозицію визнали кращою навіть за стенди таких китів турбізнесу, як Італія, Іспанія та Великобританія.
ITB — міжнародний туристичний форум, де кожен учасник намагається якнайширше показати все найкраще, що на даний момент може запропонувати. Саме тому деякі туристичні країни (приміром, Польща чи Австрія) повністю займали окремий павільйон виставки. А, скажімо, Туреччина — площу понад 1200 квадратних метрів, що у шість разів більше, ніж українська експозиція.
Утім, інтерес до України на ITB-2005 був підвищеним. Єдиним виставковим стендом, який офіційно відкривав генеральний секретар Всесвітньої туристичної організації Франческо Франжіаллі, стала саме наша експозиція. Особливо популярною серед учасників турсалону та його численних відвідувачів була стилізована українська хатинка, де всіх частували справжнім українським борщем, варениками та пивом. Сподобалися наші національні страви і президенту Європейської спілки сільського туризму Клаусу Ерліху. До слова, він протягом трьох днів обговорював із керівництвом Національної туристичної організації (НТО) України план проведення в нашій країні Другого конгресу сільського туризму. Передбачається, що він відбудеться 26—28 вересня в Ялті. Для журналістів було проведено спеціальну презентацію цієї події, на яку до України приїдуть понад півтори тисячі учасників та гостей з усієї Європи.
Ще один знаковий момент ITB-2005: гендиректор НТО Віктор Безверхий і президент Європейської туристичної комісії Артур Оберашер (Австрія) домовилися щодо процедури майбутнього входження України до цієї поважної та впливової організації. Перший етап процесу має розпочатися вже наприкінці квітня 2005-го у Брюсселі, де відбудеться засідання Європейської туркомісії. За словами пана Оберашера, членство в очолюваній ним організації передбачено лише для країн — членів Євросоюзу або претендентів. Але, з огляду на проєвропейську політику України, ми маємо всі підстави сподіватися на позитивне вирішення питання.
І останнє. Україна вперше опинилася біля туристичного європ’єдесталу. Але мало хто знає, що української ескпозиції на ITB-2005 взагалі могло не бути — німецькі організатори не хотіли розуміти наші фінансові проблеми, пов’язані з бюджетними перипетіями, спричиненими зміною влади. Попри моду на Україну, жодних послаблень нам ніхто не даватиме. Про це також потрібно пам’ятати.
До речі, маленькі Канарські острови мають туристичний бюджет у 24 млн. євро — у 11 разів більший, ніж український. Коментарі, як то кажуть, зайві.