UA / RU
Підтримати ZN.ua

Євпаторія: нове обличчя давнього курорту

«Ну ти даєш! Ми ж нічого не знали про твоє кримінальне минуле!..» — жартують мої друзі, розглядаючи одну зі старих фотографій у нашому сімейному альбомі...

Автор: Павлина Семиволос

«Ну ти даєш! Ми ж нічого не знали про твоє кримінальне минуле!..» — жартують мої друзі, розглядаючи одну зі старих фотографій у нашому сімейному альбомі. А знімок той і справді неабиякий. Уявіть традиційне фото на пам’ять, де зображені хлоп’ятка і дівчатка, одягнені в абсолютно однакові костюмчики: темно­сині штанці і смугастенькі кофтинки. Час і місце дії — 1970ті, літо, Євпаторія, санаторій «Зміна».

Чесно кажучи, крім фотографії, про те перебування у Євпаторії не залишилося практично ніяких спогадів. Зате торішню поїздку в це місто пам’ятаю чудово. Елегантна архітектура центральної вулиці Дуванівської... «Іграшковий», столітній трамвайчик, який, втім, дуже бадьоро бігає... Дивовижні караїмські кенаси і містичний монастир дервішів... Ну і, звісно ж, чудесне море, пісок, чайки... Євпаторія заспокоює, умиротворяє і налаштовує на ліричний лад. А ще цьому місту властива справжня інтелігентність — якість, на жаль, давнимдавно втрачена більшістю його кримських «побратимів».

Звісно, крім ідилічно­пасторальних залишилися в пам’яті й інші «карби», пов’язані з проблемами знаменитого курорту. З них і почалася наша розмова з міським головою Євпаторії Андрієм ДАНИЛЕНКОМ.

— Андрію Петровичу, мені б хотілося розпочати з питання, яке принаймні торік було для Євпаторії більш ніж актуальним. Маю на увазі проблему тендерів на дитячий відпочинок, які проводилися різними дер­жавними фондами. За результатами цих тендерів, у 2006-му вийшло так, що унікальному кліматичному курорту, яким є Євпаторія, протиставили просто дешевші регіони. Тобто спрацював принцип «краще гірше, та більше». Як ваші справи нинішнього року? Чи приїдуть «тендерні» діти до Євпаторії цього літа?

— Протягом ряду років багато здравниць Євпаторії, беручи участь у тендерах, які проводив Фонд соціального страхування, мали можливість планувати свою заповнюваність на наступний рік. У зв’язку з тим, що на 2007-й не було визначено власний бюджет Фонду соціального страхування, який передбачає, зокрема, пільги на путівки, він запропонував переможцям 2006-го працювати за цінами й умовами минулого року. Було припинено процедуру закупівлі послуг із санаторно-курортного лікування. Багато євпаторійських установ відмовилися працювати на цих умовах через низьку ціну на путівки, яка не відповідає нинішнім витратам.

Передбачається, 7 березня 2007 р. Міністерство праці і соціального захисту населення України централізовано проведе тендер з оздоровлення дітей із зон радіонуклідного забруднення. А поки що ситуація із заповнюваністю здравниць досить складна. Із 35 санаторно-курортних установ, які функціонують у Євпаторії цілий рік, сьогодні працюють 20. У них відпочивають трохи більш як чотири тисячі людей. Хоча це на тисячу більше, ніж в аналогічний період минулого року, ці показники не тішать. Практично не заповнені такі здравниці, як Центральний дитячий клінічний санаторій Міністерства оборони України, «Дружба», «Маяк». А вони либонь — серед найкращих санаторіїв із відмінною лікувальною базою і кваліфікованими фахівцями.

Змушений констатувати: така ситуація збережеться, якщо під час проведення тендерів ураховуватиметься насамперед ціна путівки (за принципом «чим дешевше, тим краще»), а не якість лікування й оздоровлення.

— А скільки в середньому коштуватиме нинішнього літа перебування дитини в євпаторійському санаторії? Ця сума набагато більша за торішню? Чи не заброньовані ще всі місця? Чи реально, скажімо, до кінця березня бажаючим купити путівки або, може, вони будуть доступні навіть у квітні-травні?

— Середня вартість дитячої путівки за один день станови­тиме 65—75 грн. залежно від наданих послуг (екскурсії, концерти, три-, чотири- або шестимісні номери). Порівняно з минулим роком вартість одного дня збільшилася на 5—10 гривень.

Путівки на літній відпочинок ще є, але багато здравниць намагаються заздалегідь укладати договори з партнерами на літо. Тому придбати літні путівки у квітні-травні для великих груп відпочиваючих буде проблематично. Розумніше заздалегідь про усе подбати і придбати путівки на нашому лютневому ярмарку, де вони реалізуються без послуг посередників.

— Останніми роками керівництво міста активно пра­цює над викорінюванням стереотипу, ніби це — виключ­но дитячий курорт. Розкажіть докладніше про те, чим Євпаторія, насамперед, звісно ж, в оздоров­чо-медичному плані, може бути цікавою і для дорослих.

— Євпаторія — бальнеологічний, грязьовий і кліматичний курорт, де на відпочинок і лікування можуть приїхати не тільки діти, але і їхні батьки. Тут практикується сімейний відпочинок, відновлювальне лікування і реабілітація дорослих із різними захворюваннями.

Сьогодні місто активно розвивається як сімейний курорт. Для цього створена інфраструктура відпочинку, що дає можливість організувати дозвілля всієї сім’ї.

Дуже важливо, що Євпаторія, на відміну, наприклад, від Ялти, не позиціонує себе як курорт для еліти. Ціни на путівки, відпочинок і лікування помірні, у розрахунку на сім’ю із середнім статком. У нас можуть запропонувати різні варіанти відпочинку: від найдешевших (15 гривень на добу за спальне місце) до дуже високих (120 доларів на добу за перебування сім’ї в котеджі).

Безумовно, Євпаторія — лікувальний курорт. Тут можна не лише загоряти, купатися в морі, але й пройти обстеження і полікуватися. Доведено високу ефективність лікування хворих із проблемами органів опорно-рухового апарата, дихання, серцево-судинної системи, із гінекологічною патологією, урологічною (зокрема чоловіче і жіноче безпліддя), із захворюваннями шкіри, периферичної нервової системи.

Нині, наприклад, дуже актуальна проблема лікування деформуючого артрозу. Це захворювання у всьому світі має епідемічний характер. На нашому ж курорті за багато десятиліть напрацьовані унікальні методики боротьби з цією недугою, які передбачають використання грязе- і бальнеолікування, гідрокінезотерапії, лікувальної фізкультури, сучасних методів апаратної фізіотерапії.

Сьогодні ми активно пропагуємо Євпаторію і як питний курорт. У центрі міста побудовано безкоштовний бювет мінеральної води. За своїми характеристиками вона не поступається знаменитій Моршинській.

— Торік у Євпаторії почалося будівництво грандіозного аквапарку. Точніше — цілого казкового міста, такого собі симбіозу аквапарку і Діснейленду. Коли він прийме перших відвідувачів?

— Ви маєте рацію, створюється не аквапарк, а справжній центр розваг. Там будуть елементи й аквапарку, і містечка атракціонів, і Діснейленду. Планується будівництво кількох черг. Сподіваюся, перша, яка передбачає спорудження сучасних атракціонів, буде готова вже цього літа. Атракціони будуть поставлені з Росії й Італії. В Україні таких розважальних комплексів поки що немає.

У парку розваг буде три зони: екстремальна, сімейна і дитяча. Серед атракціонів — вежа вільного падіння, катальні гірки, гойдалки, колеса огляду. Режим роботи — цілорічний, для чого планується побудувати і закриті павільйони. Передбачається благоустрій усієї території і насадження рідкісних тропічних і субтропічних рослин.

Думаю, десь через півтора року ми матимемо дуже цікавий об’єкт. До слова, нинішнього року плануємо побудувати в Євпаторії ще один аквапарк, роботи розпочнуться вже незабаром.

— Однією з відмінних рис вашого міста є його надзвичайна міжконфесійна толерантність. Красномовне свідчення цього — так званий малий Єрусалим, де на території у два квадратні кілометри зосереджені мусульманська мечеть, православний храм, давній монастир дервішів і караїмські кенаси. Знаю, торік проводилася активна робота зі створення однойменного екскурсійного маршруту. Коли він почне працювати?

— А він уже працює. Скажу більше, ним уже дуже активно цікавляться туристи з різних країн.

З огляду на 2500-річну історію нашого міста, виконком приділяє велику увагу відновленню і реконструкції історичної частини Євпаторії. Безумовно, її головна окраса — старе місто. Як ви правильно підкреслили, тут на невеличкій території розташовані храми різних релігій. Мечеть — через дорогу від православного собору, синагога по сусідству з караїмським храмом, а від вірменської церкви рукою подати до оселі дервішів... Енергетика у старого міста незвичайна!

Саме тому міська влада вирішила створити тут унікальний туристичний маршрут під умовною назвою «Малий Єрусалим», реконструювавши стародавні вулички і храми, відновивши бруківки і навіть середньовічні фортечні ворота. Маршрут починається від храму давнього народу — караїмів.

Старий район Євпаторії багато в чому зберіг планування кварталів середньовічного міста. Бруківка, вузькі покручені вулички, глухі стіни і паркани, повиті виноградником арки — усе це збережені прикмети середньовічного Гьозльова. Його вулиці ведуть до місця, яке у Гьозльові було священним. Там стоїть єдина у своєму роді велична мечеть Хан-Джамі. У XVI столітті її побудував відомий турецький архітектор Ходжі Сінан. Сьогодні мечеть діюча і передана мусульманській громаді міста. Звідси, з білосніжних мінаретів, над сусідніми вулицями луною розноситься наспівний голос муедзина, перегукуючись із дзвонами Свято-Миколаївського собору, розташованого через дорогу.

До речі, нещодавно в місті відбулась етнографічна конференція, у якій брали участь екскурсоводи з усього Криму. Переконаний, після екскурсії по новому маршруту вони подивилися на Євпаторію зовсім іншими очима.

— Чим ще Євпаторія туристична планує здивувати своїх гостей нинішнього літа?

— Ну, багато про що я вже, погодьтеся, розповів. Двома словами ж відповісти на ваше запитання можна так: оновленими вулицями і новими екскурсійними маршрутами, атракціонами, новими дитячими майданчиками, упорядженими пляжами. Готується і велика культурна програма — фестивалі, концерти, конкурси.

— Зрозуміло, гостям — усе найкраще. І навіщо їм знати, яких часом величезних зусиль коштує «тримати марку». Адже не секрет, що в Євпаторії (як, на жаль, і в більшості вітчизняних курортів) вистачає проблем. І, напевно, головна, — м’яко кажучи, неуважність держави до своїх унікальних рекреаційних зон...

— Санаторно-курортна і туристична сфера АРК — конкурентоспроможна, причому у світовому масштабі, галузь. Достатньо тільки пригадати, що в Криму розташовано понад 630 здравниць. Нехай вони різного рівня, різної комфортності, але все одно це величезний потенціал, надзвичайно потужна лікувально-діагностична база. І дивно, що ми часом пропагуємо всілякі європейські, світові курорти, забуваючи про своє.

Мені здається, головна проблема в тому, що на сьогоднішній день не реалізоване положення Закону України «Про курорти», котре передбачає створення центрального органу виконавчої влади, який проводитиме курортну політику. А поки що різним міністерствам по черзі доручають курирувати цю галузь, не зважаючи на те, що вона справді унікальна, своєрідна і там повинні працювати професіонали.

— «Підняти кримські курорти можна буквально за три-чотири роки. Усе, що для цього потрібно, — організувати безперебійну подачу води, відремонтувати дороги, упорядкувати комунікації. На все вистачило б 200—300 млн. грн. — не шалені гроші навіть для самої АРК». Це — майже дослівне ваше висловлювання річної давнини. Що можемо констатувати через 12 місяців: підйом пішов чи?..

— На жаль, через рік можна сказати: політика щодо міст-курортів не змінилася. Створюється враження, що про них згадують тільки тоді, коли приїжджають на відпочинок. Потім усе повертається на круги свої. Природно, майбутнє Криму можна розглядати тільки з погляду пріоритетності в розвитку саме курортних міст. На словах це сьогодні декларується, але фінансові потоки, як і раніше, «розмазуються» по всіх регіонах автономії і ніякої пріоритетності не проглядається.

Більш того, другий рік поспіль під час затвердження держбюджету ухвалюється рішення, що частина коштів від продажу кримської землі (конкретно — 35 відсотків) йде на потреби АРК. З цим можна було б погодитися, оскільки ці гроші могли б концентруватися і спрямовуватися, скажімо, на розвиток інженерних мереж водопостачання кримських курортів. Але, знову ж таки, усе робиться за принципом «кожній свашці по ковбасці». Тому пріоритетності поки не видно, хоча є державні програми розвитку Євпаторії, Ялти, Судака... Їх дуже вміло використовують, коли відстоюють кримський бюджет, їх наводять як аргументи для того, щоб одержати додаткові гроші на Крим. І начебто Київ із цим погоджується, і теоретично цільові кошти виділяються... Але потім, на жаль, на кримському рівні відбувається їхній перерозподіл.

— З 26 лютого в Євпаторії уже вдруге проходитиме туристичний ярмарок. Отже, результати торішньої виставки виправдали очікування організаторів і учасників?

— Поза всякими сумнівами. Нинішній туристичний форум пройде з 26 по 28 лютого. Його офіційна назва —
II Міжнародний ярмарок «Но­ве обличчя давнього курорту». Сподіваємося, він залучить ще більше потенційних покупців путівок не тільки на літній сезон, але й на міжсезоння.

У рамках акції відбудеться, зокрема, круглий стіл, де обговорюватимуться актуальні проблеми медичної реабілітації, відновлювального лікування на євпаторійському курорті. Очікується приїзд багатьох учасників із різних регіонів України, Росії та Білорусі. Тож ласкаво просимо!