UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому жінкам не подобаються мачо

Недавно дослідники дійшли висновку, що жінки з країн із високим рівнем здоров’я нації віддають перевагу чоловікам із м’якими, жіночними рисами обличчя...

Недавно дослідники дійшли висновку, що жінки з країн із високим рівнем здоров’я нації віддають перевагу чоловікам із м’якими, жіночними рисами обличчя. То чи є майбутнє у справжніх мачо?

Торік майже 4800 молодих жінок білої раси, представниць понад 30 країн — від Аргентини і Швеції до Росії й Австралії, брали участь в експерименті психологів з Абердинського університету (Шотландія) на сайті Faceresearch.org, пише Джена Пінкотт. Пропонувалося вибрати привабливішого з двох чоловіків на фотографіях і вказати рівень його порівняльної привабливості. Насправді фото були варіантами одного портрета, обробленими на комп’ютері: з одного й того ж чоловіка робили мачо і «ботаніка».

У результаті вчені виявили: порівняльну популярність мачо і «ботаніків» у жінки можна передбачити наперед — за «індексом здоров’я нації» у країні її проживання. Це показник ВООЗ, який враховує середню тривалість життя, смертність і поширеність інфекційних хвороб. «У країнах, де зі слабким здоров’ям особливо важко вижити, жінки віддають перевагу справжнім мачо — широколицим, круглолицим, із яскраво вираженими надбрівними дугами, вилицями та щелепами», — зазначає автор. Результати дослідження опубліковано у свіжому числі Proceedings of the Royal Society: Biological Sciences.

Ці висновки пояснюються теорією сексуальної селекції. «Жінки прискіпливіше вибирають партнерів, аніж чоловіки, — відзначає автор, — тому що більше ризикують, і на них лежить основний тягар при народженні та вихованні дітей». Мужня зовнішність — ознака високого рівня тестостерону і, побічно, міцного здоров’я. Тестостерон також зумовлює плідність і владність. «У контексті еволюції яскраво виражена мужня зовнішність — реклама хороших генів у чоловіка, а також панування в суспільстві і здатності народжувати здорових нащадків», — пише автор.

Втім, жінки часто вважають чоловіків із високим рівнем тестостерону впертими, черствими, зрадливими в шлюбі, агресивними і байдужими до батьківства. І справді, коли вивчили біографію 2100 ветеранів ВПС США, з’ясувалося, що чоловіки, котрі мають рівень тестостерону вищий від середнього, частіше розлучаються (на 43%), частіше зраджують дружин (на 38%), на 13% більше представників цієї групи визнають, що вдавалися до рукоприкладства.

То чи важлива для жінки мужня зовнішність? Певно, не дуже, якщо в країні хороша система охорони здоров’я, а патогенних чинників — мало. Відповідно до експерименту Face Lab, мачо найменш популярні в жінок із Бельгії, де, як вважається, державна охорона здоров’я одна з найкращих у Європі. «Ботанікам» також віддали перевагу жінки зі Швеції, Фінляндії, Данії й Австрії — країн із дуже високим індексом здоров’я. Окрім того, мачо не подобаються румункам, грекиням та жителькам Нової Зеландії. Жінки, котрі віддали перевагу мачо, — уродженки країн із найнижчим індексом здоров’я серед охоплених: Мексики, Бразилії, Болгарії та Аргентини. США посіли в рейтингу популярності мачо 5-те місце згори, що цілком логічно, адже в рейтингу індексу здоров’я Америка тільки на 20-му місці з 30.

Головне запитання: невже сучасна медицина і сучасний спосіб життя мимоволі девальвують мужність? На думку автора, образу «ковбоя Мальборо» в Америці наразі ніщо не загрожує. Але дещо віщує зміни — від реформи охорони здоров’я США до фінансової свободи жінок, зауважує Пінкотт. На даний час жінки у США становлять 55,8% робочої сили. Можливо, у майбутньому еволюція благоволитиме до вибору чоловіків іншого типу — схильних до співпраці, товариських і ніжних.

Тим часом жінки не втомлюються запитувати, чому не можна отримати все й одразу, зауважує автор. Окремі вибирають у чоловіки надійного й позитивного, а таємно зустрічаються з красенями. «У результаті в деяких популяціях до 10% немовлят не є біологічними дітьми своїх офіційних батьків», — повідомляє автор. Психолог Фіонна Мур з Університету Сент-Ендрюз виявила: чим вища у жінки влада над матеріальними благами, тим більше вона цінує в чоловіках гарну зовнішність. Отже, популярність метросексуалів буде знаком суспільного прогресу?

The Wall Street Journal