Для тих, хто народився у християнській частині світу, хрест насамперед є символом віри. Його шанують і католики, і лютерани, і греко-католики, і православні, і баптисти, і євангелісти, навіть секта, протегована Леонідом Черновецьким. У тисячолітній історії православ’я в Україні було лише кілька десятиліть повного безапеляційного заперечення хреста. Це коли владу у 1917 році захопили більшовики. Спочатку вони масово винищували служителів церкви.
Трипільська миска із зображенням хреста V—IV тис. до н.е. |
Та й християнським символом хрест у нинішньому його вигляді був офіційно затверджений лише на Першому Вселенському соборі у 325 році. Ісуса Христа, як відомо, розіп’яли на Т-подібному хресті.
А ось різноманітні зображення хреста на керамічних і кам’яних виробах, яким від трьох до п’яти тисяч років. Безліч їх розкопали археологи на рештках поселень Трипільського періоду. Хрест із червоної глини спочатку, коли археологи його щойно відкопали неподалік села Трипілля, скидався на уламок якогось керамічного виробу. Але коли його почистили й відмили, то переконалися, що це фігурка із яскраво вираженими ознаками. До того ж у ній виявлено спеціальні отвори, аби можна було просунути мотузку і носити фігурку на шиї. Цьому амулетові, щонайменше, 5000 років. Знайдено також безліч ще старовинніших керамічних виробів Трипільської доби, на яких хрест є обов’язковим атрибутом розпису.
Валентин Мойсеєнко демонструє косівські кахлі XIX ст. |