Відновлення історичної пам’яті нації — процес тяжкий і болісний. Ми постійно маємо справу з ігноруванням, замовчуванням, викривленням і фальшуванням найтрагічніших сторінок історії України XX століття. Національна революція 1917—1921 років, Перша і Друга світові війни, три Голодомори (1921—1922 рр., 1932—1933 рр., 1946—1947 рр.), депортації, фізичний і моральний терор стали кривавою ознакою минулого століття. Політико-ідеологічні міфи, що їх продовжують тиражувати як доморощені манкурти, так і закордонні апологети комуністичної тоталітарної системи, мають, на жаль, неабияку підтримку в українському суспільстві. Метастази 70-річного ярма, накинутого кремлівськими політиками у вигляді опереткової державності УРСР (та окупації західноукраїнських земель Польщею, Румунією і Чехословаччиною), до цього часу даються взнаки, підживлюючи комплекс меншовартості української політичної нації. Радянський Союз, як і сьогоднішня «демократична» Росія, ніколи не був зацікавлений у перегляді найбільш контроверсійних подій нашої історії. Бо яка ж то імперія — без України?
Деякі — дуже несміливі через політичну кон’юнктуру — зрушення відбулися після помаранчевої революції. Розпочався повільний процес кодифікації злочинів проти українського народу. Серед здобутків нової влади — створення Українського інституту національної пам’яті (УІНП) на кшалт аналогічних (але тільки за назвою) інституцій у Польщі, Литві, Латвії, Чехії… УІНП, схоже, став черговою бюрократичною конторою з невизначеним статусом, таким собі «весільним генералом» при владі в дні урочистостей.
Тим часом на цій невдячній ниві вже не один рік працює («і один у полі воїн» — тут це порівняння дуже доречне) Київська міська організація Всеукраїнського товариства «Меморіал» імені Василя Стуса, що її очолює Роман КРУЦИК.
Трохи історії. Всеукраїнське товариство «Меморіал» було створено 4 березня 1989 року. Через десять років, 6 квітня 1999 року, відбулася установча конференція Київської міської організації товариства «Меморіал». Відтоді саме київська гілка «Меморіалу» перебуває в авангарді сил, які послідовно реконструюють хроніку злочинів комуністичного режиму, фіксують події і факти української історії, що потребують історичної, політичної та юридичної оцінки. 30 листопада 2001 року в київському «Меморіалі» відбулося відкриття першої в Україні постійно діючої експозиції «Забуттю не підлягає. Хроніка комуністичної інквізиції», яка в хронологічному порядку на основі фотографій, документів, наукових висновків і статистики відтворює події тоталітарного минулого України 1917—1991 рр. До речі, відкривав виставку тоді народний депутат України В.Ющенко.
— Пане Романе, з якими здобутками київський «Меморіал» завершує дев’ятий рік свого існування? Що змінилося з приходом до влади сил, які позиціонують себе як україноцентричні?
— Коли створювався київський «Меморіал», його основну мету було визначено одразу — просвітницька робота, особливо зі шкільною та студентською молоддю. Ішлося, власне, про те, щоб подати молоді правдиву історію України без комуністичних ідеологічних міфів. Нагадаю, нам надали приміщення без вікон, дверей, підлоги, будь-яких перегородок. Ми зробили ремонт: що можна було — власними силами, на решту знаходили спонсорів (до 300 тис. грн. витратили).