Першими про наближення Нового року оповіщають святково прикрашені вітрини магазинів та універмагів. З цього й розпочинаються щорічні муки всіх батьків — що подарувати своєму обожнюваному маляті цього разу, чим потішити його у свято, і яким воно має бути, щоб запам’яталося надовго.
— Щасливим, — переконаний дитячий психолог Валентина Юдіна. — Адже для маляти що важливо? Святковий настрій, відчуття казки, дива. Дуже важливо створити в домі радісну, таємничу атмосферу, вміло піднести навіть найпростіший подарунок. Приміром, до коробки звичайних цукерок покласти «казковий» лист від Діда Мороза — усе в блискучих сніжинках, написане «срібним» чорнилом, із таємничим штемпелем. І обов’язково має бути справжня ялинка чи сосна. Запах хвої, таємниче мерехтіння іграшок усе життя нагадуватимуть дитині про найщасливіші дні дитинства, інколи допомагаючи долати різні життєві негаразди.
— Як бути, якщо дитина запитає: «Чому Марійці подарували будиночок для Барбі, а мені лише набір цукерок?»
— Звичайно, ситуація складна. Проте не варто вдаватися в глибокодумні пояснення про несправедливість та соціальну нерівність, які існують у світі. Навіщо наштовхувати дитину на такі сумні міркування? Краще сказати приблизно так: «Не важливо, який подарунок тобі подарували. Головне, що він чарівний, від самого Діда Мороза. Адже ти знаєш, у нього є величезний мішок, повен подарунків. Який витягнув — такий і дарує. Можливо, наступного разу тобі перепаде якась іграшка». І жодних «панікерських» настроїв: дитина сприймає дійсність такою, якою її подають батьки.
— Яким подарункам зрадіє маля, і взагалі — скільки їх має бути?
— Напевно, кожна мати, якщо вона цікавиться уподобаннями своєї дитини, знає, чому вона щиро зрадіє. Звичайно, можна вдатися до старого випробуваного способу — разом написати листа Діду Морозу. Коли мої діти були маленькими, ми теж писали такі послання, та я завжди намагалася подарувати щось таке, що дитина дуже хотіла б мати, однак з якоїсь причини не зазначила у «переліку подарунків». Адже чарівний подарунок має бути сюрпризом.
Деякі батьки намагаються «заощадити»: і подарунок зробити, і придбати корисну для дитини річ. Та мало якій дитині хочеться отримати в подарунок нову шубку чи чобітки — хіба що це «блакитна» мрія. Дочка моєї подруги, коли їй було років десять, мріяла про казкову сукню, «обсипану золотом, сріблом і коштовним камінням». На Новий рік їй подарували кілька дрібних, потрібних будь-якій дівчинці речей — косметичку, заколку, альбомчик для всіляких дівчачих записів і велику коробку, перев’язану стрічками, в якій виявилася найсправжнісінька «чарівна» сукня і черевички: подруга таємно від дочки замовила вбрання в ательє. Захопленню дитини не було меж, вона майже всі новорічні канікули проходила у вбранні, уявляючи себе то Попелюшкою на балу, то Золотоволоскою, то принцесою.
Хоча, безперечно, певну користь зі свята усе ж можна видобути: подарувати якусь гру, що розвиває дитину (приміром, якщо дитина захоплена комп’ютерними іграми), конструктор, дитячий пилосос (якщо дитина не любить прибирати іграшок, то це чудовий спосіб привчити до порядку — адже пилососити можна лише прибрану кімнату), пральну або швейну машину, яскраву гарну мочалку.
Якщо ж говорити про кількість подарунків, то їх може бути скільки завгодно. Тільки слід врахувати: щоб дитина не розгубилася, вони мають бути різними. Під ялинку чи під подушку можна покласти один «головний» подарунок (приміром, конструктор чи залізницю, які вона дуже хотіла) і кілька дрібних. Та, крім іграшок і цукерок, Дід Мороз може покласти квитки на святковий спектакль, у цирк, на цікаву виставку, дитину можна повести в її улюблений «Макдональдс».
— Деякі батьки намагаються перед святом приструнити малюка, вдаючись до шантажу: «Погано себе вестимеш (учитимешся, не прибиратимеш у кімнаті й т.п.), Дід Мороз тобі нічого не подарує».
— Хоч як дивно, однак такий спосіб виховання малоефективний. Дитина, звичайно, задумається — та лише на хвилинку, не довше. Набагато дійовіше говорити саме навпаки: «Ось бачиш, ти сьогодні постаралася й швидко з’їла кашу. Молодець! Дід Мороз зараз літає і все бачить. Він обов’язково такій гарній дитині щось подарує». Принаймні п’ятирічного сина наших друзів такі слова надихали на нові «подвиги». А після наступного «хорошого вчинку» він мрійливо казав: «Може, Дід Мороз подарує мені багато подарунків?»
— З якого віку маляті можна влаштовувати справжнє новорічне свято з ялинкою, Дідом Морозом, подарунками?
— Тут потрібно враховувати індивідуальні особливості дитини. Та все ж, на мій погляд, не варто влаштовувати гучне свято, якщо в домі є новонароджений або зовсім маленька дитина — для них небажані будь-які зміни в розпорядку дня. Гамірне свято, зміни в обстановці його можуть злякати, викликати нервовий стрес. У результаті малюк погано спатиме вночі, плакатиме, надовго виб’ється «із колії». Якщо в дитини старшого віку казкова обстановка в кімнаті викликає захоплення, то маля до року вона може дуже перелякати. Тому якщо в сім’ї кілька дітей, то святково прикрашати краще не дитячу кімнату, а будь-яку іншу. Маля має спати у своєму улюбленому ліжку у звичній атмосфері.
Одна моя клієнтка розповідала, як напередодні Нового року відправила півторарічне маля гуляти з бабусею, а сама з чоловіком вирішила прибрати кімнату до свята. Вони поставили ялинку, через що довелося зробити перестановку в кімнаті, під стелею розвісили гірлянди, на вікна наклеїли сніжинки. Коли маля повернулося з прогулянки і зайшло до кімнати, то злякано всілося на диван і почало оглядати кімнату. Дитина заспокоїлася, коли подивилася вгору і побачила на стелі знайому від народження люстру, — лише тоді вона зрозуміла, що потрапила саме додому.
«Проколи» трапляються і з ялинкою. Інше однорічне маля з цікавістю підійшло до прикрашеної батьками ялинки, торкнулося гілки і вкололося. Все, більше дитина до ялинки не те що не підходила, а навіть не дивилася в її бік — образилася.
Тому таких маленьких до нового і незвичного слід привчати поступово, бажано у матері на руках. Піднести до ялинки — хай маля відчує новий для нього запах хвої, провести його пальчиками по голках — нехай побачить, що гостя безпечна, приємна не лише на запах, а й на дотик. Прикрашати ялинку краще не звичайними іграшками, які продаються в магазині, а зробленими власноруч — загорнутими у фольгу горіхами, цукерками чи звичайними дитячими іграшками. Гарно й жодної небезпеки, що розіб’ються. До речі, про безпеку ялинкових прикрас варто подумати і в тому випадку, коли в сім’ї доросліші діти. Дешевий китайський ширвжиток досить часто просто небезпечний, особливо якщо йдеться про електрогірлянди й піротехніку. Таїть у собі небезпеку й звичайний «дощик» — у деяких дітей він може викликати сильну алергію.
— У спогадах багатьох знаменитостей обов’язковим атрибутом новорічних святкувань були костюмовані бали або дитячі спектаклі.
— Мені здається, це найкращий варіант організації новорічного свята, особливо якщо ви збираєтеся відзначати його галасливою компанією. Адже весь вечір сидіти за столом, хай навіть із різноманітними солодощами, дітям не цікаво. Та й дорослим, якщо їх як слід «розворушити», дуже сподобається брати участь у спектаклі. Нині для цього є всі можливості: продаються сценарії спектаклів, можна взяти напрокат будь-які костюми.
Для своїх дітей я влаштовувала таке лише один раз і, чесно кажучи, дуже шкодую: вони досі згадують лише те свято. Тоді ми домовилися з друзями, в яких були діти, влаштувати справжнє дитяче свято: із величезною ялинкою, справжніми Дідом Морозом і Снігуронькою, подарунками та спектаклем про крокодила Гену і Чебурашку. Готувалися тижнів два: шили костюми з марлі і старих суконь, підбирали реквізит (Гена, приміром, грав на своїй улюбленій гармошці), клеїли декорації, репетирували пісні та сценки. Мороки було чимало, зате захоплення потім — море.
— До якого віку маля може вірити в Діда Мороза? Коли розповісти йому правду?
— Чесно кажучи, я сама і досі у нього вірю. У моєму житті кілька разів саме під Новий рік траплялися події, які я нічим іншим, як подарунком від Діда Мороза, пояснити не можу. Адже недарма кажуть: «Кожному дано за вірою його». Якщо хтось вірить у диво — хай йому буде не п’ять років, а всі п’ятдесят — це диво з ним обов’язково станеться. Тому, на мій погляд, не варто передчасно розлучати дитину з казкою, «просвіщати» щодо того, хто насправді приносить подарунки, знімати з найулюбленішого свята покрив таємничості та чарів. Дитина й сама підсвідомо розуміє, що дива бувають лише в казках, та все-таки сподівається і, всупереч здоровому глузду, вірить. А що може бути прекрасніше за очікування дива?