UA / RU
Підтримати ZN.ua

ДЕ І ЯК ВІДПОЧИВАЄ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ БОМОНД

Чим цікаві гірськолижні курорти любителям зимового відпочинку? По-перше, можна підвищити адренал...

Автор: Сергій Іваненко

Чим цікаві гірськолижні курорти любителям зимового відпочинку? По-перше, можна підвищити адреналін у крові, по-друге, абстрагуватися від рутини життя й насолодитися різноманітною системою apres-ski (дослівно «після лиж, після катання»), по-третє, весело провести час у середовищі (або «покрутитися» поруч) кіношного, бізнесового й політичного бомонду, який, полишивши повсякденні справи на два-три тижні, з’являється в горах, як правило, з кінця січня по середину березня.

Зауважимо, європейський і американський бомонд воліє заїжджати на «зимові веселощі» й оздоровлення в Альпи. Як правило, знаменитості обирають «дорогі гірські точки» у Швейцарії, Франції, Австрії та Андоррі. Малоймовірно, що вони з’являться в Татрах або в альпійській Словенії. А в наших Карпатах відпочивають «наші зірки», чергуючи веселощі зі зйомками кліпів.

Альпійські готелі, а також місцева публіка очікують приїзду відомих людей із великим нетерпінням. Кожне їх прибуття — це не лише чималі гроші, а й «зростання» рейтингу курорту. Візьмімо швейцарський Гштаад, що спеціалізується на прийомі кінозірок. Він складається з дев’яти невеликих гірських сіл, які лежать на різній висоті — Гштаад (1050 м), Шонрід (1230 м), Сааненмозер (1268 м). Курорт приваблює спокійним комфортним катанням (основні траси — сині й червоні, є кілька дуже крутих — чорних). Тоді, коли в Гштааді збираються знаменитості, проводяться престижні заходи: відкритий тенісний турнір Швейцарії та музичний фестиваль. До речі, сільце Гштаад — зона, вільна від транспорту, як і швейцарські Церматт і Саас-Фе.

Королі, банкіри й сенатори

Стомившись від гольфа та верхової їзди, узимку весь бомонд з’їжджається відпочивати на альпійські гірськолижні курорти. Королі та прем’єр-міністри, банкіри й сенатори — всі вони коли-небудь та й стають на гірські лижі. Приміром, у Санкт-Моріці. Околиці цього найпрестижнішого курорту Швейцарії забудовані розкішними віллами найбагатших людей планети, які приїжджають сюди переважно на різдвяні канікули. Санкт-Моріц нерідко називають Top of the World — «Найкращим у світі гірськолижним курортом», — і він цілком відповідає цій репутації. 50 мільярдерів світу «звили» власне затишне гніздечко на його чудових схилах. Історичний факт: Санкт-Моріц став столицею зимового туризму завдяки побиттю об заклад. 1864 року власник легендарного нині готелю «Кульм» запропонував англійському лорду Вільяму Честерфілду та трьом його друзям (вони вже неодноразово гостювали в нього влітку) провести тут два-три тижні взимку, пообіцявши оплатити всі витрати постояльців, якщо в них з’явиться бодай найменший привід для незадоволення. Ризик повністю виправдався: четверо англійців заклали «перший камінь» у фундамент нового зимового курорту.

А ось невеликі й дуже затишні австрійські гірськолижні містечка Лех, Кіцтбюель, Санкт-Антон і Зеєфельд великі світу цього відвідували ще за часів правління останнього німецького кайзера. І досі, підтримуючи столітню традицію, перші особи багатьох європейських країн, у яких немає снігу, приїжджають в Австрію відпочити й оздоровитися. До речі, у Кіцтбюелі шлях до сердець товстосумів лежить через їхні шлунки. Головна особливість містечка — безліч ресторанів із національними кухнями всіх країн світу. Зазначимо, на відомому курорті налічується понад сотня ресторанів у найменшому містечку й на вершинах (на висоті 1200—1800 м) — так звані хатини.

Якщо Кіцтбюель відомий як «гірськолижна Мекка» Європи, то невеликий затишний курорт Заальбах (земля Зальцбург) — місце паломництва зірок кіноекрана. Так званий австрійський лижний секерс («лижний цирк») інколи відвідує Роджер Мур, один із виконавців ролі Бонда. Згадаймо, як у кінофільмі «Шпигун, котрий мене кохав» він (чи його дублер) легко мчав гірськолижними трасами в Альпах.

Є курорти, куди взагалі немає рації приїжджати без великих грошей, без наміру «викласти» 300—400 дол. на добу. Саме такий французький Куршевель. Узимку тут роблять погоду королі, президенти й кінозірки, перетворюючи тихе альпійське містечко на одну з гірськолижних столиць Старого Світу. Віднедавна в пік сезону тут можна побачити й російський бомонд: банкірів, олігархів, телезірок... Найвищий рівень сервісу й вишуканої атмосфери приваблює сюди представників вищого світу та VIP-туристів. Репутацію «обраного зірками» курорту підтверджує все: ідеальні схили, виняткова розмаїтість вечірнього дозвілля, вертолітні прогулянки. У Куршевелі є навіть маленький аеродром, отож дістатися сюди з Парижа чи, скажімо, з Женеви, можна у приватному літаку. До речі, в Куршевель — куточок французьких Альп, що сусідить з Італією і Швейцарією, навідувалася й Алла Пугачова разом із телеведучим Максимом Галкіним.

Відвідують Куршевель не лише європейські знаменитості, а й представники злочинного світу. Так, на початку нинішнього століття в Альпах відбулася нічим не примітна зустріч двох джентльменів. Хоча це рандеву, супроводжуване вечерею з вишуканими стравами савойської (місцевої) кухні та пляшечкою колекційного «Бордо», могло, поза сумнівом, зацікавити не лише Інтерпол, а й російську правоохоронну систему. Річ у тому, що одним з учасників «ділового побачення» в «сніговому царстві» світу був лідер коптєвського оргзлочинного угрупування Сергій Зимін, більше відомий колегам та міліції під прізвиськом «Зема» (чи «Зима»). У злочинному світі коптєвські бандити вважаються найжорстокішими та найкривавішими. Помічено, що після «важких справ» вони нерідко вирушають покращувати здоров’я на елітних гірськолижних курортах Європи.

Сусідній з Куршевелем Валь д’Ізер — не менш популярне місце зустрічей титулованих осіб, давній і престижний курорт Європи для багатих людей, які цінують хороше обслуговування. Кинувши на дно саквояжа хутра й фамільні діаманти, сюди щорічно зазирає королева Нідерландів Беатрікс. Тиша, спокій і відсутність випадкової публіки легко досягаються відповідним рівнем цін, але якщо вас тішить можливе сусідство з поп-кумирами, власниками гучних титулів, товстих гаманців, ніяких грошей, їй-богу, не шкода.

Італійський курорт для обраних Мадонна-ді-Кампільо — один із найсучасніших. Це улюблене місце тусовки молодших нащадків королівських домів Європи. На його схилах «стартував» роман принцеси Монако Кароліни з її майбутнім чоловіком — принцом Вільгельмом Ганноверським.

Наприкінці 90-х років минулого століття у швейцарський Давос, відкритий ще російськими дворянами, занадилися політики й олігархи Росії сучасної. Тут із радістю зустрінуть кожного, хто зможе відповісти на запитання: «Who is mister Putin?» Зовнішня тиша Давоса оманлива. Судячи з фільмів про Джеймса Бонда, політикам там немає порятунку від суперагентів, та й бідним олігархам останнім часом немає життя ні вдома, ні за кордоном.

Кінозірки, кінорежисери, президенти

За всіх часів зірки шоу-бізнесу були й залишаються визнаними авторитетами у світі моди, зокрема й моди відпочинку на гірськолижних курортах. У французькому Верб’є ви не знайдете навіть сліду аристократичної бундючності та снобізму. Цей курорт — місце міжнародної тусовки переважно світових зірок шоу-бізнесу. На його засніжених схилах запросто можна зіштовхнутися зі співаком Стінгом або композитором Мішелем Жарром. Позаяк зірки трохи неуважні й часто забувають, навіщо сюди приїхали, то, крім «прямого» призначення альпійського курорту — гірських лиж і сноубордингу, основне навантаження тут лягає на безліч розважальних закладів. Різноманітне вечірнє життя, яке плавно переходить у нічне, в поєднанні з неординарною публікою створюють враження нескінченного «зимового свята».

Респектабельний курорт Межев — «альпійський Сен-Тропез» — одне з улюблених місць відпочинку французької культурної богеми й політичного істеблішменту. Він вигідно розташований географічно — на кордоні Швейцарії і Франції (на курорт можна добратися через Париж—Ліон або Женеву). А колись це було забуте Богом альпійське містечко, і лише після того, як барон Ротшильд спорудив тут перший готель, гірськолижний куточок Франції набув популярності та світського лоску. На тусовки сюди з’їжджається найнеординарніша публіка з країн Старого Світу. На тлі старанно береженого архітектурного стилю давнього савойського сільця дивовижний вигляд мають дами у яскравому макіяжі, добродії у фраках і жовтих штанях, похмурі типи в півнячому оперенні.

У 50—60 роках ХХ століття шик Межева «впав» під тиском богемних безумств екстравагантного Жана Кокто, відомого французького кінорежисера, що приїжджав сюди з хлопчиками-геями (можливо, навіть із Жаном Маре). Любили трішки «побешкетувати» й повеселитися вдень і ввечері, на гірських схилах і в ресторанчиках Межева, кінематографісти «нової хвилі». Нині курорт повернув собі респектабельність. Сюди приїжджав покійний президент Франції Помпіду, майже щороку відпочиває глава держави Жак Ширак. 2002-го курорт відвідала кіношна знаменитість Том Круз, уже після розлучення з Ніколь Кідман. Кажуть, поводився він дуже спокійно, в гучних тусовках не був помічений.

Має в Межеві свій будинок і президент Всесвітньої туристичної організації Франческо Франжіаллі — великий любитель запрошувати до себе «на зимову дачу» керівників державних структур з туризму, зокрема й з України.

Тата, мами й новачки

Багато відомих європейців — затяті гірськолижники. І своїх дітей вони починають привчати до лиж мало не з пелюшок. Найкращі для сімейного відпочинку — містечко Мерібель і Альп-д’Юез. Це ідеальне поєднання вартості проживання, романтики дерев’яних шале й сучасного комфорту. Спокійна атмосфера австрійського Іглса й італійського курорту Піла також налаштовують на відпочинок із дітьми, яких можна залишити у спеціальних дитячих садках, де під наглядом досвідчених і турботливих вихователів вони засвоять ази катання на гірських лижах. Багато розваг для дітей є й в Інсбруку — альпійський зоопарк, численні траси для санчат, дитячий карнавал.

Уперше приїхавши на курорт, де всі так чудово катаються, відразу помічаєш за собою активне небажання вдарити обличчям у замет перед усією цією зарозумілою публікою. Насправді навчитися кататися на гірських лижах зовсім нескладно. Новачкам можна порекомендувати італійський курорт Борміо. Його чудово підготовлені траси для початкуючих лижників вважаються найкращими в країні. Інструктори навчальних центрів французьких курортів Менуїр і Альп-д’Юез, австрійського Зеєфельда, швейцарського Кран-Монтана за три дні навчать триматися на лижах навіть «найтупішого слухача американської поліцейської академії». Усі ці курорти орієнтовані на гірськолижників середнього рівня, якими є й багато знаменитостей. Підкреслимо, більшість їх воліють не «вискакувати» на червоно-чорні траси і мчати зі швидкістю 100—140 км/год., не кажучи вже про траси off pista (немарковані, на яких катаються круті гірськолижники).

«Серце» італійського Кортіна-д’Ампеццо (лежить у самісінькому центрі Доломітових Альп) б’ється в ритмі молодіжної тусовки. Шалене поєднання молодості, краси й гарячого італійського сонця дає тут разючий ефект. Відважні дівчата катаються топлес, сміливі чоловіки — у чомусь на кшталт в’язаного гульфіка. А на великі зимові нудистські лігвища на висоті 3000 метрів тут узагалі ніхто не звертає увагу.

Французький студентський курорт Менуїр облюбували геї та лесбіянки. Для них побудовано готелі для «хлопчиків» і «дівчаток», а також бари з відповідним підтекстом — «Голубе каченя» й «Рожева пантера». Весело живуть, одне слово...