UA / RU
Підтримати ZN.ua

ХТО ДОПОМОЖЕ ЗВИТИ ГНІЗДО?

— Тату, я вирішив одружитися із Ксюшею, — заявив днями п’ятирічний син моїх друзів. Слід віддати належне батьку: він не виказав свого подиву й не заходився одразу відраджувати хлопчину від такого необдуманого вчинку...

Автор: Тетяна Галковська

— Тату, я вирішив одружитися із Ксюшею, — заявив днями п’ятирічний син моїх друзів. Слід віддати належне батьку: він не виказав свого подиву й не заходився одразу відраджувати хлопчину від такого необдуманого вчинку. Навпаки, сприйняв ідею з ентузіазмом.

— Що ж, Ксюша дівчинка гарна, — почав натомість розважливо міркувати уголос, — тільки де ви мешкатимете? Адже чоловік і дружина мають жити разом. Може, ви оселитеся у неї вдома?

— Ні, у неї дуже маленька кімната, і там не помістяться всі мої іграшки, — повагавшись, відповів малюк.

— Ну тоді в нас. А що, дуже навіть непогана ідея. Тільки тоді вам доведеться переселитися в кімнату бабусі: у нашій спальні місця для ще одного ліжка немає.

— Та бабуся вночі хропе, і ще вона не любить, коли ввечері весело грають.

Хлопчик на хвилину замислився.

— Знаєш, тату, краще я поки що не одружуватимуся. А з Ксюшею ми й так граємося в садку.

Найцікавіше, що приблизно з таких самих міркувань виходять і доросліші, цілком свідомі громадяни, вирішуючи свої матримоніальні проблеми. Від того, помістяться чи не помістяться в домі дружини його «іграшки», чи поступливі майбутні родичі тощо — залежить, подадуть молоді заяву в загс чи краще зустрічатимуться в «садку». Та навіть якщо розрахунки проведені начебто правильно, майбутні молодята часто переоцінюють власне вміння жити в колективі, йти на розумні компроміси, поступатися своїми бажаннями на користь інших. Переважна більшість конфліктів у сім’ї виникає саме на цьому грунті.

Якщо врахувати, що сучасна сім’я стала більш незалежною та самостійною, замкнутішою для впливів із боку старших поколінь, але натомість відкритішою для сучасних віянь (на кшталт свободи стосунків, цивільного шлюбу, нових сімейних ролей чоловіка й дружини), зберегти цю саму сім’ю нині куди важче. Багато молодят за перших складнощів як психологічних, так і матеріальних, намагаються не вирішувати спільно проблему, а швидше «розбігтися», щоб «не псувати приємні спогади». Це тим паче сумно, що головною причиною реєстрації шлюбу більшість називає все-таки бажання жити разом з коханою людиною.

Однак серед основних причин 200 тис. розлучень, які відбуваються щорічно, фігурують і традиційніші — житло та робота, що для багатьох сучасних молодих сімей стають практично невирішуваною проблемою. Якщо за старих часів могли допомогти корисні знайомства і батьки, які домоглися багаторічним безупинним виробничим стажем певних пільг, то нині від згаданих чинників мало користі. Для придбання квартири потрібні не стільки зв’язки, скільки реальні гроші.

У результаті лише третина молодих сімей — «щасливчики», які мешкають в окремій квартирі. 11% із них туляться в комуналках, 14% наймають житло, 10% пізнають принади «общаги», а 1% сміливо можна віднести до екстремалів, оскільки, відповідно до офіційних даних, вони примудряються проживати в «не придатних для житла приміщеннях». 31% тих, що залишилися, згідно з тією самою офіційною статистикою, взагалі не має житла — очевидно, проживає з батьками.

Не менш серйозні проблеми виникають із пошуком роботи. Сьогодні «зеленого» фахівця візьмуть хіба в бюджетну контору або в приватну, але на дуже вже незавидну посаду. Отже, доходи в такого працівника будуть явно недостатні, аби влаштовувати своє життя незалежно від батьків. А, як відомо, матеріальна залежність спричиняє політичну, тобто молоде подружжя змушене рахуватися з тими, хто їх «підгодовує». Постійно ж прислухатися до «мудрих порад» старших спроможний далеко не кожний.

Жителям столиці в цьому плані пощастило дещо більше, ніж представникам інших регіонів нашої країни. По-перше, у Києві значно легше отримати допомогу кваліфікованого психолога — фахівця із сімейних проблем. З нинішнього літа київський міський центр сім’ї «Родинний дім» підготував цілу команду тренерів, налагодивши співробітництво із загсами. За бажання, молодята можуть пройти спеціальний тренінг із психологічної підготовки до сімейного життя, проконсультувавшись із юристом щодо своїх майбутніх прав та обов’язків, упорядкування шлюбного договору тощо.

Кращі справи у столиці і з працевлаштуванням молодих. У міському молодіжному центрі праці допоможуть не лише знайти підробіток на канікулах чи після занять у вузі, а й опанувати затребувану професією з наступним працевлаштуванням на роботу. Звичайно, на особливо хлібне місце в такий спосіб не влаштуєшся, але набути необхідного стажу роботи (без чого сьогодні в жодну шановану фірму не візьмуть) цілком можливо.

Більше пощастило молодим киянам і з житлом. Власне, програма молодіжного житлового кредитування поширюється на всі регіони України. За п’ять років її роботи було надано близько п’яти тисяч кредитів на загальну суму 240 млн. грн. 2003 року держбюджетом на ці цілі передбачається виділити 70,5 млн. грн., із яких 46,7 млн. грн. уже «освоєно». Квартири отримали понад чотири тисячі сімей. Лише торік за програмою довгострокового кредитування було введено в експлуатацію більше тисячі квартир (150 — у столиці). Цього року, як передбачається, новоселів побільшає удвічі, зокрема 200—250 гніздечок одержать кияни.

Збільшенню числа кредиторів посприяла також постанова Кабміну, відповідно до якої на отриманий кредит можна купити квартиру не лише на первинному ринку житла, а й на вторинному. Ще один істотний момент — обіцянка держави допомогти з виплатою відсотків по кредитах. Колись від виплати відсотків звільнялися лише ті молоді сім’ї, в яких народжувалася хоча б одна дитина. Двоє нащадків «викошували» всю суму кредиту на чверть, а троє і більше — наполовину. Бездітним доводилося повертати кредит із усіма відсотками.

Тим часом сьогодні відсоткова ставка комерційних банків по кредитах у гривнях — 16—18% річних і більше. За рахунок держбюджету планується компенсувати 10%, у результаті чого платити за користування кредитом можна буде лише 6—8%. На ці благі цілі передбачено п’ять млн. грн., що, припускають фахівці, дозволить частково компенсувати відсоткові ставки по житлових кредитах приблизно 800 сім’ям.

Проте навряд чи варто очікувати швидкого переселення молодих сімей до власних квартир. За приблизними підрахунками, за такого фінансування кредит на квартиру може отримати лише одна з 200 молодих сімей. Якщо ж говорити про столицю, то й тут ситуація складна: у кожному районі — черга приблизно з 200 сімей. І це за того, що далеко не кожний молодий й платоспроможний «осередок суспільства» поставлять у цю чергу. Як кажуть ті, хто марно намагався подати документи, для цього вимагаються такі самі зв’язки, завдяки яким за радянських часів одержували квартири наші батьки.

Словом, молодим сім’ям сьогодні доводиться вирішувати масу найсерйозніших проблем, впоратися з якими допоможе не держава, не батьки, а лише кохання. Без нього, хоч скільки надавали б можливостей улаштуватися на хорошу роботу, скільки давали б пільгових кредитів, міцну сім’ю не побудуєш.