UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хронограф. 20 — 26 травня

20 травня 1506 — У страшних злиднях помер Христофор Колумб, уродженець Генуї, який багато років перебував на службі в іспанських монархів Ізабелли I Кастильської та Фердинанда II Арагонського...

Автор: Сергій Махун

20 травня

1506 — У страшних злиднях помер Христофор Колумб, уродженець Генуї, який багато років перебував на службі в іспанських монархів Ізабелли I Кастильської та Фердинанда II Арагонського. Колумб знову, майже через 500 років (12 жовтня 1492 року) після вікінга Лайфа Ерікссона, відкрив Новий Світ.

1915 — Парламент Італійського королівства прийняв рішення розпочати воєнні дії проти Австро-Угорщини і виступити на боці Антанти в Першій світовій війні. Символічно, що саме цього дня 1882 року Італія приєдналася до союзу Німеччини та Австро-Угорщини.

21 травня

1927 — Американець Чарльз Ліндберг здійснив перший безпосадочний одиночний переліт через Атлантику маршрутом Нью-Йорк—Париж. Через 33 години 29 хвилин пілот приземлився в аеропорту Ле Бурже.

1991 — Убитий прем’єр-міністр Індії Раджив Ганді. Під час замаху, здійсненого жінкою-камікадзе, загинуло ще 16 чоловік. Індійська поліція назвала організатором замаху тамільську організацію «Тигри визволення Таміл Іламу», яка бореться за створення незалежної держави на Шрі-Ланці.

22 травня

1455 — Битвою під Сент-Олбансом розпочався 30-річний кривавий марафон війни Червоної та Білої троянд. Герцог Йорк із тритисячним загоном атакував місто, де розмістився двохтисячний загін короля Генріха VI Ланкастера. Йорки здобули перемогу. Ланкастери та Йорки, на гербах котрих відповідно червона і біла троянди, практично вели війну на самознищення. 1485 року Генріх Тюдор, далекий родич Ланкастерів, завдав поразки королю Річарду III у битві біля Босворта і був проголошений новим королем.

1861 — Прах Тараса Григоровича Шевченка перепоховали у Каневі.

1916 — Розпочався Брусиловський прорив. Війська Південно-Західного фронту під командуванням генерала Брусилова атакували позиції австро-угорських військ. Розгром останніх змусив німців зняти ряд частин із Західного фронту і знаменував (разом із Верденськоюй битвою) початок докорінного перелому в Першій світовій війні. Війська Центральних держав до початку вересня, коли фронт стабілізувався, втратили до 1,5 млн. чоловік убитими, пораненими і полоненими.

23 травня

1618 — Початок антигабсбурзького повстання в Чехії та Моравії «Празька дефенестрація» (Fenestra (лат.) — вікно — «шпурляння з вікон»). Намісники чеського та угорського короля Фердинанда (із 1619 року — імператор) Славата і Мартініц були викинуті з вікна Празької ратуші. Чехи-протестанти виступили проти їхніх дій, які нехтували свободу станів і віросповідання. Цей день вважається початком Тридцятирічної війни (1618—1648), першої загальноєвропейської війни.

24 травня

1982 — Пленум ЦК КПРС прийняв Продовольчу програму — одне з останніх дітищ епохи застою та маразму. Розробляла її комісія, очолювана секретарем ЦК Михайлом Горбачовим, який через три роки прийшов до влади в Радянському Союзі.

25 травня

1926 — На розі вулиці Расіна і бульвару Сен-Мішель агент більшовицької НК Самуїл Шварцбард убив лідера української еміграції Симона Петлюру, головного отамана військ УНР і главу уряду Директорії УНР.

26 травня

1947 — У Радянському Союзі скасовано страту. Та вже 1950 року найвищу міру покарання відновлено.