UA / RU
Підтримати ZN.ua

І ШЛАКИ ВИВЕСТИ, Й ДУШУ РОЗВАНТАЖИТИ

Сучасній людині, котра звикла щодня їсти м’ясо, обов’язкова під час посту вегетаріанська дієта може видаватися занадто жорсткою...

Сучасній людині, котра звикла щодня їсти м’ясо, обов’язкова під час посту вегетаріанська дієта може видаватися занадто жорсткою. Проте наші прабабусі та прадідусі вміли і в такі дні харчуватися не менш смачно.

Християнство стверджує, що в людині порушена гармонія між духовним і плотським началами, плоть прагне взяти гору над духом. Саме тому християнська церква встановила пости як засіб вивищення духовно-моральних прагнень людини над почуттєвими.

Суть будь-якого посту — суворого й несуворого — у запровадженні певних самообмежень, тож пісний стіл має відрізнятися від звичайного як якістю, так і кількістю їжі. З медичного погляду, пости корисні для організму як у фізіологічному, так і в психологічному плані. Встановлено, що дотримання посту підтримує стійку рівновагу психічної діяльності. Людина ніби входить в інакший душевний стан, відтинаючи цим від себе всі несприятливі впливи: надмірний обсяг інформації, різноманітні стреси, що виникають у родині й на роботі.

Крім того, організм людини засмічений шлаками — шкідливими речовинами, що містяться в забрудненому повітрі, воді, їжі (свинець, токсичні гази, радіоактивні речовини, солі важких металів, пестициди, різні ліки). А рослинна їжа, вживана під час посту, й незначна розмаїтість продуктів сприяють очищенню організму. Таке харчування допомагає позбутися надлишків холестерину й інших речовин, які викликають атеросклероз та хвороби нирок.

Під час посту можна вживати хліб (бажано грубого помелу), кашу, зварену на воді, без вершкового масла, овочі, фрукти, зокрема й сушені, гриби, горіхи.

Чудові замінники м’яса за своїми поживними якостями та вмістом білків — гриби (солоні, мариновані, сушені), а також бобові, найпоширеніші з-поміж яких — горох і квасоля. Готувати з них можна найрізноманітніші супи та пюре.

Готуючи навіть звичайну кашу, можна також виявити фантазію. Приміром, до рисової або пшоняної каші додати моркву, підсмажену на олії цибулю, інші овочі або родзинки.

Широко використовувалися всілякі соління, маринади, квашена капуста, огірки й інші заготовки. З овочів можна варити різні супи — цибулеві, картопляні, часникові, пісні борщі та розсольники на овочевих бульйонах. Можна готувати салати, вінегрети, тушкувати овочі, робити з них запіканки й навіть млинці (з картоплі й кабачків). І ще — пироги. Пироги полюбляють усі — бо розмаїттю їх просто немає меж, і майже в кожної господині напевне є свій, особливий рецепт пирога. Для пісного столу печуть пироги з рисом, картоплею, свіжою та квашеною капустою, гречаною кашею, грибами, морквою, буряками, рибою, солодкі пироги й пиріжки з яблуками, ягодами...

Крім пирогів, можна пекти млинці як із начинками (з яблук, щавлю, капусти, моркви, баклажанів), так і без них.

Пісними стравами вважаються галушки й вареники (знов-таки з найрізноманітнішими овочевими та ягідними начинками), але є один нюанс — тісто для пісних вареників роблять на воді, не додаючи яєць.

Хороше джерело білків і вітамінів — горіхи, як додані в салати й запіканки, так і просто смажені. Для поповнення браку вітамінів можна приготувати суміш із лимона, кураги, родзинок, прокручених через м’ясорубку й заправлених медом (її можна зберігати в холодильнику кілька днів).

Ось кілька рецептів блюд, якими можна урізноманітнити стіл на час посту.

Гриби по-селянськи

Шампіньйони свіжі 230 г, картопля свіжа 90 г, олія 20 г, сіль 3 г, перець чорний мелений 2 г, зелень петрушки 5 г.

Шампіньйони відварити цілими до напівготовності, нарізати скибочками й обсмажити на олії. Картоплю зварити в «мундирах», почистити, нарізати скибочками, обсмажити на олії. Цибулю ріпчасту нарізати дрібними кубиками та обсмажити до готовності. На сковороду покласти шарами: картоплю, цибулю, гриби й запекти в духовці. Перед подачею на стіл прикрасити зеленню.

Ікра з часнику

Голівка часнику, ядра волоських горіхів — 1/3 склянки, 1 скибочка пшеничного хліба, 3—4 ложки олії, столова ложка лимонного соку, зелень петрушки.

Зубчики часнику почистити й потовкти, додати ядра волоських горіхів і знову потовкти. Замочити у воді хліб, відтиснути та змішати з часником і горіхами. Отриману масу збивати дерев’яною ложкою, підливаючи поступово олію до утворення гладенького пюре. Додати сік лимона, викласти на тарілку та прикрасити зеленню.

Овочевий суп із квасолею

На чотири порції: 8—10 стручків зеленої квасолі (консервованої чи замороженої), 2—3 стебел зеленої цибулі, зубчик часнику, 2 маленькі морквини, м’ята, зелень петрушки, сіль і кілька крапель оцту.

Моркву почистити й нарізати дрібними кубиками. Квасолю, зелену цибулю та часник дрібно нарізати. У каструлю влити 4—5 склянок підсоленого й підкисленого оцтом окропу, покласти підготовлені овочі й зелень. Варити на сильному вогні 10 хвилин, а потім на слабкому — 30 хвилин. Перш ніж зняти каструлю з вогню, додати дрібно нарізану петрушку та м’яту. Цей суп можна подавати гарячим і холодним.

Страва придатна для суворого посту.

Пісний салат із буряків

2 буряки середнього розміру, 2 солоних огірки, голівка ріпчастої цибулі, пучка кмину, 2 столові ложки олії, сіль, цукор, сік лимона на смак.

Буряк спекти, почистити, натерти на крупній тертці. Огірки нарізати дрібними кубиками (якщо огірки товстошкірі, їх слід почистити), цибулю — кільцями. Буряки й солоні огірки перемішати. Додати кмин, олію, сіль, цукор і лимонний сік на смак. Притрусити кільцями ріпчастої цибулі.

Салат із зеленого горошку з редькою

Біла редька — 200 г, чорна редька — 200 г, консервований зелений горошок — 200 г, зелена цибуля, зелень петрушки та кропу, 3 столові ложки олії, сіль на смак.

Білу й чорну редьку почистити і натерти на крупній тертці. Перемішати, додати консервований зелений горошок, дрібно нарізане листя зеленої цибулі та рубану зелень петрушки і кропу. Заправити салат олією та сіллю на смак.

Салат із печених овочів

2 буряки, 2 ріпки, 2 великі морквини, тертий хрін і зелень петрушки.

Буряки, моркву та ріпу вимити. Покласти на лист і запікати в духовці 30—40 хвилин. Овочі очистити від шкірки, нарізати соломкою, перемішати й заправити розведеним тертим хроном. Перед подачею притрусити дрібно нарізаною зеленню петрушки.

Страва готується без олії.

Тушкована картопля

Картопля велика — 4 штуки, морква велика — 2 штуки, 1/4 кореня селери, цибулина середнього розміру, склянка гороху (свіжого, сушеного чи замороженого), зелень петрушки, сіль.

Картоплю почистити й відварити до напівготовності. Додати нарізані кубиками моркву й селеру. Варити на слабкому вогні ще 30 хвилин. Потім додати горох, дрібно нарізану зелень петрушки та варити ще 5 хвилин (консервований або заморожений горох не потребує попередньої підготовки, а сушений горох треба замочити на ніч у холодній воді, а тоді відварити до готовності). Перед подачею до столу приправити страву сіллю та притрусити рубленою зеленню.

Придатна для суворого посту.