30 серпня
1721 — Підписано Ніштадтський мир між Російською імперією й Шведським королівством, який завершив Північну війну (1700—1721). Швеція поступалася Північною Прибалтикою й південно-західною частиною Карелії.
1919 — У бою під Коростенем смертельно поранено легендарного радянського комдива Миколу Щорса. Є кілька версій його загибелі. Найвірогідніша — його вбили більшовики.
31 серпня
1907 — У Петербурзі Росія й Великобританія підписали угоду про розподіл сфер впливу в Азії. Практично ці імперії підтвердили непорушність Троїстого союзу (Антанти) — військово-політичного блоку Великобританії, Франції і Росії.
1 вересня
1939 — Війська нацистської Німеччини без оголошення війни напали на Польщу. Початок Другої світової війни.
1939 — Позачергова сесія Верховної Ради СРСР ухвалила Закон про загальну військову повинність.
2 вересня
1811 — Народився український поет, філолог, етнограф і громадський діяч Іван Вагілевич, один із членів «Руської трійці».
1870 — Після нищівної поразки французів під Седаном під час франко-прусської війни (точніше — франко-німецької, оскільки в ній брали участь і найбільші німецькі держави) і зречення імператора Наполеона III впала Друга імперія, яка проіснувала 18 років.
3 вересня
1915 — В армії Австро-Угорщини створено полк українських січових стрільців.
1971 — СРСР, Великобританія, Франція й США підписали угоду про статус Західного Берліна. В угоді зафіксовано — Західний Берлін не є частиною ФРН.
4 вересня
1985 — У радянській в’язниці загинув видатний український поет Василь Стус.
5 вересня
1812 — Протягом трьох днів (5—7 вересня за н. ст.) біля села Бородіно на захід від Москви відбувалась грандіозна битва між французькою й російською арміями, яка так і не виявила переможця. Втім, росіяни (втрати — 44 тисячі чоловік) за наказом фельдмаршала Кутузова відступили. Французи (у битві втратили 59 тисяч чоловік) 14 вересня вступили в Москву.