— Безумовно, керуючись існуючим нормативно-правовим полем, можна побудувати кілька чотири- або п’ятизіркових готелів за рахунок залучених інвестицій. Хоча млявість реалізації майже всіх міжнародних проектів сама по собі говорить про недосконалість такого поля. Що стосується підтримки масового туризму, то слід відверто визнати: без пільгового податкового режиму хоча б на кілька років створити якісну і доступну готельну мережу для масового внутрішнього ринку буде просто неможливо і ніякого серйозного розвитку української туристичної сфери очікувати не слід.
За підтримки Кабміну ми домоглися отримання дозволів на безвізовий восьмиденний в’їзд в Україну в аеропортах Сімферополя й Одеси, а також в Одеському морському торговому порту для тих, хто здійснює круїзи.
Ми також провели робочу нараду з міністерствами і відомствами, включаючи МЗС, прикордонників, транспортників, митників, і дійшли висновку, що потрібно порушувати питання про введення Україною, поки в односторонньому порядку, безвізового режиму для громадян із країн ЄС, США, Канади та Японії. До речі, це буде одним з етапів нашої підготовки до вступу в ЄС. Так вчинили країни Балтії, Польща, Угорщина, Ірландія і багато інших. Вони «відкрилися» в односторонньому порядку і від цього в плані туризму лише виграли.
Завдання підготувати пропозиції щодо оптимізації готельного збору ще в квітні дав прем’єр-міністр України Анатолій Кінах. Однак пропозицію Державної туристичної адміністрації щодо його повного скасування різко негативно зустріло Міністерство фінансів і Державна податкова адміністрація. У проекті Податкового кодексу, котрий, імовірніше за все, у найближчі місяці прийнятий не буде (отже, і з 1 січня 2003 року діятимуть старі норми), закладено максимальну норму такого збору в 5% із кожного дня. Асоціація готельних об’єднань і готелів міст України, що в останні роки робили все можливе і неможливе для зниження такого податку, вважає: прийняття і такого рішення було б серйозною стратегічною перемогою для готелів.
Напівзаходами тут не обійтися. Потрібне стрімке і швидке поліпшення ситуації за рахунок «революційних заходів» — створення певних податкових «канікул» для сектора, що дозволять обновити готелі і за рахунок зароблених власних коштів максимально простимулюють залучення інвестицій. Такі пропозиції вже направлено Держтурадміністрацією в адміністрацію Президента України.
Крім того, розпочато активне обговорення ідеї щодо відновлення професійного закону про туризм.
Зараз ми з групою народних депутатів України відпрацьовуємо нову редакцію закону, що передбачає створення правового поля для розв’язання найгостріших питань туристичної сфери. Це розвиток туристичної інфраструктури, надання якісних туристичних послуг: спрощення візових формальностей, підготовка професіоналів для цієї сфери, а також рекламно-інформаційна діяльність.
|