UA / RU
Підтримати ZN.ua

ХАРАКТЕР — ПРИЧИНА НЕПРИЄМНОСТЕЙ

Дослідники стверджують, що певні риси особистості можуть робити людину більш «травматичною» і бути причиною неприємностей...

Дослідники стверджують, що певні риси особистості можуть робити людину більш «травматичною» і бути причиною неприємностей. У цьому зв’язку пропонується оцінювати на «травматичність» людей, котрі претендують на роботу, від якої залежить життя багатьох людей, приміром, водій автобуса, машиніст потяга, диспетчер тощо.

Команда вчених Манчестерського університету виділила три ключові в цьому плані риси вдачі: залежність — тенденція до старанності й соціальної відповідальності; згідність — тенденція бути не агресивним і не егоцентричним; відкритість — тенденція вчитися на своїх помилках, набиратися досвіду та бути відкритим для пропозицій інших.

Учені вважають, що людина, у якої рівень перших двох рис занижений, схильна до втягування в низку інцидентів. Проте занадто високий рівень «відкритості» теж може призвести до нестабільної та «травматичної» поведінки.

Провідний дослідник, професор Іван Робертсон переконаний, що люди з заниженим рівнем «згідності» зазвичай надзвичайно змагальні, тож, як правило, мало дотримуються інструкцій. А ті, хто має високі бали з «відкритості», як правило, надміру мрійливі й часто надають своїм фантазіям занадто серйозного значення.

Інші риси особистості, такі, як, приміром, екстра-інтровертованість або емоційність, не мають зв’язку з «травматичністю».

У минулому виявити такий зв’язок між рисами особистості й особливостями поведінки не вдавалося, оскільки різні автори використовували різні методи для збору своїх даних.

Проте голова Королівського товариства з попередження інцидентів не згоден з тим, що певний склад особистісних рис можна вважати пов’язаним із «травматичністю», оскільки в цьому разі носій таких рис замість того, щоб приймати себе таким, яким він є, і відповідати за свої вчинки, почне звинувачувати себе.