UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Інгульськими мостами» — до шахової корони

Позавчора в місті над Бугом фінішував третій міжнародний шаховий фестиваль «Інгульські мости». Володарем головного призу «Дзеркала тижня» знову став миколаївець Олександр Зубов...

Автор: Всеволод Ільїн

Позавчора в місті над Бугом фінішував третій міжнародний шаховий фестиваль «Інгульські мости». Володарем головного призу «Дзеркала тижня» знову став миколаївець Олександр Зубов.

Прибужжя здавна знає баталії не лише ратні: після фіаско під Полтавою на місці нинішнього обласного шахового клубу боролися за чорно-білою дошкою наш гетьман Іван Мазепа та шведський король-полководець Карл ХII.

Можна по-різному ставитися до Григорія Потьомкіна, але місто Миколаїв заснував усе-таки він. Отож, шанувальники Каїсси не втомлюються повторювати — в гербі фаворита Катерини зовсім не випадково зображено шахівницю, а в оді Гаврила Державіна правдивими є слова: «одной рукой он в шахматы играет, другой рукой народы покоряет».

Та й молодого морського офіцера Володимира Даля під час його перебування в Миколаєві (словник ще був попереду) знали як першокласного шахіста, а російський слоган «Наш Пулевич в баранку согнул Капабланку» — зовсім не фантазія жителів міста зелених скверів: 1936 року миколаївець Юрій Пулевич справді виграв в одеському сеансі партію в екс-чемпіона світу.

А наприкінці вісімдесятих років минулого століття практично неіснуючий обласний шаховий клуб очолив, приїхавши з Первомайська, Микола Шелест. У результаті на місці руїн колишньої радіостанції над Інгулом піднісся світлий палац, якому немає рівних від Рейну до Обі: не сотні, а тисячі шахістів Миколаївщини вважають його своїм рідним домом.

Треба сказати, нового імпульсу іміджу шахового Миколаєва додав турнір на призи тижневика «Дзеркало тижня»: два року тому Микола Шелест, Володимир Мостовий і Валерій Інгульський заснували міжнародний шаховий фестиваль «Інгульські мости». Першим володарем головного призу тоді став юний миколаївець Сашко Зубов. Торік він також набрав переможну суму очок, але за коефіцієнтом призовим місцем поступився. Нині Олександр уже не сподівався на хитромудрі підрахунки: 9 очок із 10, півтораочкове випередження переслідувачів. Міжнародний майстер блискуче підтвердив свій високий рейтинг. До речі, друге місце зайняв його тренер — Андрій Рахмангулов. Якщо врахувати, що й «бронза» дісталася миколаївцю Олексію Пєскову (загалом на турнір «Дзеркала тижня» з’їхалися 90 шахістів), то аргументи на користь існування шахового клубу в Миколаєві дуже солідні.