Ви колись бачили камеру смертників із безперебійним гарячим водопостачанням? А поїзд, оснащений комп’ютерами, під’єднаними до Інтернету? А казарму з готельними зручностями? Ні? Отже, слово «хостел» вам теж мало про що говорить.
Хостели — велика світова мережа молодіжних недорогих готелів. Ідея створення таких готелів виникла 1909 року. Німецький учитель Річард Ширман влаштовував заміські піші прогулянки дітям із малозабезпечених сімей. Ночувати вони зупинялися в школах, де спали на матрацах із сіна. Ці пристановища і стали прообразом майбутніх хостелів, принцип яких заснований на тому, щоб небагата молодь могла подорожувати незалежно від матеріальної забезпеченості, раси і національності.
Хостели можуть бути схожими на готелі, а можуть скидатися на європейські студентські гуртожитки. Низька ціна (за рахунок зменшення кількості персоналу і надаваних послуг) дає можливість на заощаджені гроші чудово відпочити в барах, на дискотеках. Але головна відмінність від звичайних готелів — демократична атмосфера, яка дозволяє приїжджому відчути себе серед друзів. У кожному молодіжному готелі є common room, де постояльці можуть спілкуватися, читати літературу, пресу, грати в більярд, теніс, обмінюватися враженнями.
— Система хостелів — рух, який ні в чому не обмежує. Можна відпочивати самому, можна цілою сім’єю (вік постояльців не має значення), — розповідає Роман Пономаренко, віце-президент Всеукраїнської молодіжної хостел-асоціації. — Ми маємо справу з мандрівниками, котрі діють залежно від ситуації. І це нормально, коли, наприклад, англієць і француз, подружившись у common room українського хостелу, разом їдуть подорожувати далі.
Як бачимо, плюсів чимало. Причому такий стиль відпочинку подобається не тільки «бідним» студентам. Світова практика показує, що дуже багато заможних людей зупиняються саме в хостелах.
У нашій країні з грудня
2003-го активно діє Всеукраїнська молодіжна хостел-асоціація, що, своєю чергою, входить у міжнародну мережу Hostelling International. За півтора року роботи вже відкрито шість готелів. До кінця 2005 р. організація планує довести їх кількість до 18. Але відкривати молодіжні готелі не так уже й просто. По-перше, асоціація співпрацює з приватними інвесторами, оскільки сама не є інвестиційною. По-друге, щоб перебудувати якийсь будинок під хостел, потрібно подолати значні бюрократичні бар’єри. По-третє, готелю, щоб увійти в мережу хостел-асоціації, необхідно відповідати дуже суворим міжнародним і українським стандартам.
— Стандарти щодо молодіжних готелів було розроблено близько 15 років тому, — продовжує Роман. — Кожен готель, який хоче ввійти в Hostelling International, мусить їм відповідати. Вимоги ці викладено на 30 сторінках дрібним шрифтом. У них описано все: максимально допустима кількість людей у кімнаті, скільки потрібно квадратних метрів на одну людину, кількість санвузлів на певну кількість постояльців, стан під’їзних шляхів та багато іншого. Одне слово, стандарти дуже жорсткі. Часто навіть дорогі готелі не відповідають хостел-стандартам.
Деякі готелі в нашій країні вже зголосилися стати хостелами. Але проблема в тому, що, по-перше, працівники на ресепшені мають бути не старшими 28 років і зобов’язані знати хоча б одну європейську мову. По-друге, обслуговуючий персонал повинен випромінювати доброзичливість, бути товариським, а не консервативно-замкнутим, як це буває в більшості наших готелів, які ще не готові до переходу на такий стиль спілкування з клієнтами.
Україна поки що значно відстає від своїх західних сусідів за рівнем розвитку хостел-руху. Наприклад, у Німецькій асоціації налічується 595 молодіжних готелів. У Австралії — близько 1000. Зате в нас необмежені перспективи розвитку. Планується відкрити молодіжні готелі в основних туристичних центрах України. Адже будь-яка молода людина, у якої за плечима рюкзак, — потенційний клієнт хостелу. Звідси й упевненість керівників Всеукраїнської молодіжної хостел-асоціації, що цей рух у нашій країні стане настільки ж популярним, як і в Європі. Навіть сьогодні вітчизняні хостели більше завантажені внутрішніми туристами, ніж приїжджими з-за кордону. Наша молодь знайомиться зі своєю країною, її культурою і робить це без особливого збитку для гаманця.
Коли, наприклад, молода людина їде до того ж Криму, вона може жити в наметі, винаймати кімнату у бабусі чи зупинитися в молодіжному готелі. Ціни у бабусь і в хостелах практично однакові, але в останньому є Інтернет, цікаве оточення, цілодобова гаряча вода, чиста постіль. Безпека, зрештою.
Дізнатися про місця розташування хостелів в Україні можна поки що лише з Інтернету. Коли ж ви потрапите в один із них, матимете можливість купити каталог із переліком та характеристиками молодіжних готелів усього світу.
Проживання в хостелі передбачає певні правила. У ньому можуть перебувати тільки члени асоціації. Для цього в будь-якому молодіжному готелі потрібно придбати Hi-Card. Вона дає можливість селитися в хостелах усього світу. Існують два види цін на такі карти: членська і не членська. Якщо ви проведете в хостелі лише одну ніч і вас не цікавлять ніякі пільги, то вам вигідніше купити дешеву не членську карту. Якщо ж час вашого перебування довший за добу, рекомендується заплатити членський внесок. Така картка дасть можливість отримати пільгові ціни на проживання і багато послуг: у ресторанах, при оренді автомобілів, на дискотеках тощо. В Україні Hi-Card поки надає знижки лише на проживання, що становить від 18 до 110 гривень із людини на добу. Незабаром Всеукраїнська молодіжна хостел-асоціація обіцяє запустити й українську Hi-Card. Замість 10 євро, вона коштуватиме 25 гривень, але діятиме тільки на території України.
У планах організації — «перелицювати» на хостели міні-готелі, бази відпочинку, приватні пансіонати. Взагалі, молодіжні готелі роблять скрізь, навіть у поїздах. У Канаді, наприклад, перетворили на хостел казарму. І що ви думаєте? Заклад набув шаленої популярності. Є навіть готель, що розмістився в колишній в’язниці. За можливість провести ніч в екс-камері смертників люди готові платити 50 дол. Можете не сумніватися —
цей номер завжди зайнятий.
Ми, слов’яни, народ метикуватий. Тому, цілком можливо, незабаром значно випередимо західних «колег» за розмаїттям хостелів. І та ж їхня хвалена «казармена» фішка перетвориться на банальність.