9 вересня
1585 — Народився Арман Жан дю Плессі де Рішельє, кардинал, багато років фактично правитель Франції.
10 вересня
1721 — Підписано Ніштадтський мир між Росією і Шведським королівством, що завершив Північну війну (1700—1721). Росія отримала вихід до Балтики разом із Естляндією, Ліфляндією, Іжорською землею, а Швеція практично вибула з клубу великих європейських держав.
11 вересня
1971 — Помер Микита Хрущов, колишній перший секретар ЦК КПРС і голова Радміну СРСР. У жовтні 1964 року внаслідок змови кремлівської еліти Хрущов, який стояв біля витоків атаки на сталінізм та Сталіна на XX з’їзді КПРС і «відлиги», був повалений і відправлений на «заслужений відпочинок».
1973 — У Чилі керівництво збройних сил здійснило державний переворот. Уряд лівої коаліції «Народна єдність» на чолі з президентом-соціалістом Сальвадором Альєнде було повалено. С.Альєнде вбили в його ж кабінеті. У країні розпочався терор — уже в перші дні його жертвами стали понад п’ять тисяч чоловік.
12 вересня
1943 — Німецькі десантники на чолі з Отто Скорцені звільнили з-під арешту екс-диктатора Італії Беніто Муссоліні. Незабаром він очолив фашистський маріонетковий уряд Республіки Сало на півночі Італії.
1947 — Перші загони Української повстанської армії (УПА), провівши багатоденний рейд із боями з Карпат через територію Чехо-Словаччини, пробилися в Західну зону окупації Німеччини й Австрії.
13 вересня
1592 — У своєму родовому замку помер Мішель Монтень, видатний французький письменник, філософ, етик, автор легендарних «Дослідів». Монтень став основоположником нового жанру — есеїстики (фр. Essai — дослід). «Судити про все, спираючись на розум, а не загальну думку».
14 вересня
1867 — Вийшов у світ «Капітал» Карла Маркса.
15 вересня
1916 — Британські війська в битві на річці Соммі вперше застосували танки, що справило на німців приголомшливий ефект.