UA / RU
Підтримати ZN.ua

Економічне оздоровлення? Туристичне відродження!

Після трирічного періоду стагнації 2004 рік для міжнародного туризму виявився на диво вдалим. Кільк...

Автор: Оксана Приходько

Після трирічного періоду стагнації 2004 рік для міжнародного туризму виявився на диво вдалим. Кількість жителів Землі, які вирушили на відпочинок за кордон, сягнула рекордних 760 мільйонів чоловік, а темпи зростання цього показника, що становили 10 відсотків порівняно з попереднім роком, виявилися найвищими за останні 20 років.

Ці дуже оптимістичні дані Всесвітня туристична організація не випадково оприлюднила на спеціальній прес-конференції, організованій у Таїланді. З одного боку, саме туристична інфраструктура Південноазійського узбережжя Індійського океану найбільше постраждала від торішнього грудневого цунамі. З іншого, — саме тут торік були зареєстровані найвищі темпи зростання туристичного сектора — 29 відсотків.

Не менш швидкими темпами збільшувалися й турпотоки на Тихоокеанське узбережжя. Двадцятивідсотковий приріст продемонстрував Близький Схід, удвічі менший показник був досягнутий на обох американських континентах. Темпи прискорення Африки (сім відсотків) і Європи (чотири відсотки) видаються дуже скромними порівняно з середньосвітовими. Проте для цих регіонів вони також є своєрідним рекордом.

Основною причиною стрімкого відродження туристичної галузі стало загальне оздоровлення глобальної економіки. Позитивну роль відіграли і мінімізація загрози епідемії САРС, і зниження курсу американського долара відносно євро. Зокрема у тих країнах, туристична привабливість яких через спалах атипової пневмонії 2003 року зменшилася, нині приріст кількості іноземних туристів сягнув 30 (!) відсотків. Зате різке зростання цін на нафту й нагнітання страху перед терористичними актами особливого ефекту, всупереч прогнозам численних експертів, не мали.

Саме Європа, яка торік продемонструвала найнижчі темпи зростання свого туристичного сектора, наразі залучає велику частку глобального потоку туристів — 414 мільйонів чоловік. Щоправда, всередині континенту спостерігається далеко не рівномірна динаміка: якщо Західну Європу в 2004 році відвідало лише на два відсотки більше туристів, ніж у попередньому, то Центральну та Східну — на вісім відсотків. Середземномор’я залучило всього лише на три відсотка туристів більше, північноєвропейські країни — на сім.

Азію й узбережжя Тихого океану, де були зареєстровані найвищі темпи приросту, відвідали лише 154 мільйони туристів. І це свідчить про те, що туристичний потенціал цих регіонів ще не використовується повною мірою. Зате обидва американських континенти, хоча й продемонстрували дуже непогані «туристичні» результати, так і не дотягнули до свого ж рекорду — 128 мільйонів чоловік, — зупинившись лише на 124 мільйонах. При цьому окремі країни дали усереднені показники, які дуже відрізнялися. Так, Уругвай станом на листопад 2004-го демонстрував 28 відсотків приросту потоку іноземних туристів, Чилі — 14 відсотків, зафіксовані на жовтень. Навіть багатостраждальна Аргентина за три квартали зуміла залучити на 11 відсотків більше іноземних гостей, ніж за аналогічний період 2003 року.

Особливої уваги на вищезгаданій прес-конференції удостоїлася ситуація, пов’язана з розвитком туризму на Африканському континенті. Середній по континенту показник приросту — сім відсотків — Північній Африці вдалося довести до 17. Зате в найбідніших африканських країнах, які розташовані південніше пустелі Сахари, побувало лише на один відсоток туристів більше, ніж у 2003 р. Загальна кількість іноземних туристів, які відвідали цей континент торік, становила 33 мільйони чоловік. Уперше цей показник вдалося перевершити Близькому Сходу, який за той самий період відвідало 35 мільйонів чоловік. При цьому темпи зростання туристичного сектора цього регіону за минулий рік сягнули 20 відсотків.

Коментуючи ці результати, генеральний секретар Всесвітньої туристичної організації Франческо Франжіаллі підкреслив: туристичний сектор, попри всі трагічні події, демонструє свою виняткову життєздатність і вміння долати труднощі. Тим самим він робить дуже важливий внесок у швидке відродження найуразливіших регіонів.