Серед мистецтв, які прикрашають і тим самим покращують наше життя, одним із найдавніших
і найвиразніших
є мистецтво книжки.
Микола Реріх
Батьки скаржаться, що сучасні діти зовсім не читають книжок. Вони весь день дивляться телевізор, бавляться на комп’ютері чи ігрових приставках, годинами «висять» на телефоні, час від часу гортають яскраві журнали. Але ж слід пам’ятати, що дитина лише тоді полюбить читати, якщо в її родині це роблять залюбки. При нашій щоденній завантаженості справами так важко знайти вільну хвилинку, щоб просто почитати. Хіба дорогою на роботу у тьмяно освітленому вагоні метро ми проглядаємо щось «легеньке» зручного кишенькового формату або ж читаємо видання, необхідні для підвищення кваліфікації. Але нам бракує часу читати вдумливо й зосереджено книги, які дають справжню насолоду, зміст яких обговорюється із рідними чи друзями...
Любов до книжки (хоч як банально це звучить) прищеплюється з дитинства. Коли починати? Мабуть, тоді, щойно ви дізнаєтеся про свою вагітність. Науково доведено, що вже в сім місяців внутрішньоутробного розвитку дитинка «чує», коли до неї звертаються. Чому б не почати читати малюкові казки чи віршики. Це допоможе мамі поринути у добрий казковий світ дитинства, заспокоїть її, налаштує на позитивну хвилю. Татові теж не слід уникати таких читань, бо дітки краще чують чоловічий голос, аніж жіночий.
Ми з чоловіком практикували такі читання і навіть в одній із казок знайшли ім’я для нашого малюка. Дивовижно, але наш синочок найбільше любить саме той віршик про «зайчика і перший сніг», який йому найчастіше читали, коли він ще був «у животику».
Книжки для найменших мають бути з твердими сторінками (адже їх можна пробувати на зуб і важко порвати). Є навіть книжечки, з якими можна плавати у ванні! Перші читання починаються з найпростіших пояснень і запитань: «Дивися — це киця, вона біла і пухнаста. А хто це на наступній сторінці?»
Виділіть малюку його власну полицю для книжок. Нехай дитина самостійно поскладає на неї свої улюблені казки. За бажання вашого юного читача, там можуть поселитися «чоловік у розквіті сил» Карлсон, кумедне звірятко Муммі-Троль з компанією, сміливий і рідний Котигорошко або надсучасний малий чарівник Гаррі Поттер.
Якщо в дитини є улюблені кіно чи мультфільм, варто придбати книжку, на основі якої їх створено. «Знаєш, у цій книжці є стільки цікавого, чого немає у фільмі. Хочеш дізнатися, що саме...» — приблизно так можна заохотити малюка до читання.
Можна також вигадати цікаву історію про необхідність читання. Моя мама, наприклад, розказала мені історію про ведмедика, який потрапив у халепу, і виручити його могла тільки я (тоді зовсім маленька дівчинка). Досі пам’ятаю, як намагалася скласти букви, щоб прочитати записку, написану ведмедиком...
Учитися читати легше за компанію. Цікаво — якщо вчаться читати кілька дітей, позитивні результати настають трохи швидше, ніж у тих малюків, які роблять це без друзів.
Спробуйте записати дитину в бібліотеку. Там стільки захоплюючих і барвистих книг, що в малюка виникне природне бажання дізнатися, які історії ховаються на їхніх сторінках. У бібліотеках часто бувають цікаві заходи, присвячені книгам, — автори й художники розповідають про свої нові видання, дітки декламують вірші, вивчені нещодавно...
Влаштовуйте день або хоча б вечір без телевізора. І замість того, щоб дивитися чергову серію нескінченного серіалу, посидьте зі своїм малюком і почитайте разом. Обговоріть цю книгу — які герої добрі, а які погані, на кого ваша дитина хоче бути схожою, на кого хочете бути схожим ви... Та хіба мало виникне запитань.
Важливе значення має вибір вихователя в садочку і, пізніше, вчителя у школі. Якщо вчителька байдуже ставиться до свого уроку, то ніяка сила не примусить першокласників повірити в те, що читання — дуже цікава річ. На щастя, мені і моїм однокласникам дуже поталанило з учителями літератури.
Читайте самі. Якщо батьки говорять дітям про важливість читання, але при цьому самі не мають у цьому потреби, то малюки відчують фальш і також втратять будь-який інтерес до справи. Психологи вважають, що мами й тата, які люблять читати, можуть краще вплинути на інтелектуальний розвиток своїх малюків. Поза сумнівом, діти, які люблять читати, більше можуть узяти з навчального процесу у школі, а потім і у вищому навчальному закладі. Внаслідок цього такий простий навик, як читання, може вплинути на вибір вашою дитиною професії, на її роботу і місце у цьому світі.
Одні з найкращих спогадів мого дитинства так чи інакше пов’язані з книгами. Пам’ятаю, одного разу я захворіла... мені було дуже сумно й незатишно. До мене підійшла мама, вона тримала в руці незнайому книжку. «Коли я була така, як ти, — сказала вона, — я дуже любила її. Хочеш, почитаємо разом?» — запитала. І хоча я була вже дорослою дівчинкою і давно читала самостійно, на мамину пропозицію погодилася. Книжка називалася «П’ятнадцятирічний капітан», вона належала ще моїй мамі, була без малюнків і мала пожовтілі обшарпані сторінки... Але кілька вечорів підряд не було щасливішої дитини на світі — разом із мамою ми вмощувалися на ліжко і поринали в захоплюючі пригоди юного капітана. Таке спільне читання дуже зблизило нас, і я вдячна за це моїй мамі.