UA / RU
Підтримати ZN.ua

Дістати до печінок. І нирок

Є в Україні місце, де професійно дістають до печінок. У прямому і найкращому значенні слова. Йдеться про Моршин — один з найвідоміших курортів країни.

Автор: Павлина Семиволос

Є в Україні місце, де професійно дістають до печінок. У прямому і найкращому значенні слова. Йдеться про Моршин - один з найвідоміших курортів країни, де допомагають людям із захворюваннями печінки, жовчовивідних шляхів, із цукровим діабетом і патологіями шлунково-кишкового тракту.

У нинішні кризові часи зміни на краще - велика рідкість. Тому вдвічі втішно, коли такі зміни істотні. Саме цим може похвалитися найбільший санаторно-курортний комплекс (СКК) міста «Моршинкурорт». Один за одним реконструюються його санаторії. Тільки за минулий рік цілком оновився фізіотерапевтичний поверх бальнеолікарні, зараз доустатковується кабінет спелеотерапії. У планах - будівництво СПА-комплексу з великим басейном. Але навіть тоді, підкреслює заступник генерального директора СКК Микола Фурманюк, путівки будуть доступні пересічним громадянам. До слова, сьогодні доба перебування (проживання в одному з санаторіїв «Моршинкурорту», триразове харчування, обстеження та комплекс призначених лікарем процедур) коштують від 226 до 340 грн.

Справжня гордість «Моршинкурорту» - капітально оновлений і відремонтований лікувально-діагностичний центр.

- Ми, зокрема, виконуємо такі дослідження, які не спроможні здійснити навіть деякі обласні лікарні, - розповідає головлікар згаданого центру Ніна Половинко. - Наприклад цитологічні. Далеко не в усіх є ті ж таки кабінети дуоденального зондування. А що стосується апаратури, то, повірте, нам часом заздрять навіть столичні професори. Черг під кабінетами у нас не буває - пацієнтам призначають час прийому. Крім того, кабінети обладнані всім необхідним: скажімо, приходячи до хірурга на перев’язку, хворому не треба турбуватися ні про бинти, ні про щось подібне.

Розповіли моршинські лікарі й цікаві, не всім відомі речі, пов’язані з тамтешнім лікуванням. Виявляється, твердження про сезонну ефективність мінеральної води - не більше ніж міф. Приїжджати на курорт треба тоді, коли в людини загострюється хвороба. Трапляється це, як правило, навесні й восени, звідси і виник міф. Тим, хто страждає на цукровий діабет, фахівці настійно рекомендують проводити в Моршині червень: виявляється, одночасне споживання води і чорних ягід, яких тут у цю пору вдосталь, дають просто приголомшливий ефект.

Міфом є і твердження, що Моршин конкурує з іншим знаменитим українським курортом - Трускавцем. Дійсно, і тут, і там допомагають людям із захворюваннями ШКТ. Але! У кожного - своя спеціалізація. Головний лікувально-оздоровчий напрям Трускавця, безперечно, урологія. Не можна порівнювати ці міста і за масштабами. Якщо Моршин - камерний й затишний, то Трускавець - такий собі курортний мегаполіс, що активно забудовується великими багатоповерховими комплексами.

Мають обидва міста й чимало спільного. Як і в Моршині, серед санаторно-курортних закладів Трускавця є лідер - ЗАО «Трускавецькурорт», найпотужніший комплекс, здатний одночасно прийняти понад чотири тисячі відпочивальників (вартість проживання - від 222 до 450 грн. на добу). Як і «Моршинкурорт», його трускавецький «колега» теж переживає стадію інтенсивної модернізації.

Одне з головних надбань останніх років - вілла «Kristina», перший готель вищого сегмента в системі «Трускавецькурорту». Це готель на 27 номерів, розташований у центрі міста, у безпосередній близькості від центрального бювета і парку. Вартість проживання у двомісному номері в низький сезон (із включеним сніданком і можливістю користуватися СПА-зоною) - 600 грн. на добу. Слід зазначити, що на відміну від більшості наших дорогих готелів, які уперто не хочуть переймати західні стандарти, тут усі номери обладнані безплатним wi-fi, крім того, відвідувачі не мусять доплачувати за паркінг.

«Трускавецькурорт», як і «Моршинкурорт», має абсолютно виправданий привід для гордості. Це - суперсучасний «Мед-палас», що складається з трьох комплексів - СПА-зони, водолікарні та діагностичного центру. Як і в Моршині, ціни тут (принаймні порівняно зі столичними) цілком прийнятні. Скажімо, аналіз крові за 24 параметрами коштує 60 грн. У Києві аналогічна маніпуляція на аналогічному ж апараті обійдеться у 180. А ще недавно тут з’явився апарат для літотрипсії - безопераційного дроблення каменів у нирках. Що, за твердженням головлікаря діагностичного центру «Мед-паласу» Юрія Круглія, у поєднанні з питтям знаменитої трускавецької води «Нафтуся» дає чудовий результат.

Прикро інше. На тлі перелічених втішних змін у санаторно-оздоровчому сегменті обох курортів практично немає поліпшень у самих містечках. Гуляючи в чудовому моршинському парку, сьогодні, як і два роки тому, ризикуєш підвернути ногу: доріжки вже, напевно, й забули, коли ремонтувалися востаннє. У Трускавці центральна площа перед головним бюветом схожа на базар-вокзал: в одне вухо горлає шансон, в інше - його перекрикують зазивачі на концерти приїжджих зірок… Якась, м’яко кажучи, не сприятлива максимальному розслабленню і спокою атмосфера, котрою, за ідеєю, повинні вирізнятися бальнеологічні курорти.

За організацію прес-туру автор дякує Асоціації журналістів «Туристичний прес-клуб України».