UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт: Слід переглянути систему покарань для неповнолітніх

Наявну система реагування на протиправну поведінку неповнолітніх слід змінити, оскільки вона не ...

Наявну система реагування на протиправну поведінку неповнолітніх слід змінити, оскільки вона не дозволяє адекватно впливати на юних правопорушників, переконаний начальник відділу профілактики правопорушень департаменту кримінальної міліції у справах дітей Олексій Лазаренко.

«Потрібно переглянути існуючу модель реагування на злочинну поведінку неповнолітніх», — заявив він в коментарі для «Дзеркала тижня».

На думку чиновника, відсутність чітко врегульованого законодавством механізму альтернативного реагування на подібні правопорушення призводить до того, що судді або дають юним порушникам реальні терміни ув’язнення, або випускають їх без яких-небудь реальних виховних заходів.

«Такі альтернативні способи покарання, як штраф, який не можна застосовувати до непрацюючих підлітків, або громадські роботи, за якими з боку держави не ведеться належного контролю, на практиці себе не виправдали, — констатував він. — Отже, суддям нічого не залишається, як саджати неповнолітніх у в’язниці або звільняти їх від кримінальної відповідальності з обов’язковими заходами виховного характеру, на жаль, не визначеними законом».

Олексій Лазаренко вважає, що у разі звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності без реального проведення виховних заходів різко зростає вірогідність повторних правопорушень. На думку експерта, альтернативою може стати практика відновлювального правосуддя.

«В багатьох країнах Європи вже давно застосовується новий підхід до реагування на злочини, скоєні неповнолітніми, у вигляді так званого відновлювального правосуддя, коли судом дається шанс на договірній основі відшкодувати фізичні, матеріальні й емоційні збитки потерпілому, і у такий спосіб узяти на себе відповідальність за скоєний злочин», — повідомив він.

Детальніше читайте у статті Олександри Тимощук «Ювенальна юстиція — шанс для неповнолітніх правопорушників» у свіжому номері «ДТ».