«Не травите детство спором,
Не нудите разговором,
Не давите злом и страхом,
Не бросайте слов с размаху».
Є.Бахва
Одеса чекає вибачень. Заява народного депутата України Михайла Сироти про те, що в місті є дитячий публічний дім «Перлинка», де дорослі дядьки гвалтують діток трьох-шести років, викликало здивування. Тим, хто бував у цьому дитячому будинку або чув про нього, таке навіть не могло наснитися.
Обурений колектив, обурені меценати, котрі створили дитячий будинок, обурені чиновники, відповідальні за долю дітей. Адже «Перлинка» — не приватний заклад, це комунальна навчальна установа.
Крім усього, Одеса чекає і на пояснення. За останні два місяці народний депутат не раз називав «Перлинку» публічним будинком. Одеський дитбудинок чомусь став для нього зручним аргументом у політичних дискусіях про депутатську недоторканність. Може, пан Сирота невірно поінформований?
Але 27 березня повідомлення щодо «Перлинки» з’явилося і на офіційному сайті Трудової партії України, котру він очолює. Воно й досі там. Зазначалося, що народний депутат передав матеріали СБУ, Генпрокуратурі та прем’єр-міністру з проханням перевірити одеський дитбудинок. Як депутат і людина М.Сирота не може залишатися байдужим до дитячого горя. Публічне оприлюднення фактів викликало значний суспільний резонанс, а тому справа, на думку депутата, вимагає ретельного розслідування правоохоронними органами під жорстким контролем громадськості. Посилання при цьому дається на інформацію, яку має глава спостережної ради Всеукраїнської громадської організації «Товариство рівних можливостей» Світлана Дядченко. Не раз зверталася вона до правоохоронних органів, але винних покарати не вдалося.
Це повідомлення з’явилося відразу після того, як Одеса спростувала заяву депутата. Управління СБУ в Одеській області перевірило дитячий будинок за скаргою С.Дядченко, яка надійшла ще на початку січня цього року. Викладена в її зверненні інформація не підтвердилася. До своєї перевірки СБУ залучала обласну службу у справах дітей. Інформація щодо сексуальної експлуатації вихованців дитячого будинку теж не знайшла свого підтвердження.
«Але ви поцікавтесь все ж таки результатами перевірки, і знайдете там багато цікавого», — порадили мені люди, які побажали залишитися невідомими. Обіцяна зустріч із працівниками СБУ не відбулася. З обласною службою у справах дітей — теж. Через їхню зайнятість. Але після розмови з губернатором області, з актом перевірки, що її проводила служба у справах дітей, ознайомитися все ж вдалося. У ній, зокрема, зазначається, що в журналі виходу дітей за територію закладу в низці випадків не вказано місця їхнього слідування, час виходу і приходу, прізвища дітей. І наведено приклади.
Слід гадати, місцеві та столичні чиновники докладно ознайомилися з результатами перевірки СБУ. Їхні оцінки були категоричними і надзвичайно жорсткими: слова народного депутата — «нахабна брехня», «наклеп», «образа дітей і порушення їхніх прав».
Міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко, який 1 квітня разом із губернатором області Миколою Сердюком відвідав «Перлинку», повідомив, що він запрошував народного депутата до Одеси, щоб подивитися дітям у вічі. Але Сирота якось недоладно пояснив, що спілкуватися буде через Генпрокуратуру.
Безсумнівно, якби народний депутат побував у «Перлинці», побачив усміхнених, розкутих дітей, у нього ніколи не повернувся б язик назвати дитячий будинок публічним. Будинок, насправді, казковий.
Одеська «Перлинка» розташована на 16-й станції Великого Фонтану, неподалік від моря. Гарний двоповерховий будинок із великими вікнами. При вході між двома білими арками висить ікона «Христос обіймає дітей», написана ченцем Києво-Печерської лаври спеціально для цього будинку, в якому є все для безтурботного дитинства. Малюки тут поводяться по-домашньому, як маленькі господарі. Охоче зустрічають гостей та з задоволенням показують свій величезний дім. Автора цих рядків вони за руки водили по кімнатах і залах, показуючи, розповідаючи і демонструючи.
На першому поверсі у них — величезний зал-хол, у центрі якого встановлено ігрове м’яке висотне містечко-лабіринт. Але знайомство почалося з кімнати-каплички. Слід зазначити, що вихованці цього будинку вивчають зі священиком Закон Божий, а перед їжею усі читають «Отче наш». Вони показали, як треба ставити свічку, і ми вирушили дивитися «живий» куточок: кроликів і хом’ячків. Діти ладні були витягти з нірки кожне звірятко, щоб дати гості потримати і погладити. У лікувальному кабінеті, де встановлено ванни з гідромасажем, вони поривалися відкрити всі крани, щоб показати, як усе працює.
Найгучніше місце в будинку — аквапарк. Там уже гралася група малюків. У залах, розташованих у цокольній частині будинку, хлопчаки так розійшлися, демонструючи, хто на що здатен, що довелося закликати до порядку. Тут у них спортзал і окремі зали для катання на роликах, машинах і велосипедах.
На верхньому напівповерсі — художня майстерня з мольбертами, галереєю. Тут вони займаються ліпленням, вишивають хрестиком, бісером. Тут же розташована затишна обсерваторія для спостереження за зоряним небом.
Другий поверх, хоч як дивно, напівпорожній. Тут знаходяться комп’ютерний, навчальний, ЛФК, гарний музично-театральний зал зі сценою, завісою та фортепіано, де діти танцюють, ставлять спектаклі. У них є свій хореограф, костюмер. Додатково вони займаються в школі при Одеській консерваторії і балетній школі. Порожніми залишаються чотири житлові комплекси на десять дітей кожен. Це справжні дитячі апартаменти з великим затишним ігровим залом, спальнею, кухнею, ванною, туалетом, гардеробною та кімнатою для занять.
Наразі у «Перлинці» виховується 31 дитина, хоча дитячий будинок розрахований на 80 місць. Дивлячись на умови, які тут створені для дітей, не зовсім зрозуміло, чому ж будинок лише частково заповнений?
Чиновники стверджують, що причини об’єктивні. Така ситуація і в інших закладах міста. Кількість дітей скоротилася за рахунок усиновлення і створення будинків сімейного типу. Притулки, звісно, переповнені, але визначити статус дитини для направлення в той чи інший заклад не так вже й просто, на це ідуть місяці. Багато хворих дітей, яких направляють до спеціалізованих будинків. Однак губернатор області Микола Сердюк запевнив, що найближчим часом туди буде направлено дітей із області.
Що примітно, на відміну від інших дитячих будинків, діти тут можуть перебувати до 12 років — у рамках експериментальної програми, розробленої Академією педагогічних наук. Як розповіла Оксана Дроган, директор благодійного фонду «К», на кошти якого побудовано «Перлинку», спочатку була ідея створити дитяче село, де б сироти й діти, позбавлені батьківської опіки, могли виховуватися з народження і до повноліття. Умови для цього були: поруч Будинок дитини, де дітки до трьох років, санаторій «Якір». Передбачалася реалізація програми в три етапи. Перший вони завершили, побудувавши «Перлинку», і зіткнулися з нерозумінням.
— А навіщо вам це потрібно? Кожен хотів докопатися, у чому тут наша вигода, — каже Оксана. — Нас звинувачували в тому, що ми хочемо отримати землю під будівництво висоток. Щоб відкрити наш будинок, нам довелося подолати запеклий опір. У результаті ми змушені були згорнути свій проект. У нас є ідея побудувати разом із містом кадетський корпус, де могли б навчатися діти-сироти. Зараз такі переговори ведуться з Одеським політехнічним університетом, у чиє відання переходить частина будинків колишнього Інституту сухопутних військ. І ми сподіваємося, що спільними зусиллями нам удасться його реалізувати.
Слід сказати, відкриття «Перлинки» у червні 2006 року, хоча й проходило помпезно, за участю високої гості Катерини Ющенко, але було затьмарене конфліктами, які потім спричинили розгляди, у тому числі судові. На сьогодні земельно-майновий спір залагоджено. Не вдаючись до подробиць, зазначу: всупереч вимогам прокуратури, Верховний суд України визнав власником будинку благодійний фонд «К», на кошти якого побудовано дитячий будинок. Він вклав у проект близько 14 млн. гривень. Потім фонд як власник передав де-юре «Перлинку» місту в безкоштовне користування строком на 50 років на основі договору позички.
І сьогодні фонд продовжує опікуватися своєю «Перлинкою», витрачаючи щороку великі кошти: торік 500 тисяч доларів, 2008-го заплановано 900 тисяч доларів. Місту не до снаги утримувати 5,3 тисячі дорогих квадратних метрів площі: підлоги з підігрівом, аквапарк. Фонд доплачує і штатним працівникам; витрачає кошти на харчування, медицину, освітні програми. Придбав для дитячого будинку автобус і мікроавтобус. Тепер на власному транспорті діти їздять до школи, консерваторії, на екскурсії, прогулянки, у кінотеатр, кафе, магазин; щоб знати, який світ за межами дитячого будинку.
Однак земля, на якій стоїть «Перлинка», перебуває у користуванні Будинку дитини №1, розташованого по сусідству. Саме ця установа виступала спочатку замовником будівництва в надії отримати новий корпус. Ці два будинки — «Перлинка» і Будинок дитини №1 — навіть сполучені переходом. Але в результаті дошкільний заклад залишився ні з чим.
Відгуки цього конфлікту дотепер даються взнаки. Можливо, саме вони стали причиною пильної уваги до «Перлинки» того, хто сьогодні стежить за діяльністю дитячого будинку і робить припущення та висновки, які шокують Одесу. На жаль, дорогі соціальні проекти, засновані на благодійності, для нашого суспільства є поки що винятком, а не правилом. Тому запитання, а навіщо їм це потрібно, теж породжують різноманітні підозри та версії.
Як оповіли в «Перлинці», в одній зі скарг говориться про якийсь автомобіль, на якому жінка вивезла з дитячого будинку трьох дітей. За словами керівництва закладу, був випадок, коли до них на свято приїжджали міські діти, із якими навчаються їхні вихованці. Вони заїхали на територію усі разом — у дитбудинківському автомобілі. А потім приїхала мама і забрала своїх дітей. Знайшли машину, маму, котра все це підтвердила. Пишуть, що до дитячого будинку під’їжджають дорогі іномарки. Але по сусідству знаходиться церква. І у святкові дні тут буває багато машин.
В інтересах 31 вихованця і самого дитячого будинку, директор комунального закладу «Перлинка» С.Петрова на правах державного опікуна направила до суду позовні заяви про відшкодування морального збитку, завданого дітям і колективу народним депутатом М.Сиротою. Сума морального збитку на кожну дитину — 50 тисяч гривень. У разі задоволення позовних вимог, на кожну дитину буде відкрито рахунок у банку. Більшість вихованців — це діти, чиї батьки позбавлені батьківських прав. Частина з них — ті, чиї матері відбувають покарання у в’язниці. І діти-сироти. Є також малюки, тимчасово влаштовані за заявою самих батьків.
Одеський окружний адміністративний суд прийняв позови до розгляду і відкрив провадження у 32 справах. У народного депутата є час до 21 квітня, щоб надати суду свої аргументи — фактично підтвердити або спростувати свої заяви на адресу дитячого будинку «Перлинка».