UA / RU
Підтримати ZN.ua

Грам профілактики проти кілограма лікування

«Майбутнє за медициною профілактичною», — так сказав понад сто років тому великий хірург Пирогов. І давні латиняни мудро переконували: «Попередити — отже озброїти»...

Автор: Броніслава Влазнєва

«Майбутнє за медициною профілактичною», — так сказав понад сто років тому великий хірург Пирогов. І давні латиняни мудро переконували: «Попередити — отже озброїти». Пирогов віртуозно володів скальпелем, однак говорив: «Один грам профілактики вартий одного кілограма лікування». Особливо наочно це видно на прикладі грипу — одного з наймасовіших інфекційних захворювань. Із настанням холодів грип нахабно вторгається в наше життя, перекроює всі наші плани, бо часто захоплює нас зненацька. В Україні щороку на грип і гострі респіраторні інфекції хворіють 10—13 млн. чоловік, що становить 95% від усіх зареєстрованих інфекційних хвороб. Грип не щадить ні бідних, ні багатих, ні молодих, ні старих. Під час епідемії фіксується збільшення у 2—5 разів смертності від ускладнень грипу. Економічні збитки обчислюються мільярдами. Наприклад, витрати на медикаментозне забезпечення одного хворого з легким перебігом захворювання на грип в умовах стаціонару (протягом п’яти діб) становить 145 гривень; для лікування хворого з ускладненнями необхідно 580 грн., а якщо грип ускладнюється пневмонією — 930 грн., менінгоенцефалітом — 2560 грн.

За прогнозами українських учених, епідемія грипу в Україні очікується наприкінці січня. Часу достатньо, щоб «озброїтися» і гідно протистояти вірусному монстру. З чого почати?

Основним стратегічним напрямом у боротьбі з грипом, як і в усьому світі, вважається вакцинопрофілактика. Вакцини з успіхом використовуються вже понад три десятиліття, їх постійно вдосконалюють. До кожного епідемічного сезону склад вакцинних штамів ревізується і міняється з урахуванням рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). ВООЗ, у свою чергу, отримує інформацію про епідемічно перспективні штами до кожного наступного сезону зі світових центрів із грипу (їх чотири), де проводять постійне спостереження за мінливістю вірусів грипу і визначають епідемічно потенційні штами на наступний сезон. У нашій країні дозволено три вакцини проти грипу. Виготовники: Бельгія, Франція й Нідерланди. Інформацію про конкретні вакцини, їх відмінності, характристики, методи введення можна отримати в поліклініці, де вже організовано кабінети щеплення, а також у санепідемстанції. Щоб не допустити епідемії, потрібно імунізувати 95% населення, що нереально з економічних міркувань. Тому в першу чергу слід вакцинувати групи підвищеного ризику: дітей, людей похилого віку, а також тих, хто має хронічні захворювання, які підступний грип може захопити у свою «компанію», тобто активізувати. Перспективна також ідея вакцинації колективів. Масова імунізація в такому випадку забезпечує колективний імунітет.

Не чекаючи розпалу епідемії, уже зараз варто намагатися уникати людних місць. А перед виходом на вулицю корисно змащувати носові проходи захисною оксоліновою маззю. Адже механізм зараження — це потрапляння вірусу від хворого, котрий чхає чи кашляє, на слизувату вашої носоглотки.

Нагадаю про засоби, які підвищують імунітет. Це настойка ехінацеї, препарати бджільництва, імунал, гомеопатичні препарати «Антигрипін», «Афлубін». Ремантадин пригнічує розмноження вірусу грипу, проте, на жаль, активний лише проти грипу А має низку побічних ефектів, тому його можна призначати пацієнтам із 14 років. Якщо ж у боротьбі з вірусним ворогом ви програли, то потрібно виграти на іншому етапі профілактики — не допустити ускладнень (пневмонії, отиту, гаймориту, нейроінфекції). Якщо ж лихо сталося, то раджу — не геройствувати, не намагатися перенести грип на ногах, а грамотно лікуватися у фахівця. Нашому організму, ослабленому несприятливими екологічними умовами, незбалансованим харчуванням, шкідливими звичками, важко протистояти підступному вірусу.

Тому давайте налаштуємося на оптимістичну хвилю і негайно займемося профілактикою, бо лікування коштуватиме дорожче. Правильно вибрані методи профілактики допоможуть уберегтися від захворювання чи хоча б полегшити його перебіг, уникнути ускладнень.