Ви постійно переймаєтеся тим, чого вам ніби бракує, а відтак нехтуєте тим, що насправді маєте.
Так казав вуйко Дезьо
Так трапилося, що дядько Ростик запросив кума колоти свиню напередодні католицького Різдва, хоча зазвичай робив це перед Миколаєм. Тітка Олена, дружина Ростика, лишила їх самих і поїхала "у район" по кришки для майбутніх банок з тушкованкою.
Куми, як і годиться, перш ніж узятись до роботи, добре хильнули. Роботу вони знали і тому все робили до ладу: свиню вивели з хліва, кілька разів поводили кругом, щоб у неї запаморочилось у голові і вона впала на бік.
Усе так і сталося, але в голові запаморочилось не тільки в свині, а й у кумів, які добряче перед цим почастувалися. Тому, коли вони взялися до роботи, то, замість заколоти свиню, спромоглися лише вколоти її. Свиня вирвалась і дременула через городи, а за городами, змучена, зірвалася з кручі і впала в річку. Там вона й утопилася. Куми тільки й побачили, як Серет поніс тіло свині в Румунію.
Ситуація була критична. Але друзі, які враз протверезіли, знайшли вихід: вони бігом шугонули по селу і швиденько купили нову свиню в борг, який потім віддавали місяць, позичаючи й перепозичаючи гроші по знайомих та сусідах.
Далі все було зроблено точно й оперативно. Поки господиня повернулася "з району" з кришками і пляшкою "казьонки" для кумів, свиня була заколота й розібрана на шматки й шматочки - як і годиться. Щасливі друзі хвалилися хазяйці своєю вправною роботою. Та замість винагороди почули: "А шляк би вас трафив! Шо це таке? Це рило не моєї свині!"
Недарма психологи зазначають, що кількість ознак, на які звертає увагу жінка, чи не вдвічі перевищує ті, що запам'ятовує чоловік. Гадаю, це пояснюється тим, що жінка, доглядаючи за дитиною, постійно моніторить її стан за багатьма проявами, і ця здатність закладена в ній від природи. Просто потім вона цю здатність поширює й на інші життєві обставини. Тому часто надприродне віщунство жінки є лише її природною уважністю. "Жінки - це свідки нашої Голгофи. Вони завжди мудріші, бо знають не тільки те, що було, а й те, що було "потім", - так казав вуйко Дезьо.
Тоді, напередодні Різдва, друзям якось минулося, бо було багато нагальної роботи. Але взимку, відкриваючи тушкованку, тітка Олена завжди казала: "Ні, вона не така, як торік". При цьому куми подумки зітхали: "Якби ти знала, у скільки вона нам обійшлася". Та тішило друзів те, що боргів вони наробили не перед Миколаєм.
Якщо проблема вирішується грошима, то це не проблема, а витрати. Правда, кумам, окрім грошей, довелося додавати ще й певного артистизму. Камю правий: "Цей світ має лише естетичне виправдання". Там, де розумний не бачить рішення, мудрий не бачить проблеми.
"Дивацтво", - так в одному з інтерв'ю Мартін Гайдеґґер пояснив власне визначення філософії. І я, коли це прочитав, відразу згадав про кумів. Вони - не академічні філософи-вчені. Куми є найправдивішими філософами власної екзистенції - завзяті й непосидющі, статечні й розважливі: дійові особи й водночас глядачі. Світ для них - подарунок, нерозривною творчою частиною якого є й вони самі.
Усім веселих свят без проблем! Не втомлюйтеся виявляти естетику світу і дивуватися їй!