UA / RU
Підтримати ZN.ua

Гендерна медицина стверджує: органи мають стать

Фармаколог Флавія Франконі стверджує, що для успішнішого лікування чоловіків і жінок слід ретельніше вивчати ефективність різних лікарських препаратів із урахуванням статі пацієнта.

Фармаколог Флавія Франко­ні стверджує, що для успішнішого лікування чоловіків і жінок слід ретельніше вивчати ефективність різних лікарських препаратів із урахуванням статі пацієнта.

«Настав час, коли медицина мусить визнати й оцінити відмінності між чоловіком та жінкою. Лише так можна гарантувати рівно­цінне лікування для всіх. Подобається нам це чи ні, стать впливає на здоров’я. Цей факт надто довго ігнорували, внаслідок чого страждали жінки. Більшість медичних досліджень проводиться на чоловіках або на чоловічих особинах тварин. Потім результати переносяться на жінок, так якби вони були «маленькими чоловіками», за винятком репродуктивних органів. У цьому сенсі можна говорити про «гендерну сліпоту» - такий аспект, який не дозволяє забезпечувати краще лікування обом статям», - каже фармаколог.

«Те, що ефективно впливає на чоловічий організм, не може так само ефективно впливати на жіночий. Існують препарати, котрі не дають бажаного результату або викликають сильніші побічні ефекти. Наприклад, протизапальні нестероїдні препарати, що їх дуже часто приймають жінки, досліджувалися на чоловіках. Те ж саме можна сказати й про антидепресанти, які викликають у жінок сильні побічні ефекти, тощо.

В Італії від остеопорозу - хвороби, котра вивчалася переважно на жінках, - страждають 800 тисяч чоловіків. Про причини і розвиток цього захворювання в чоловіків нічого не відомо. Варто також сказати про пухлини молочної залози. Кількість таких захворювань серед чоловіків мала, але вкрай рідко лікарі зразу ставлять правильний діагноз, ризикуючи змарнувати дорогий час», - стверджує Флавія Франконі.

Мета гендерної медицини - продемонструвати, що серце, мозок, печінка, легені слід розглядати як чоловічі або як жіночі органи. Медицина мусить враховувати відмінності в процесах, котрі відбуваються в організмах чоловіка і жінки, визначаючи тактику лікування та захисту їхнього здоров’я. Вона підкреслює, що неправильний підхід до функціональних особливостей організму найбільше шкодить здоров’ю жінок, хоча від нього страждають і чоловіки.

Джерело: La Stampa